Krystalizują się kandydaci na szpice
Tegoroczne wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Sprawdziliśmy, jakie oficjalne informacje i plotki o kandydatach można usłyszeć w gminach.
Jedyną gminą, gdzie już dziś wiadomo, że nastąpi zmiana na szpicy są Gaszowice. Obecnie urzędujący wójt Andrzej Kowalczyk jest zwolennikiem wprowadzania nowej energii do samorządu, dlatego nie chce już kandydować w tym roku. W gminie jest już trzech zdeklarowanych kandydatów na urząd wójta, który pozostawi Andrzej Kowalczyk. Pierwszym kandydatem, namaszczonym przez wójta jest Zbigniew Goworowski, do 1 września dyrektor SP Szczerbice oraz członek zarządu powiatu. Drugi kandydat to konkurent urzędującego wójta z ostatnich wyborów – Paweł Bugdol, który jest nauczycielem i szefem komisji współpracy międzynarodowej w radzie powiatu. Trzeci kandydat w Gaszowicach to Szymon Korbel, obecnie radny i prezes OSP Gaszowice.
Kandydat na sołectwo
Drugą gminą, w której swoją walkę o fotel wójta potwierdziło trzech kandydatów są Świerklany. Dokończyć rozpoczęte w tej kadencji inwestycje, jak budowę przedszkola w Świerklanach Dolnych, nowego urzędu gminy czy kanalizacji chce urzędujący wójt Antoni Mrowiec. Swój start oficjalnie potwierdził również Włodzimierz Barwinek, obecnie przewodniczący rady gminy i zwolennik współpracy między sołectwami. Najmłodszym kandydatem na wójta Świerklan będzie obecny radny Tomasz Pieczka, nauczyciel w gimnazjum, który zasłynął organizacją protestów na ul. Wodzisławskiej. Protesty przyniosły zamierzony skutek i droga została wyremontowana. W przypadku kandydatów z gminy Świerklany ważny jest fakt zamieszkania, ze względu na lokalne antagonizmy. Antoni Mrowiec to mieszkaniec Świerklan Górnych. Tomasz Pieczka to mieszkaniec Świerklan Dolnych, a Włodzimierz Barwinek reprezentuje Jankowice.
Plotki i ploteczki
W pozostałych gminach jeszcze musimy poczekać na oficjalne informacje. Faktem jest, że obecnie urzędujący włodarze Lysek (Grzegorz Gryt), Czerwionki-Leszczyn (Wiesław Janiszewski) i Jejkowic (Marek Bąk) będą startować. W gminach pojawiają się jednak plotki o starcie innych osób. W Czerwionce-Leszczynach pojawiają się głosy o kandydaturze Jana Tokarza, obecnie przewodniczącego rady powiatu, który zasłynął z działalności na rzecz podziału gminy. – Na pewno nasz komitet będzie chciał wystawić kandydata na burmistrza, jednak na razie nie zapadły żadne decyzje – ucina Tokarz. Podobnie w Lyskach, w kuluarowych rozmowach pojawia się nazwisko radnego Zwonowic Grzegorza Dudka jako kontrkandydata dla obecnego wójta. Na razie jednak nie udało nam się uzyskać potwierdzenia u samego zainteresowanego. W Jejkowicach słychać głosy o konkurencji dla urzędującego wójta, jednak na razie bez konkretnego nazwiska. Według plotek kontrkandydat nie będzie mieszkańcem gminy.
Konkrety w październiku
Do 7 października komitety wyborcze muszą zgłosić do komisji swoich kandydatów na radnych. Jeżeli komitet obsadzi kandydatami na radnych więcej niż połowę okręgów wyborczych w danej gminie, może wystawić swojego kandydata na wójta czy burmistrza. W tym zakresie nazwiska poznamy po 17 października, bo do tego dnia komitety mogą zgłaszać kandydatów na urzędy szefów gmin i miast. Wybory samorządowe w tym roku odbędą się w niedzielę 16 listopada. Wybierać będziemy na nową kadencję radnych gmin i miast, wójtów, burmistrzów i prezydentów (w zależności od wielkości samorządu), radnych powiatu i radnych sejmiku.
Szymon Kamczyk