Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ludzie na balkonach klęli i płakali

Mieszkańcy bloków przy ul. Raciborskiej w Rybniku na długo zapamiętają piątek, 27 lutego. Właśnie wtedy do ich parku wkroczyli robotnicy z piłami i wycięli prawie 180 drzew.

Ludzie na balkonach klęli i płakali

– Gdy zobaczyłam co się dzieje, zaczęłam wydzwaniać do straży miejskiej, prezydenta, wydziału ekologii, gdzie tylko się dało. Prosiłam: ludzie wstrzymajcie to. W odpowiedzi usłyszałam, że decyzja o wycince jest prawomocna – opowiada Teresa Kaźmierska i dodaje: – Myślałam nawet o zorganizowaniu kolejnej Rospudy, czynną obronę drzew, ale teren parku był szczelnie ogrodzony. Co nam pozostało? Ludzie wyszli na balkony. Jedni robili ostatnie zdjęcia, dzieci krzyczały, że właśnie przewraca się drzewo, na którym jest ich domek dla ptaków, inni klęli, załamywali ręce, niektórzy płakali z bezsilności. I to było najgorsze. Straszny był również widok krążących nad parkiem zestresowanych ptaków, które w jednej chwili straciły swoje gniazda. Przypominało to film Hitchcocka – relacjonuje rybniczanka. Jest przekonana, że  ten szokujący i smutny widok na długo pozostanie w pamięci świadków tego zdarzenia.

Dla nas przepiękny park, dla Miasta wychodek

Cała sprawa zaczęła się już kilka lat temu. Poprzednie władze Rybnika postanowiły sprzedać teren wokół Domusu prywatnemu inwestorowi. Mieszkańcy od początku byli temu przeciwni, chociaż  proponowali też rozwiązania kompromisowe tj. sprzedaż terenu niezadrzewionego i zachowania  części zielonej w całości lub fragmencie. Niestety, włodarze miasta postanowili inaczej. – Często słyszeliśmy z ust urzędników, że to nie park, tylko krzaczory i wychodek dla psów.  Dla nas, mieszkańców była to oaza zieleni. Teren ten stanowił nasz „przydomowy ogród”– wspomina pani Teresa. – Na nic zdały się argumenty, że w Rybniku zanieczyszczenie powietrza przekracza nieraz 600 proc. dopuszczalnych norm, że wycinanie „zielonych płuc” to barbarzyństwo, że wielkopowierzchniowe markety z parkingami powinny powstawać na obrzeżach miasta. Na nic petycje, spotkania, artykuły w prasie, radiu i telewizji, czy poparcie lokalnych polityków – twierdzi mieszkanka ul. Raciborskiej.

Pani Teresa opowaida jak obecna senator Izabela Kloc, popierana przez byłego prezydenta Adama Fudalego, prowadziła swoją kampanię wyborczą do senatu podczas festynu „Smolnioków”, odbywającego się na terenie parku. Deklarowała wtedy pomoc  w ratowaniu tego zakątka i podkreślała swoje sukcesy w blokowaniu budowy Kauflandu w Tychach. – Niestety, na tym „pomoc” się skończyła. Pomimo deklaracji byłego prezydenta, że sprzedaż parku nie musi oznaczać  budowy kolejnego marketu, przetarg na sprzedaż parku ogłoszono i przegłosowano koncepcję, w której zamiast parku będzie hipermarket z parkingiem właśnie. No cóż, przegłosować można nawet to, że Ziemia jest płaska – kwituje pani Teresa.

Mieszkańcy dzielnicy Smolna, a szczególnie bloku przy ul. Raciborskiej 60, przegrali walkę o park. Przełknęli gorzką pigułkę i mimo głębokiego przekonania, że decyzje przetargowe ówczesnych władz były bardzo krzywdzące i szkodliwe, przeczące zdrowemu rozsądkowi, pozbawione logiki wręcz niemądre, zmuszeni byli przyjąć ten stan rzeczy. Jednak nie złożyli broni i skupili się na minimalizowaniu szkód ekologicznych towarzyszących planowanej inwestycji. Byli przekonani, że przynajmniej część drzewostanu uda się zachować. Nikomu nie przeszło nawet przez myśl, że wycinka może dotyczyć wszystkich drzew.

Po co było to spotkanie?

3 lutego 2015 roku, czyli kilka miesięcy po podpisaniu umowy o sprzedaży, w urzędzie miasta odbyło się spotkanie inwestora i władz miasta z mieszkańcami. Uczestnicy mogli zapoznać się z planami inwestora i zgłosić swoje uwagi. Pojawiły się prośby, aby inwestor jeszcze raz przeanalizował projekt i postarał się wprowadzić zmiany, które pozwolą uratować część drzew. I takie deklaracje padły. – Wierzyliśmy, że w ślad za deklaracjami pójdą jakieś działania. W końcu były one składane w obecności władz miasta i przedstawicieli mediów. Spokojnie czekaliśmy na informację o propozycjach zmian: które drzewa można by ewentualnie zostawić na obrzeżach, które otoczyć „wysepką”, a które można przesadzić. I gdy 27 lutego wpadli panowie z piłami i ekspresowo wycięli piękne iglaki, platany, bzy i świerki, byliśmy w absolutnym szoku – opowiada pani Teresa.

Pani Eugenia Filipowska, uczestniczka lutowego spotkania z inwestorem i mieszkanka bloku nr 60 zastanawia się: – Po co było to spotkanie? Jak się okazało, zgoda na wycinkę została wydana przez Naczelnika Wydziału Ekologii już 29 stycznia. Czyli na lutowym spotkaniu inwestor i obecne władze mieli wiedzę, co będzie się działo. Już po fakcie, 2 marca Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta, w wypowiedzi dla TVN-owskiego Kontaktu 24 przyznała, że „integralną częścią umowy jest wydanie zgody na wycinkę drzew(…). Nowe władze  mają do czynienia z efektem poprzednich decyzji i wobec inwestora muszą postępować zgodnie z prawem”. Od początku wiedziano więc o tym zapisie, ale osób, których skutki tej decyzji dotkną najbardziej nie poinformowano. Na spotkaniu nikt się na ten temat nawet nie zająknął. Potraktowano nas niepoważnie – twierdzi rybniczanka.

Ktoś wyszedł przed szereg?

Inną sprawą jest postępowanie dotyczące oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Ten temat od 13 listopada 2014 roku prowadzi UM w Żorach. Dopiero jednak 29 stycznia 2015 roku do mieszkańców z ul. Raciborskiej, będących właścicielami działek sąsiadujących z planowaną inwestycją, wysłano zawiadomienie o wszczęciu postępowania w tej sprawie. Jednocześnie UM Żory zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Sanepidu w Rybniku o wydanie stosownych opinii w tej sprawie. Po ich uzyskaniu ma zostać wydana decyzja, czy istnieje obowiązek lub brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla analizowanego przedsięwzięcia.

Strony, a więc m.in. mieszkańcy – właściciele terenów sąsiadujących z parkiem złożyli swoje uwagi i zastrzeżenia. W wystosowanych pismach podkreślali kwestię uratowania części drzewostanu, lokalizacji wjazdu na parkingi od strony ul. Kotucza, hałasu i wzrostu zanieczyszczenia powietrza.

Pismem z dnia 19 lutego 2015 roku inwestor został powiadomiony przez RDOŚ o  konieczności uzupełnienia wniosku, w tym wskazania zachowania istniejących drzew, nasadzeń i lokalizacji wjazdu na parking. W piśmie z 23 lutego 2015 roku rybnicki Sanepid uznał, że należy opracować opinię oddziaływania na środowisko.

Jak się okazało, nie miało to jednak żadnego znaczenia. Drzewa wycięto. Urzędnicy z  Rybniku, w nieformalnych rozmowach z mieszkańcami, zasłaniali się faktem, że wycinka drzew a opinia środowiskowa to… dwie różne sprawy. Naczelnik Wydziału Ekologii miał powiedzieć, że zgodę na wycinkę „podpisać musiał”. – Nasuwają się pytania: czy urzędnicy analizowali konieczność wycięcia aż 174 drzew? Nawet tych na obrzeżach lub w pobliżu bloku nr 60? Czy trzeba było wyciąć wszystkie od razu, skoro budowa będzie prowadzona etapami? Czy nie należało zaczekać z tą wycinką na ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko? – zastanawia się Teresa Kaźmierska

U drzwi twoich stoję panie…

Mieszkańcy bloku przy ul. Raciborskiej 60 oraz bloków przy ul. Zebrzydowickiej, twierdzą, że nie są  pieniaczami, którzy tylko pikietują, stojąc na stanowisku „nie, bo nie”. W dobrej wierze i z mocnymi, zdroworozsądkowymi argumentami, prowadząc rzeczowe rozmowy, starali się uratować park i uchronić siebie, swoje rodziny i sąsiadów przed szkodliwymi skutkami inwestycji. Wierzyli w dialog społeczny i zrozumienie władz miasta. – Przez cały czas protestu, tj. pisania petycji i wniosków, sama złożyłam około 20 indywidualnych wniosków o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego,  domagania się wglądu do projektu, miałam wrażenie, że dla urzędników jestem natrętem. Widocznie powinnam zaśpiewać „U drzwi twoich stoję panie, czekam na twe zmiłowanie…” – wspomina pani Teresa. – Teraz zależy nam jedynie na maksymalnym ograniczeniu negatywnego oddziaływania inwestycji  na nasze codzienne życie. Chodzi o planowaną drogę dojazdową do parkingów od ul. Kotucza, która ma biec wzdłuż naszego osiedlowego placu zabaw. Ruch będzie duży, bo to nie tylko ciężkie TIR-y dostawcze, klienci marketu, ale też inne samochody osobowe, które będą to miejsce traktować jako bezpłatny parking przy zjeździe z drogi krajowej. Problemem jest też odległość planowanego budynku mieszkalnego, który bezpośrednio sąsiadować będzie z naszym blokiem. Wygląda na to, że będziemy sobie „patrzeć do garów”. Obawiamy się również rozbiórki „Domusu”. Po tym co zdarzyło się z drzewami, trudno jest nam uwierzyć, że rozbiórka pawilonu obłożonego płytami zawierającymi azbest odbędzie się w bezpieczny, nie zagrażający naszemu zdrowiu sposób. Nie wierzymy już zapewnieniom inwestora – dodaje rybniczanka.

Byliśmy naiwni, teraz to odchorujemy

Pani Magdalena Filipowska przyznaje, że ma ogromny żal o to, w  jaki sposób potraktowano mieszkańców w całej tej sprawie. – Cynicznie i bezdusznie. Jakbyśmy byli ludźmi, którzy nie myślą. To bardzo krzywdzące. A przecież to my w pierwszej kolejności  ponosić  będziemy skutki tej decyzji. Dialog społeczny, czynnik ludzki i wartości ekologiczne przegrały z brakiem wyobraźni i arogancją. Widok padających jak zapałki drzew był porażający. Byliśmy w tym wszystkim niezwykle naiwni, jednak przez myśl nam nie przeszło, że w cywilizowanym państwie, na oczach całego miasta można zdobyć się na coś takiego. Terenów inwestycyjnych wystawionych na sprzedaż jest w Rybniku jeszcze kilka, ale zainteresowanie wzbudził akurat piękny park. Żadne przepisy, paragrafy, ustawy, rozporządzenia, umowy, plany, kalkulacje, którymi zasłaniają się urzędnicy nie usprawiedliwią tego, co się stało. Za planową z góry wycinką 174 drzew stoją przecież konkretni ludzie. Wciąż trudno uwierzyć w to, co się stało. Zresztą krytyczne opinie płyną zewsząd – nie tylko od  mieszkańców Rybnika, ale z całej Polski. Wtóruje jej pani Teresa: – Czarno na białym okazało się, jak wygląda dialog między władzami a społecznością lokalną. Nasz przykład to sygnał do tego, aby uczulić mieszkańców innych dzielnic i miast na proces podejmowania decyzji przez władze i zachęcić ludzi do skuteczniejszej obrony przed bezmyślnymi, szkodliwymi działaniami urzędników. Być może to uchroni ich przed stresem, który nam zafundowano. Ta porażka nie zniechęca nas do dalszej próby minimalizowania szkód. Chociaż trudno słuchać, jak sąsiedzi z wyrzutem mówią: patrzcie co załatwiliście. A my niestety naiwnie wierzyliśmy w dobrą wolę inwestora i urzędników. Nie wiem, czy uda się jeszcze cokolwiek załatwić. Wiem jedno – całą sprawę na pewno odchoruję – kończy Teresa Kaźmierska.

Marek Pietras


Od redakcji

Wysłaliśmy zapytania do UM w Rybniku odnośnie pozwolenia na wycinkę drzew, kiedy i kto ją wydał. Czy nie można było się wstrzymać z wycinką do momentu powstania oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji? Dopytujemy również, czy inwestor złożył dokumentację odpowiadającą nowym planom zagospodarowania przestrzennego oraz czy prawdą jest, że inwestor złożył ustną deklarację, że na własny koszt wykopie i przesadzi wyznaczone drzewa. Do tematu wrócimy, po uzyskaniu odpowiedzi.

Ludzie

Adam Fudali

Były prezydent i były przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Agnieszka Skupień

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

25 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zniesmczona (188.146. * .0) 25.09.2020 18:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wstyd, poszło w całą polske... To jest skandal, że takie rzeczy mają miejsce. Ktoś powinien za to odpowiedzieć... Więzienie to za mało, nic nie zwróci tak pięknego miejsca! Chańba jemu i tym co się do tego przyczynili. Oby ich szlag trafił.

likwidowacwszystko 25.03.2015 02:52
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

tyle drzew wycieli to jakis deputat drzewny szykuja ?

koło 23.03.2015 21:28
oceniono 11 razy
-1
Zgłoś

Objektywny -Jo ci powiym wiyncyj, łobejrz na pola uprawne, drogi, miasta,osiedla, chałpy itp.Obejrz na swoja gruba,na hołda. Dyć to wszystko były lasy, tam kaj to je wszystko, to kiedyś były to lasy. Ty mi przypominosz tych goroli z Jastrzębio, co to skludzali z polski.Oni też w blokach na początku chodowali wieprzki, kury,kaczki i inno gadzina. A jo sie pytom, co tym ludziom szkodzi kupić działka ogrodniczo i zamiast w króliczoku, to siedzieć na działce.Trudno żyć w centrum miasta i chcieć czuć się jak na wsi.Jo miyszkom na zadupiu, mom swoja zegródka, cicho spokój, miyszkom se w chałpce, ale też kaj by sie nie obejrzeć, to mom wszędzi daleko, do sklepu daleko, na poczta daleko,wszędzi mom daleko, coś za coś. Zawsze godom że ci ludzie mieli prawo ten park wykupić,nie zrobili tego, więc kogo chcesz winić?

Objektywny 23.03.2015 19:18
oceniono 12 razy
2
Zgłoś

@koło.......powyżej masz dwa zdjęcia popatrz i oceń ....... ????i powiedz kaj to boli jak się we łbie po.......i ,zacznij człowieku się leczyć bo twoja zawiść doprowadza cię do chodzenia 1 krok wprzód i -2 do tyłu . radzę ci zmądrzej bo tak daleko nie zajdziesz !!!!!!.

koło 23.03.2015 17:02
oceniono 10 razy
-4
Zgłoś

Objektywny-Spytom z ciekawości, czym ty się na codzień zajmujesz, tzn jaki biznes prowadzisz,wiela ludzi zatrudniosz itp. Bo chyba nie powiesz mi że siedzisz na pendzie i czekosz aż brichtriger pendzyjo ci przyniesie... Tak to my tego dobrobytu nie zbudujemy, tym systemem to dali bydą zamykane zakłady pracy, bo więcej emerytów niż pracowników i robić się nie spłaci. A co do lasu, to czamu za penda nie kupisz se z hektar lasu? Dyć styknie ci 10-20 tys zł i mosz hektar lasu na stałe yno do siebie.

Objektywny 23.03.2015 15:37
oceniono 13 razy
3
Zgłoś

Jakim człowiekiem ....nie będę pisał z nazwy- bo by mi komentarz wykasowali ,oburza się że ktoś na Śląsku napisze my Ślązacy nie pozwolimy ...a nie oburza się jak wszystko po kolei się likwiduje ,wycina ,niszczy ,czy zamyka bo nic się nie opłaca..... to kim jest ktoś taki ???? dla mnie po prostu 0.... czytanie ze zrozumieniem się kłania ,piszę o wiekowych drzewach które miały około 200 lat i zostały wyrąbane niedaleko mojego miejsca zamieszkania ,moi dziadkowie opowiadali że pod tymi drzewami siadali wieczorami i romansowali ze sobą , dlatego jeszcze smutniejsze jest to że była bieda ale nikt nie wycinał tych pięknych ogromnych drzew na opał ,czy by z nich robić deski, aż do czasów dobrobytu i zielonej wyspy ,ja jestem człowiekiem wiekowym też siadywałem tam z swoimi wnukami nazywaliśmy te miejsca .. na skale .... kiedy te drzewa wycinali , bo niby zagrażały bezpieczeństwu bo tak to teraz się tłumaczy, płakałem jak dziecko ... teraz jest pusto brudno zeschnięte trawy bo nikt tego nie kosi - i chyba o to chodzi w dzisiejszych czasach ,żeby nic nie było ...!!!!!

Agamemnon 21.03.2015 00:22
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Z uwagi na sfałszowane wybory do samorządów 2014, władze sprawują rządy nielegalnie.

bartekstoroz 20.03.2015 12:25
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

Bardzi przykra historia udowadniajaca po raz kolejny że władza w obecnych czasach w ogóle nie służy ludziom. Żyjemy w czasach pseudo-demokracji i im więcej ludzi obudzi się z naiwności tym lepiej. Politycy, nie ważne ja jakim szczeblu liczą się z nami jedynie raz na parę lat kiedy potrzebują naszych głosów. A my znowu co parę lat dajemy się oszukać. Można narzekać że nic się nie da zrobić(pozdrawiam malkontentów) ale co do cholery: jesteśmy narodem który potrafił obalić komunizm! Wtedy tez ludzie mówili -"nie, nie niemożliwe...". Pytanie ile jeszcze potrzebujemy dowodów na to że w takim systemie żyć się nie da? Dlatego mimo porażki chciałbym podziękować tym wszystkim mieszkańcom którzy mieli wystarczająco odwagi cywilnej oraz obywatelskiej postawy by przynajmniej próbować. Nie przestawajcie. To tacy ludzie są prawdziwym skarbem każdego narodu.

likwidowacwszystko 19.03.2015 12:12
oceniono 15 razy
15
Zgłoś

likwidują wszystko:)

AdamiEwa 19.03.2015 09:21
oceniono 14 razy
2
Zgłoś

dziś park i drzewa, jutro nas wytną w pień, taka prawda. ludzie musimy się zjednoczyć i razem zmienić ten system, tak być nie może! władza ma być na naszych usługach, a nie odwrotnie! musimy patrzyć im na ręce. Wychodzi na to, że im mniej urzędów, urzędników tym lepiej, pan Janusz Korwin ma rację, rządzą nami bandziory i oszuści! Ludzie wyłączcie telewizję, a włączcie myślenie, trzeba się w końcu obudzić!

Stanik 18.03.2015 18:59
oceniono 12 razy
4
Zgłoś

Na wyborach wybierajcie zamiast RAS, to wybiewajcie spodochroniarzy ,zlodzieji ,lapowkarzy ,oszustow ,kanciarzy bo oni potrzebuja wasze glosy w nastepnych wyborach, teras nie placzcie przeciesz wyscie ta calo banda webrali.

samsonelo 17.03.2015 23:25
oceniono 9 razy
-1
Zgłoś

Bardzo to przykre... widać wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak cenne są drzewa, zwłaszcza w mieście. Ręce opadają, że za tym wszystkim stoją ludzie. Przyczyniając się do niszczenia środowiska, niszczymy sami siebie. Mam nadzieje, że urzędnicy kiedyś to sobie uświadomią, a władze miasta w końcu zaczną podejmować decyzje i podpisywać projekty, które działają na korzyść mieszkańcom, a nie inwestorom (którzy zapewne mają dom pod miastem).
Gratuluje mieszkańcom, że mieli siłę i energię do podjęcia jakichkolwiek działań!!!

marcinmarcinkowski 17.03.2015 23:20
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

Polaczki wy nie możecie mieć pięknych parków jak w nowoczesnych miastach na zachodzie bo jesteście głupim zaszczutym narodem na dorobku - w bolandzie długo jeszcze będzie rządziła chciwość drobnego dewelopera który myśli tylko jak wyrwać teren miastu i nasrać tam kolejną biedronkę , kaufland, dupoland - skorumpować urzędnika i razem się nachapać potem plaża w tajlandii i motłoch niech się cieszy.

koło 17.03.2015 16:06
oceniono 9 razy
5
Zgłoś

Zastanawia mnie jedno, skoro ten park jest wam tak bliski, czemu żeście nie przystąpili do przetargu i go nie wykupili? Jak na czymś nam zależy, to to kupujemy i jest to nasze, możemy na tym rządzić a nie że chcecie rządzić na cudzej własności.Trzeba było wykupić i park był by wasz.

mariaaa 17.03.2015 11:35
oceniono 10 razy
-4
Zgłoś

nie mieszkam w waszej okolicy ale to co się stało boli mnie ogromnie i wstyd mi za ludzi, że tak jesteśmy krótkowzroczni

Schizofrenia 14.03.2015 14:58
oceniono 30 razy
24
Zgłoś

Objektywny geodeton pisz nie my slązacy tylko pisz za siebie ty slonzak

Arteks 12.03.2015 22:57
oceniono 13 razy
7
Zgłoś

Hipokryzja wielu lokatorów bloków którzy płaczą za tymi krzaczorami jest ogromna. Żeby powstały ich bloki też wycięto krzaczory tyle że ileś lat wstecz. Wtedy można było a teraz nie? Przecież tam też ma powstać poza marketem, blok i biurowiec, a poza tym strefa zieleni więc o co ciągle te stare baby skrzeczą?

koło 12.03.2015 20:51
oceniono 11 razy
7
Zgłoś

Pomijom to, że z tego co widza, to w tym parku nie za dużo je drzewa kominkowego, w większości to je tzw chrust, nawet do kominka się za bardzo nie nadowo, bo za pryndko zgore i sztyjc trzabyło by dokłodać do kominka.Po za tym aby dać ścięte drzewo do kominka, to musi minimum rok być sezonowane, a jeszcze lepi jak bydzie dwa lata sezonowane, czyli se porachuj, że byś musiał kupować opał dwa lata do przodku, chyba że byś kupowoł drogi drzewo sezonowane, ale wtedy zapłacisz jak za zboże.

koło 12.03.2015 20:45
oceniono 17 razy
11
Zgłoś

Objektywny-Jaki ty jesteś głupi. Kopalnie fedrują promil węgla, przeznaczonego na sprzedaż detaliczną, kopalnie sprzedują swój fedrunek koksownią, elektrownią i ciepłownią. W Polsce w domach prywatnych mieszka zaledwie 20% ludzi, a na ślońsku i tak głównie poli się szlymą. Drewno kominkowe to zazwyczaj drewno, co nie nadaje się do obróbki, dobre drewno idzie na przemysł drzewny. Ty naprowda myślisz że kopalnie utrzymują się z tego, co ci staro trzydziestka na plac przywiezie? Węgiel to głównie koks i elektryka, z tego kopalnie mają kasa a nie z tego co ty w piwnicy stopisz.

Objektywny 12.03.2015 19:03
oceniono 39 razy
-29
Zgłoś

Ja myślę że ta wycinka wiekowych drzew która odbywa się na całym Śląsku , jest celowo robiona . Jednak palenie drewnem na dłuższy czas nie uchroni przed zanieczyszczeniem powietrza i nie zastąpi Kopalń z węglem i chociażby wycieli wszystkie drzewa na Śląsku , my Ślązacy nie pozwolimy na zamykanie kopalń . Mamy bardzo ciekawą zbieżność wycinek wiekowych drzew z zaleganiem węgla na zwałach ......... bardzo ciekawe ??????.

zezem 12.03.2015 16:38
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Czy to coś nowego? Nic! Zwyczajowe podejście Panów do plebsu. Plebs ma seriale w TV, niech się cieszy, a Panowie przed następnymi wyborami będą znowuż "łżeć jak bure suki" ( przepraszam wszystkie miłe suczki ).

znawca 12.03.2015 14:56
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

"Dewagować", czyli co? Obniżać wagę? Czy może obniżać "conajmniej" wagę? :D

jo_bo_jo 12.03.2015 14:28
oceniono 22 razy
-6
Zgłoś

Taka mała rada ;-) sprawdziłbym, czy miasto Rybnik pobiera tzw. renty planistyczne. Jeśli tak to dlaczego nie wzbogacić się trochę na wyzysku i debilnych decyzjach urzędników - OKO ZA OKO. Na początek zrobiłbym wstępny operat straty na wartości budynku nr 60 po wycince drzew i wydaniu zgody na budowę marketu - mogę tylko dewagować, że wartość spadła i to o wiele procent. Później skrzyknął bym wszystkich mieszkańców bloku i pozew zbiorowy o odszkodowanie za spadek wartości mieszkań + tzn. pogorszenie warunków mieszkaniowych. Kwota pozwu moim zdaniem spokojnie to 1 i conajmniej siedem zer...

Hamett 12.03.2015 11:38
oceniono 20 razy
-10
Zgłoś

Ludzie!!! Idźcie z tym do sądu, to nie jest normalne, tam poszło na pewno tyle łapówek, że Wam się w głowach nie mieści!!! Trzeba to wszystko dokładnie sprawdzić, może to nie przywróci Wam drzew, ale przynajmniej rozliczy odpowiedzialnych za tą tragedię....