Racibórz chce mieć lotnisko. Sprawdź co zgłoszono do budżetu obywatelskiego
W poniedziałek 31 sierpnia zakończono przyjmowanie zgłoszeń do budżetu obywatelskiego w Raciborzu na 2016 rok. Propozycje składano do ostatniej chwili. Prezentujemy jeszcze niepełną listę projektów, które mogą być dofinansowane z puli 1,5 mln zł, zaplanowanej przez samorząd. Ostateczne zestawienie ma być dzisiaj.
PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE
1. Wieża widokowa
Wieża widokowa stalowa lub drewniana: z jednym podestem widokowym, o powierzchni widokowej od 7 do 12 m kw., nie zadaszona, o wysokości od 8 do 10 m, wraz z informacją (na planszach) o interesujących, widocznych obiektach i odległościach do dużych miast jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Berlin, Praga, Wiedeń. Wejście na wieżę powinno być schodami lub w najgorszym wypadku - wygodną drabiną. Monitoring miejsca w zasadzie jest gotowy, gdyż zbiornik wody "Lipki" posiada taki monitoring. Należy sprawdzić czy obejmuje w pełni teren proponowanej wieży widokowej. W przyszłości trzeba będzie oznakować sposób dojazdu/dojścia do tej wieży. Wieże takie są popularne u naszych południowych sąsiadów. wykonane są różnie: ze stali lub drewniane. Z tego wzgórza po wybudowaniu wieży widokowej będą widoczne Beskidy polskie i czeskie, Zlate Hory w Sudetach, Góra św. Anny i inne. Ponadto będzie można zobaczyć liczne zabytki Raciborza i inne obiekty ziemi raciborskiej. Jak na dłoni będzie widoczny zbiornik Racibórz I i II. Ze wzgórzem tym związane są liczne legendy, których "ilustracje" i teksty są już wykonane i zainstalowane. Jest też mała kapliczka - miejsce kultu lokalnego. Będzie to również zauważalny, charakterystyczny i orientacyjny punkt krajobrazu naszej ziemi widoczny z bardzo daleka. Istniejący punkt widokowy w Kornowacu jest zdecydowanie za niski, pokazuje tylko niewielką część widnokręgu, a i tak budzi duże zainteresowanie.
Wartość projektu 150 000,00
2. Remont części bieżni lekkoatletycznej przy PWSZ w Raciborzu
Przedmiotem projektu jest remont bieżni lekkoatletycznej, z której korzystać mogą wszyscy mieszkańcy Raciborza. Realizacja projektu wynika z zapisów Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020 oraz z podpisanego Porozumienia o Współpracy na Rzecz Rozwoju Regionu, zawartego pomiędzy Miastem Racibórz, PWSZ oraz Starostwem Powiatowym. Biorąc pod uwagę zakres prac oraz możliwości finansowe budżetu obywatelskiego, które nie są wystarczające na remont całej bieżni, chcielibyśmy zrealizować zakres prac dot. dwóch torów istniejącej bieżni. Zakładając, że szerokość toru nie przekroczy 1,2 m przy długości toru 400 m, powierzchnia zakresu prac wyniesie około 960 m kw. Przed przystąpieniem do projektu uzyskaliśmy zgodę władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, że w przypadku wyboru projektu przez mieszkańców Raciborza w ramach budżetu obywatelskiego PWSZ zobowiązuje się przekazać działkę nr 76 Miastu Racibórz w uzgodnionej formie prawnej tak, aby można było zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wydatkować na przedmiotowy projekt środki pochodzące z budżetu Miasta Racibórz. Przed przystąpieniem do prac niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowo - wykonawczej. Dokumentacja projektowa powinna obejmować co najmniej następujące prace: wykonanie niezbędnych prac budowlanych polegających na rozebraniu istniejących obrzeży/krawężników, wymiana istniejącej nawierzchni bieżni wraz z wykonaniem nowej podbudowy oraz ułożeniem poszczególnych nowych warstw z wyznaczeniem torów do biegania, wykonanie drenażu wraz z niezbędnymi pracami polegającymi na włączeniu się do kanalizacji deszczowej, ułożenie nowych krawężników, inne niezbędne prace wykończeniowe.
Wartość projektu 331 400,00
3. Promocja sportu wśród mieszkańców Raciborza oraz okolicznych miejscowości
Drużyna futbolu amerykańskiego "Raptors Racibórz" organizuje trzy razy w tygodniu treningi prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Przez sport nie tylko polepszamy własną sprawność, ale również uczymy się dyscypliny oraz zawiązujemy nowe znajomości. Zadaniem naszej drużyny jest rozwój sportu wśród mieszkańców Raciborza, głównie młodzieży, ale zapraszamy również osoby starsze. Chcemy również promować tak niszowy sport jakim jest futbol amerykański. W roku 2016 chcielibyśmy wziąć udział w polskiej lidze futbolu amerykańskiego. Niestety wiąże się to z dużym obciążeniem finansowym. Sport ten jest sportem drużynowym. Jak żaden inny nie zbliża tak bardzo ludzi do siebie. Wzajemne zaufanie i szacunek to podstawa w tym sporcie. Na treningach panują określone twarde zasady więc dyscyplina to podstawa. Nawet najbardziej niesforni zawodnicy z czasem nabierają dyscypliny. Jak wiadomo sport dobrze wpływa na zdrowie naszego organizmu, więc dodatkowy ruch, którego u nas nie brakuje, pomaga nam utrzymać organizm w dobrej kondycji. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu. Dzięki orlikom, które znajdują się na terenie naszego miasta, jesteśmy w stanie skupić się w jednym miejscu. W naszej drużynie grają również zawodnicy mieszkający poza granicami naszego powiatu m.in. z Jastrzębia czy Kietrza. Dlatego tym bardziej warto, aby inwestować w naszą drużynę, ponieważ ona jak i całe miasto jest tym samym promowane poza granicami powiatu. Mecze ligowe są prowadzone na dość obszernym terenie. Wyjazdy nie raz będą nas prowadziły poza granice województwa, a w najwyższej klasie rozgrywkowej Top Lidze PLFA jest to już promocja ogólnokrajowa. Formalnie drużyna jeszcze nie istnieje, ale jesteśmy na etapie składania pism, aby stać się stowarzyszeniem. W związku z powyższym brak oświadczenia o współpracy w realizacji zadania, ale część zawodników podpisała się na deklaracji poparcia. Do czasu uzyskania statutu stowarzyszenia cały sprzęt będzie własnością miasta, a drużyna Raptors Racibórz będzie nieodpłatnie z niego korzystać.
Wartość projektu 53 101,00
4. Amatorski teatr tańca Na Zamku Piastowskim w Raciborzu
Dofinansowanie do biletów wstępu na sztuki wystawiane na Zamku Piastowskim przez w/w teatr. Teatr działa od roku czasu tj. od 01.09.2014r. Wystawiliśmy już sztukę „Falbanka i szabelka”. Prapremiera była na zaproszenia dla władz i mieszkańców miasta (zabrakło miejsc – więcej chętnych było). Natomiast premiera była następnego dnia za okazaniem biletów, które rozprowadzał Zamek w cenie 5 zł. Dlatego, żeby pokryć ceny biletów (170 miejsc jest na Zamku) potrzebne jest dofinansowanie, aby mieszkańcy nie musieli płacić. Oprócz sztuki odbył się wieczór z poezją, gdzie również dopisała publiczność. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wystąpiliśmy z życzeniami na Zamku, w zakładzie karnym, w zakładzie poprawczym oraz na Uniwersytecie III wieku. Trzy tysiące złotych wnioskowane w projekcie przeznaczone będzie na wynajem sali oraz na poczęstunek dla widzów. Trwają już próby nowych spektakli, które teatr wystawi w ramach projektu. Do tego teatru na dzień dzisiejszy należy 20 osób. Stroje i inscenizacje realizujemy samodzielnie z naszych środków. Chętnie też wystąpimy w RCK, wówczas cała kwota przeznaczona byłaby na poczęstunek i stroje dla aktorów.
Wartość projektu 3 000,00
5. Pokazy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
Pokazy i szkolenia mieszkańców i uczniów szkół podstawowych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Cel: uświadomienie uczestników o potrzebie pomocy osobie poszkodowanej, nieprzytomnej, zasady bezpieczeństwa własnego podczas udzielania pomocy poszkodowanemu Działanie: nauka i doskonalenie uciskania klatki piersiowej i oddechów ratowniczych zgodnie z wymogami Europejskiej Rady ds. Resuscytacji, ćwiczenia na manekinach do defibrylacji, nauka obsługi defibrylatora AED, nauka pozycji bocznej ustalonej, zasady udzielania pomocy przedmedycznej w sytuacji: oparzeń- żele, złamań, zwichnięć, skręceń, krwotoków, zawał serca, padaczki, omdleń, udaru, utraty przytomności, wypadki samochodowe, wysokościowe, zasady posługiwania się sprzętem medycznym: deska ortopedyczna, szyny, kramera, kołnierz ortopedyczny, worek samorozprężalny, tlenoterapia, obsługa ciśnieniomierza, bandażowanie, pozycja przeciwwstrząsowa, pozycja boczna ustalona.Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Celem podniesienia wiedzy mieszkańców Raciborza jak i raciborskiej młodzieży, przeprowadzone zostaną profesjonalne pokazy i szkolenia, dzięki którym każdy będzie mógł nabyć wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki szkoleniom może zmniejszyć się odsetek osób umierających w różnego rodzaju wypadkach, gdyż każda przeszkolona osoba potencjalnie może uratować życie drugiego człowieka.
Wartość projektu 13 500,00
6. Grota solna z kaskada solankową - lepiej zapobiegać niż leczyć
Zaproponowany do realizacji projekt ogólnomiejski ma za zadanie wykorzystać znane od dawna właściwości lecznicze soli morskiej. Grota solna z kaskadą solankową w istotny sposób przyczyni się do uatrakcyjnienia oferty naszego Aquaparku H2O oraz wprowadzi dodatkową usługę promująca zdrowy styl życia mieszkańców. Szczególnie jest to ważne dla nas mieszkańców woj. Śląskiego narażonych na zanieczyszczenia powietrza, hałas oraz różne negatywne czynniki środowiskowe. Wnioskowana grota solna powinna być zbudowana z krystalicznej soli himalajskiej oraz soli Morza Martwego. Użyta w grotach sól wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Zawiera ponad 80 pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, których brak lub niedobór prowadzi do wielu groźnych chorób. Pierwiastki występujące w soli himalajskiej łatwo SA wchłaniane przez komórki organizmu ludzkiego i poddane procesowi metabolizmu. Prowadzone badanie udowodniły, że zjonizowane powietrze wypełniające grotę jest dziesięciokrotnie czystsze niż na zewnątrz. Dodatkowo unikalny mikroklimat powstający w wyniku wykorzystania naturalnych właściwości soli, wspomaganych kaskadę solankową będzie sprzyjał odpoczynkowi, regeneracji organizmu i poprawie stanu zdrowia mieszkańców Raciborza i okolic. Dzięki temu osoby korzystające z groty solnej nasycą się mikroelementami i biopierwiastkami mającymi bardzo pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Prowadzona w grocie terapia połączona będzie z muzykoterapią, koloroterapią.
Wartość projektu 129 600,00
7. Rewitalizacja skweru przy ul. Klasztornej
Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu/skweru położonego pomiędzy dwoma ładnie zagospodarowanymi obiektami – reprezentacyjnym Bankiem Spółdzielczym i estetycznym terenem osiedla mieszkaniowego Spółdzielni Nowoczesna ma na celu: udrożnienie przejścia w rejonie, w którym przemieszcza się dużo ludzi; poprawa estetyki i funkcjonalności skweru znajdującego się w pobliżu dwóch szkół; usunięcie przejawów niegospodarności z jakimi spotyka się młodzież pobliskich szkół; stworzenie w tym rejonie miejsca do odpoczynku z prawdziwego zdarzenia dla rodzin, dzieci, młodzieży i seniorów; zazielenienie terenu; poprawę bezpieczeństwa przechodniów. Zadanie obejmuje następujące działania: niwelacja i wyrównanie zieleńca od strony ul. Klasztornej; wykonanie utwardzonego zakola pod ławki (prawa narożna strona skweru pomiędzy płotem BS i Gimnazjum); wyrównanie i utwardzenie ścieżki przez centrum skweru wraz z cofniętymi miejscami na ławki; wykonanie miejsc na różanki(lub inne kwiaty wieloletnie) w przedniej części skweru (prawa i lewa strona); nasadzenie kompozycji z żywopłotu (w cz. Przedniej skweru – wokół studzienki, w cz. Tylnej – po prawej i lewej stronie za ławkami); wykonanie kompozycji do zabawy dla dzieci z wierzby – tunel igloo (cz. Centralna zieleńca za ławkami); wysianie i uzupełnienie trawy na zieleńcach; wykonanie i posadowienie stojaka na rowery (prawa strona przy płocie BS); posadowienie lamp parkowych; posadowienie ławek; posadowienie koszy na śmieci; nasadzenie kwiatów.
Wartość projektu 80 500,00
8. Centrum ratownicze OSP
Każdego roku nasila się na terenie Raciborza występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Wichury, burze i podtopienia na stałe wpisały się w charakterystykę pogodową regionu. Aby skutecznie chronić mienie i zdrowie mieszkańców Raciborza potrzebne są skuteczne działania służb ratowniczych. Do takich zadań predysponowane są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Posiadają odpowiedni sprzęt by radzić sobie ze skutkami nawałnic i kataklizmów. Niestety od lat borykają się z problemem dostępu do odpowiedniego potrzebom magazynu na sprzęt. Obiekt funkcjonujący przy ul. Opawskiej jest usytuowany na blokowisku przez co jest trudnodostępny. Do osób odpowiedzialnych za jego otwieranie i zamykanie zwykle trudno jest dotrzeć w trakcie akcji ratowniczej gdzie liczy się każda minuta zwłoki. W związku z powyższym zapotrzebowaniem OSP Sudół planuje zbudować nowy magazyn dla sprzętu ratowniczego, służącego szybkiemu reagowaniu na gwałtowne zjawiska pogodowe. Pomieściłby on urządzenia będące w posiadaniu ochotniczej straży jak i znajdujące się obecnie w magazynie na osiedlu przy ul. Opawskiej. Wyeliminowałby problem umieszczania sprzętu strażackiego w prywatnych posesjach z uwagi na brak miejsca w remizie.
Wartość projektu 330 000,00
9. Rześki i radosny emeryt
Projekt składa się z 3 rodzajów gimnastyki. Pierwsze dwa będą prowadzone na terenie Areny OSIR, a trzeci pod chmurką w różnych miejscach miasta, tam gdzie jest zamontowany sprzęt. Gimnastyka będzie prowadzona przez instruktorów w grupach odpowiednio liczebnych, aby mogła spełnić oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim nauczyć ludzi jak się gimnastykować i co ona ma dać poszczególnej osobie. A nadto przełamać barierę skrępowania i wstydu szczególnie u osób 50+. Fitness pod chmurką powinien być dostępny dla różnych grup mieszkańców we wszystkich częściach miasta i może być realizowany stosownie do pór roku.
Wartość projektu 46 800,00
10. Bezobsługowy kompleks wspinaczkowy nad Odrą dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy
Budowa ogólnodostępnego, bezobsługowego kompleksu ścianek wspinaczkowych do bulderingu, umiejscowionego nad Odrą na podłożu bezpiecznym (żwir lub piasek). Ścianki wykonane będą z certyfikowanych, trwałych materiałów imitujących prawdziwą skałę. Ścianka zostanie przygotowana według indywidualnego projektu tak, aby korzystać mogły z niego dzieci, a jednocześnie zaawansowani wspinacze. Ścianka wspinaczkowa nie wymaga obsługi i specjalistycznego nadzoru, co gwarantuje jej powszechną dostępność. Buldering, to jedna z dyscyplin wspinaczkowych, polegająca na wspinaniu się do wysokości 3-4 metrów, bez użycia specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego do asekuracji. Kompleks wspinaczkowy nie wymaga obsługi i specjalistycznego nadzoru, co gwarantuje jej powszechną dostępność. To wspaniała przestrzeń zarówno dla profesjonalistów jak i dla amatorów wspinaczki. Gwarantuje pozytywną adrenalinę nie tylko dorosłym, ale również najmłodszym wspinaczom. Ścianka będzie wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Umiejscowienie na nowo zagospodarowanych bulwarach zwiększy atrakcyjność tego miejsca rekreacji. Przy okazji stwarzając ciekawy zalążek strefy nadodrzańskiej. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że w pobliżu dotychczas nie zbudowano takiego miejsca na rozrywkę. Kompleks z jednej strony może przylegać do przystani kajakowej.
Wartość projektu 150 000,00
11. Budowa toru rowerowego - pierwszy raciborski pumptrack
Projekt zakłada budowę zapętlonego asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack o długości 100 mb zajmującego powierzchnię ok. 500 m kw, idealnego do zabawy dla najmłodszych rowerzystów. Plac nie będzie ogrodzony i dostęp do niego będzie otwarty umożliwiając zainteresowanym trening przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w godzinach dziennych. Zapętlony tor składał się będzie z serii odpowiednio rozmieszczonych niewielkich „górek”, dodatkowo z odpowiednio wyprofilowanymi zakrętami z bandami. Trening na takim torze polega na odpowiednim wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów „góra – dół” (tzw. pompowania), dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Trening na takim torze uczy płynnej jazdy i przyspieszania, bez konieczności pedałowania, szlifuje technikę wchodzenia w bandy bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe jak umiejętność wybierania szybkich linii przejazdu, a także praca tułowia i kończyn górnych i dolnych. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i dużych rowerów górskich. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać z Pumptrack’a. Dzieci będą się na nim świetnie bawić, początkujący powoli i spokojnie przejeżdżać tor, wprawni rowerzyści rywalizować między sobą, a najlepsi jeździć na jednym kole. Chociaż tor typu pumptrack jest torem typowo rowerowym to nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystali z niego również użytkownicy hulajnóg, deskorolek czy rolek.
Wartość projektu 150 060,00
12. Budowa lotniska modelarskiego
Budowa ma na celu zagospodarowanie ok. hektara ziemi na lądowisko modelarsko–sportowe. Sam pas startowy powinien mieć wymiary minimum 100x25m. Wymaga to wyrównania terenu, zasiania odpowiedniej mieszanki traw i odpowiedniego oznakowania. Lotnisko Modelarskie powinno posiadać możliwość dojazdu samochodów osobowych.
Wartość projektu 60 000,00
13. Lepsze życie - terapia behawioralna szansą dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi
Wnioskowane zadanie będzie obejmować utworzenie i prowadzenie Ambulatorium Terapii Behawioralnej (w dalszej części ATB), opartego na Stosowanej Analizie Zachowania jako metodzie naukowej o udowodnionej skuteczności. Zarówno na terenie Raciborza jak i powiatu brak jest tego rodzaju placówki, a objęcie dzieci wczesnym wspomaganiem rozwoju w ilości 8 godzin miesięcznie jest daleko niewystarczające. Ilość dzieci wymagających intensywnej interwencji rośnie i systematycznych oddziaływań terapeutycznych stale niepokojąco wzrasta. Projekt będzie obejmował następujące działania: Przyjmowanie zgłoszeń; postawienie diagnozy klinicznej i funkcjonalnej; tworzenie programu pracy terapeutycznej dla dziecka; zalecenia terapeutyczne – praktyczne wskazówki dotyczące sposobów realizacji programu terapeutycznego dla rodziców (opiekunów); spotkania kontrolne i konsultacje terapeutyczno – instruktażowe; superwizyjne spotkania zespołu diagnostyczno – terapeutycznego; warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców (opiekunów); szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zespołu realizatorów. Zajęcia prowadzić będą wysokiej klasy specjaliści, psycholodzy, pedagodzy (z co najmniej ukończonym kursem III – modułowym w zakresie terapii behawioralnej) oraz terapeuci behawioralni stale podnoszący swoje kwalifikacje.
Wartość projektu 34 080,00
PROJEKTY LOKALNE
Strefa nr 1 - BRZEZIE
1. Gramy piłkami - nie joystickami! Rozszerzenie funkcjonalności boiska LKS Brzezie
Klub piłkarski LKS Brzezie posiada dwie drużyny - seniorską i juniorską. W minionym sezonie rozgrywkowym oba zespoły zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach rozgrywkowych. Widząc chęć do gry w piłkę także wśród najmłodszych chłopców i dziewcząt i nie chcąc marnować drzemiącego w nich potencjału powstała idea stworzenia drużyny dla najmłodszych graczy - trampkarzy młodszych (tzw. Młodzików) tj. dzieci w wieku 7-13 lat, których rozgrywki toczą się pomiędzy klubami sąsiednich miejscowości. Jednak niesie to za sobą konieczność dostosowania boiska do wymogów regulaminowych obowiązujących w tej klasie rozgrywkowej. Przede wszystkim chodzi o zakup dwóch bramek piłkarskich, posiadających atest, zgodnych z PN-EN 749:2006 o wym. 5x2m z możliwością ich przenoszenia, których koszt przewyższa możliwości finansowe klubu. Są to bramki aluminiowe, mocowane kotwami do podłoża, które można w łatwy sposób przenosić z miejsca na miejsce. W czasie meczu są one ustawiane na normalnym boisku, jednak na liniach pola karnego, przez co zmniejsza się w ten sposób murawę do wymiarów dostosowanych do możliwości fizycznych najmłodszych zawodników. Poza meczami bramki zostają przeniesione na trawnik za boiskiem i w znakomitym stopniu zwiększają możliwości treningowe zawodników różnych grup wiekowych, którzy ćwiczą różnymi trybami treningowymi i są prowadzeni przez różnych trenerów. Poza czasem treningów, meczy, jako że boisko jest otwarte przez cały tydzień, bramki służą dzieciom bawiącym się piłką w wolnych od nauki chwilach. Dodatkowo oprócz bramek chcemy zakupić 20 piłek meczowych z certyfikatem FIFA, które będą wykorzystywane podczas treningów oraz meczów.
Wartość projektu 11 372,00
2. Wymiana wyposażenia kuchni w remizie OSP Racibórz - Brzezie
Remiza OSP Racibórz – Brzezie, jako jedyna instytucja publiczna w naszej dzielnicy posiada salę gościnną wraz z zapleczem kuchennym i sanitarnym na około 70 osób. Co roku odbywają się tutaj cyklicznie takie imprezy jak Sylwester, Zabawa kanałowa, Zabawa strażaków, Zabawa sportowców oraz spotkania i imprezy Koła Emerytów, członków OSP, zawodników LZS. Aby takie spotkania mogły być dalej organizowane w naszej miejscowości musimy dokonać wymiany przynajmniej części posiadanego wyposażenia, które obecnie stanowią urządzenia przekazane od mieszkańców naszej dzielnicy. Jest to sprzęt kilkunastoletni i starszy, znacznie wyeksploatowany, często ulegający awariom, o wysokim współczynniku zużycia energii elektrycznej, często nie realizujący wszystkich swoich zadań i parametrów. Dzięki pomocy naszych mieszkańców i samych druhów OSP, udało nam się zakupić 30 krzeseł wraz z stolikami na salę, zakupić nowe stoły i regały do kuchni. W najbliższym czasie wykonamy jeszcze we własnym zakresie i z własnych środków wymianę toalet i szafek kuchennych oraz doposażyć kuchnię w szklanki, termosy. Dla polepszenia i usprawnienia oraz umożliwienia szerszego korzystania z Sali remizy OSP przez mieszkańców Brzezia planujemy zakupić dwa piece elektryczno – gazowe wraz z okapem wentylacyjnym, szafę chłodniczą, zmywarkę przemysłową, lodówkę, patelnię elektryczną, kpl. garnków, zlew i warnik. Pamiętajmy, iż powyższa inwestycja nie jest skierowana tylko i wyłącznie do członków OSP ale do wszystkich mieszkańców dzielnicy Brzezie.
Wartość projektu 25 563,51
3. Rekreacja dla zdrowia
W ramach zadania wnioskujemy o sprzęt nagłaśniający, 2 ławeczki, kosz na śmieci, urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu typu orbit rek, wioślarz i piechur, oraz tablice informacyjne. Tablice będą służyć mieszkańcom dzielnicy Brzezie, będą informować o imprezach i spotkaniach kulturalnych odbywających się na terenie Brzezia i Raciborza. Na spotkaniach organizowanych przez Koło Emerytów uczęszczają nie tylko członkowie Koła ale i niezrzeszeni seniorzy. Wobec powyższego bez sprzętu nagłaśniającego prowadzenie spotkania sprawia duże trudności bowiem seniorzy mają niesprawny słuch. Teraz na spotkania przychodzi około 80 osób. Urządzenia do ćwiczeń będą ogólnodostępne na wolnym powietrzu w sąsiedztwie promenady spacerowej. Będą służyć wszystkim mieszkańcom w celu poprawienia kondycji zdrowotnej. Po ćwiczeniach będzie można odpocząć na ustawionych w pobliżu ławkach. Obecnie skwer przez Remizą Straży Pożarnej nie jest zagospodarowany.
Wartość projektu 19 500,00
4. Muzyka łączy pokolenia - doskonalenie warsztatu muzycznego chóru Brzezie
Wykonanie termomodernizacji w obrębie dachu nad świetlicą środowiskową, częściowo nad biblioteką i poradnią POZ w Brzeziu. Budynek należy do Miasta Racibórz. Prace będą się składały z: dokładnego wymierzenia powierzchni zabezpieczanej, oszacowania stanu obróbek blacharskich, wybór, zakup odpowiednich materiałów, ułożenie na istniejącym pokryciu dachu jednej warstwy styropapy dwustronnie laminowanej, ułożenie papy termozgrzewalnej ZDUNBIT-PF, a następnie warstwy papy ZDUNBIT-WF, ewentualnie wykonanie obróbek blacharskich. Zakup instrumentu pianino cyfrowe CASIO AP-250. Jest to instrument przenośny.
Wartość projektu 20 000,00
Strefa nr 2 - OCICE
1. Zagospodarowanie terenu parku przy ul. Dolnej w Raciborzu (Ocice)
Teren będący przedmiotem opracowania obecnie jest dzikim parkiem, znajdującym się w pobliżu szkoły i boiska. Projekt zakłada uporządkowanie terenu (m.in. oczyszczenie terenu z śmieci i starych gałęzi, wykoszenie zieleni, wycinkę drzew stwarzających zagrożenie, cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów itp.), a następnie wykonanie ścieżek parkowych oraz umieszczenie elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci itp.). Planuje się także nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz montaż w pobliżu drzew tablic informacyjnych zawierających szczegółowe opisy danego gatunku. W przyszłości na terenie już uporządkowanego parku planuje się wygospodarowanie miejsca na parking dla samochodów (szczególnie dla uczestników meczów piłkarskich), siłownię na wolnym powietrzu lub inne elementy rekreacji.
Wartość projektu 60 000,00
2. Rozbudowa placu zabaw o urządzenia rekreacyjne i sportowe
Celem projektu jest umożliwienie realizowania potrzeb społecznych, rozwojowych i ruchowych najmłodszych mieszkańców dzielnicy Ocice, poprzez rozbudowę i rewitalizację istniejącego placu zabaw przy ul. Osiedleńczej, o urządzenia rekreacyjne i sportowe. Projekt przewiduje zakup i montaż atestowanych urządzeń, przeznaczonych do użytku przez dzieci: baszta ze zjeżdżalniami, platforma wspinaczkowa, huśtawki typu „bocianie gniazdo” i „koszyk” (dla najmłodszych) oraz karuzela tarczowa. Ponadto zakłada utworzenie strefy do gry streetball – utwardzona powierzchnia o wymiarach 5mx4m, z pojedynczym koszem do gry oraz zamontowanie słupów podtrzymujących siatkę do gry w piłkę siatkową z wykorzystaniem powierzchni funkcjonującej jako boisko do piłki nożnej. W ramach projektu zostaną również zamontowane nowe ławki oraz kosze na śmieci.
Wartość projektu 60 000,00
3. Sport kultura odpoczynek sztuka (SKOS)
Zespół tworzący SKOS (Sport Kultura Wypoczynek Sztuka) ma za zadanie integrację społeczności lokalnej poprzez utworzenie wielofunkcyjnego projektu opisanego jako projekt kilkuetapowy, gdzie każdy z etapów będzie stanowił oddzielny zrealizowany i zamknięty element. I etap – wykonanie projektu budowlanego: obejmującego wykonanie pełnego zagospodarowania terenu przewidującego wiatę, ekran z mini sceną, miejsce na grill, mini plac zabaw, budynek gospodarczo – socjalny, utwardzenie i ogrodzenie częściowe terenu; wykonanie tablicy informacyjnej z wizualizacją; wykonanie ekranu. W latach następnych zgłaszanie projektów realizacji kolejnych etapów wynikających z realizacji niniejszego projektu. Każdy następny etap realizacji zostanie określony poprzez konsultacje społeczne przy składaniu następnego wniosku w ramach budżetu obywatelskiego. Zasadą naczelną jest wykonanie w każdym następnym roku czyli licząc od 2017 r. takiego elementu, który może służyć mieszkańcom jako autonomiczna część realizacji zadania. Propozycje zostaną określone na podstawie kosztorysu inwestorskiego który tak samo jak projekt zostanie poddany opisowi etapowemu zbliżonego do wartości realizacji w kwocie do 60 000zł brutto. Pozwoli to omom zdaniem efektywnie wykorzystywać środki z budżetu obywatelskiego jak również wskazywać mieszkańcom konkretne efekty zrealizowanych etapów. Zaznaczam, że realizacja zakresu prac w 2016r pozwoli wykonać ważny element całego kompleksu widownię wraz z ekranem.
Wartość projektu 31 500,00
4. Cykl imprez kulturalnych w parafii św. Józefa
Projekt ma na celu integrację społeczności lokalnej dzielnicy Ocice, a także kreowanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców dzielnicy poprzez realizację minimum 4 widowisk kulturalnych, Cykliczność imprez powinna wytworzyć poczucie stałego uczestnictwa w wydarzeniach oraz większej przynależności do dzielnicy. Wielokrotny udział w widowiskach kulturalnych „w sąsiedztwie” zintegruje mieszkańców oraz przygotuje ich do lepszego odbioru kultury w innych miejscach i instytucjach. Planuje się realizację koncertów lub/i spektakli teatralnych nie częściej niż raz na kwartał. Uśredniony koszt realizacji jednego widowiska to 3500zł. Koszty zawierają zarówno honoraria dla wykonawców, jak również koszty ewentualnego wynajęcia aparatury nagłośnieniowo – oświetleniowej. Widowiska odbędą się w kościele św. Józefa.
Wartość projektu 14 000,00
5. Budowa siłowni na powietrzu "Relaks na dolnej"
Siłownia na powietrzu „Relaks na Dolnej” ma za zadanie poprawę aktywności i sprawności fizycznej mieszkańców jak i integrację społeczności lokalnej. Praktyczna i dostępna dla każdego – dzieci i ich rodziców, młodzieży, osób starszych, osób niepełnosprawnych oraz ludzi z niskimi dochodami. Stworzenie siłowni w parku, bardzo dobrze wpisze się w sportową atmosferę okolicy m. in. boiska szkolnego i ulicy Dolnej wykorzystywanej do spacerów, jazdy na rolkach, marszach z kijami nornic wal king. To zestaw trwałych urządzeń sprawnościowych zapewniający pełen zakres ćwiczeń rekreacyjnych, podzielonych na grupy służące do treningu siłowego, poprawiające kondycję fizyczną i koordynację ruchową. Siłownia będzie składać się z urządzeń: biegacz, wyciąg górny, wyciskanie siedząc, prasa nożna, wioślarz, twister, wahadło, orbit rek, poręcze równoległe dwustronne, ławka dwustronna, trójkąt, koła tai chi duże i małe, które połączą aktywność fizyczną z możliwością przebywania na świeżym powietrzu, a położenie wśród drzew zapewni cień i spokój ćwiczącym.
Wartość projektu 30 000,00
Strefa nr 3 - SUDÓŁ / STUDZIENNA
1. Modernizacja budynku szkolnego w Raciborzu - Sudole
Projekt ma polegać na ociepleniu części budynku szkolnego. Budynek zyska na jego atrakcyjności co wpłynie na poprawę estetyki miasta oraz zwiększy izolacyjność termiczną pomieszczeń.
Wartość projektu 51 216,00
2. Modernizacja ogrodzenia przy szkole w Raciborzu - Sudole
Projekt będzie polegał na montażu nowego ogrodzenia przy szkole i przedszkolu.
Wartość projektu 13 800,00
3. Oświetlenie boiska LKS Studzienna
Projekt oświetlenie boiska LKS Studzienna polega na postawieniu sześciu słupów. Trzech z jednej strony i trzech z drugiej strony boiska na nich będą zainstalowane po dwa reflektory na każdym słupie. Oświetlenie pozwoli na prowadzenie zajęć treningowych o godz. 18:00 w czasie krótkich dni jesiennych i wiosennych. Obecnie posiadamy trzy drużyny młodzieżowe i jedną seniorską.
Wartość projektu 41 834,12
Strefa nr 5 - MARKOWICE
1. Markowicki kącik rekreacyjno - dydaktyczny
Wiata z drewna sosnowego o powierzchni 7,0x4,5m. Konstrukcja będzie wykonana z drewna sosnowego, zabezpieczona lakierobejcą koloryzującą. Zadaszenie wiaty aby było trwałe, wykonane będzie z dachówki bitumicznej. Aby budowli nadać przestronności, wiata zbudowana będzie na podstawie trzech ścian, zaś czwarty krótszy bok będzie całkowicie otwarty. Aby zabudowa z zadaszeniem mogła pomieścić jak największą ilość osób, wzdłuż trzech ścian ustawione będą drewniane ławy wbudowane na stałe. Wiata stanie na terenie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, a dokładnie połowa projektu zajmie część pasa zieleni podwórka szkolnego, druga zaś połowa wsunięta będzie na teren placu zabaw, stąd niezbędny będzie demontaż ogrodzenia (ujęty również w kosztorysie). Projekt ma w przyszłości posłużyć jako "klasa otwarta" - umożliwiająca prowadzenie zajęć dydaktycznych zarówno dla dzieci szkolnych jak i przedszkolnych. W godzinach popołudniowych zaś, jako ochrona przed słońcem dla dzieci i ich opiekunów przebywających na placu zabaw. Obiekt wykorzystywany będzie również jako scena z zadaszeniem podczas imprez plenerowych na terenie szkolno - przedszkolnym. Przede wszystkim jednak, projekt ma spełniać rolę schronienia przed deszczem i swym dachem tworzyć miejsce zacienione w upalne dni. Przypuszczalnie miejsce to zaadoptuje również lokalna młodzież, która wciąż szuka miejsca spotkań dla siebie.
Wartość projektu 33 000,00
2. Promocja aktywnego wypoczynku i kultury japońskiej wśród lokalnej społeczności
Celem projektu jest właściwe przygotowanie Sali gimnastycznej wskazanego wyżej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Raciborzu (zakup mat treningowych), aby utworzyć stale działającą sekcję Aikido. Zamiarem jest rozpropagowanie wśród młodzieży szkolnej i dorosłych mieszkańców dzielnicy Markowice, aktywności fizycznej obejmującej zarówno trening ciała i umysłu. Rozluźnienie ciała, które wynika z nauki Aikido, naturalnie przekłada się na psychiczne rozluźnienie. Uzyskana pewność siebie i zdecydowanie dadzą również uczestnikom silną postawę ciała i zdecydowane ruchy. Aikido wymaga od swoich uczniów stawiania czoła konfliktom, a nie unikania ich. Dzięki takim doświadczeniom, adept Aikido uczy się reagować na życiowe sytuacje w aktywny sposób, tym samym przełamując stereotypy unikania konfliktów i strachu. Dzięki treningom Aikido można wykształcić w sobie takie cechy jak: prostolinijność, odwagę, skromność, siłę i umiejętność wykorzystania jej tylko w takim stopniu, aby uzyskać zamierzony cel. Aby zrealizować przedmiotowy projekt, powinna zostać zawarta umowa np. z Raciborskim Ośrodkiem Aikido, który na zasadzie odpłatności za korzystanie z wyposażonej odpowiednią matę treningową salę gimnastyczną, będzie stale prowadził treningi Aikido. W ramach zawartej umowy, istnieje możliwość organizowania nieodpłatnych pokazów sztuk walki i kultury japońskiej podczas szkolnych festynów i imprez kulturalnych.
Wartość projektu 15 200,00
Strefa nr 7 - NOWE ZAGRODY i OKOLICE
1. Siłownia pod chmurką przy Szkole Podstawowej nr 18
Siłownia pod chmurką zaplanowana jest na terenie przylegającym do dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 18 i Gimnazjum nr 3. Przylegać również będzie do nowo wybudowanego (2014) placyku zabaw "Radosna szkoła". Stworzenie siłowni pod chmurką bardzo dobrze wpisze się w sportowo - zabawową atmosferą okolicy - m.in. orlika, boisk plażowych i bieżni. Siłownia pod chmurką składać się będzie z ośmiu stanowisk certyfikowanych urządzeń do ćwiczeń: orbitek, biegacz, wahadło, twister, prasa nożna, wioślarz, steper i koło tai - chi. teren pod urządzeniami zostanie wybetonowany i wybrukowany. Dla ćwiczących będzie ławka do siedzenia bez oparcia. Ponadto huśtawka dla dzieci "bocianie gniazdo" wzbogaci i uatrakcyjni przyległy placyk zabaw. Siłownia przeznaczona jest dla mieszkańców dwóch pobliskich osiedli, uczniów szkół i ich rodziców, matek i ojców z małymi dziećmi oraz seniorów. Charakter obiektu spowoduje, że wielu mieszkańców, bez względu na możliwości fizyczne i kondycję chętnie skorzysta z tego typu rekreacji. Położenie wśród drzew zapewni cień i spokój ćwiczącym. Siłownia odpowiada na potrzebę zdrowego stylu życia poprzez aktywny wypoczynek.
Wartość projektu 56 000,00
2. Doposażenie siłowni pod chmurką z wiatą dostosowaną do spotkań mieszkańców
Zgłoszony projekt lokalny w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2016 dotyczy doposażenia siłowni pod chmurką z wiatą dostosowaną do spotkań mieszkańców. Wniosek nasz jest autentyczną odpowiedzią na dostrzeżoną potrzebę uzupełnienia tego miejsca w dodatkowe elementy siłowni zewnętrznej. Zaproponowany projekt, uatrakcyjni powstające miejsce wspierania i upowszechniania kultury fizycznej mieszkańców. Przeprowadzone konsultacje społeczne i spotkania z mieszkańcami potwierdziły, że teren siłowni leżący z dala od ruchliwej drogi, a jednocześnie w sercu naszego osiedla jest idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu wolnego. O atrakcyjności naszej siłowni pod chmurką dowodzi fakt, iż siłownia posiada sprzęt przystosowany dla każdego, niezależnie od wieku, aktywności zawodowej i kondycji. Jest całkowicie bezpłatna i dostępna przez cały rok. Ćwiczenia na świeżym powietrzu doskonale wpływają na poprawę zdrowia, sprawności fizycznej naszych dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów. Obecnie w ramach budżetu obywatelskiego wnioskujemy o dodatkowe i potrzebne z naszego punktu widzenia elementy siłowni pod chmurką, które jeszcze bardziej umilą czas spędzony na świeżym powietrzu. Dodatkowymi urządzeniami siłowni, o które wnioskujemy w budżecie są wyciąg górny, twister, urządzenie do wyciskania siedząc, a także steper. Mieszkańcy w ramach dostępnych środków aplikują również o zewnętrzny stół do tenisa stołowego, którego brakuje w naszej najbliższej okolicy. Następnie chcemy w tym miejscu nowej i nie występującej nigdzie w mieście atrakcji w postaci linowej piramidy wspinaczkowej. Wnioskowana piramida wspinaczkowa jest alternatywą dla tradycyjnych ścianek wspinaczkowych, które wymagają zabezpieczeń i przeszkolonej obsługi. Linowa piramida to świetna okazja, aby podszkolić i rozwinąć swoje umiejętności wspinaczkowe. Ogromna ilość łączeń linowych sprawi, że młody użytkownik będzie mógł wielokrotnie wspinać się bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Jako mieszkańcy jesteśmy przekonani, że tak zagospodarowane miejsce będzie sprzyjało funkcji rekreacji, realizacji festynów organizowanych dla mieszkańców, spotkań dzieci z pobliskiego przedszkola i szkoły, spotkań podopiecznych Placówki Wsparcia Dziennego, Klubu Strefa, Klubu Seniora, zawodników klubu zapaśniczego.
Wartość projektu 64 800,00
Strefa nr 8 - POLNA / POMNIKOWA / OPAWSKA - KONIEC i OKOLICE
1. Miniboisko z zielonym skwerem
Projekt zakłada realizację ogrodzonego mini boiska do koszykówki z zielonym skwerem. Miniboisko będzie miało wymiary 9m na 8m, a zielony skwer 9m na 7 m. Miniboisko do koszykówki wykonane będzie z nowoczesnej nawierzchni polipropylenowej co stanowi idealne miejsce do sportowej zabawy dla dzieci i młodzieży. Boisko będzie również miejscem do mniej lub bardziej profesjonalnego treningu dla dorosłych amatorów koszykówki. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać z mini boiska. Miniboisko do koszykówki będzie ogrodzone siatką do wysokości 4m, z furtką i będzie posiadało 1 kosz do gry. Dostęp do boiska będzie otwarty umożliwiając zainteresowanym zabawę i trening przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w godzinach dziennych. Bliskość obiektu zachęci młodzież do ruchu na wolnym powietrzu, a nie granie piłką na chodniku i bieganie między samochodami. Niestety poza placami zabaw dla dzieci młodszych (piaskownice, huśtawki), brak jest w naszej okolicy miejsc, z których w sposób bezpieczny mogłyby korzystać dzieci starsze, młodzież i dorośli. Uzupełnieniem terenu obok mini boiska będzie zielony skwer pokryty trawą oraz małymi ozdobnymi krzewami. Dzieci z okolicznych budynków mieszkalnych będą miały „zielony” teren do rekreacji, np. do gry w badmintona itp. Projekt zakłada rekultywację i uporządkowanie obszaru pod zielony skwer tzn. wysiew trawnika, zasadzenie na obrzeżach krzewów oraz odmalowanie i odnowienie istniejących ławek.
Wartość projektu 33 283,80
Strefa nr 9 - PŁONIA / OBORA
1. Wyposażenie świetlicy dla mieszkańców na ośrodku rekreacyjnym w Oborze
W ramach budżetu obywatelskiego doposażona zostanie świetlica, która znajduje się na terenie ośrodka kempingowego w dzielnicy Obora. Doposażenie tego obiektu ma również na celu poszerzenie jego funkcji, dotychczas mogli z niej korzystać rowerzyści pojawiający sie w ośrodku, chcemy aby służyła ona również mieszkańcom dzielnicy, była miejscem spotkań i integracji dzieci i młodzieży, oraz pozostałych mieszkańców. Głównie chodzi o zapewnienie takiego miejsca w okresie jesienno - zimowym. Zakupiony zostanie telewizor 42 calowy oraz Xbox kinect wraz z grami. W świetlicy znajdzie się małe biurko oraz laptop z dostępem do Internetu. Z Internetu korzystać będzie mogła młodzież ale również turyści przebywający na kempingach. Na wyposażeniu będzie szafa z dużym wyborem gier planszowych oraz karcianych, ponadto warcaby oraz szachy. Aby uatrakcyjnić ofertę świetlicy oraz zapewnić dzieciom zajęcie w jesienne i zimowe dni, zatrudniony zostanie instruktor gry w szachy, zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu przez dwie godziny. Dla młodszych dzieci raz w tygodniu również dwie godziny pod okiem animatora będą się odbywały zajęcia plastyczne. Zakupiona również zostaną pomoce plastyczne niezbędne do prowadzenia zajęć.
Wartość projektu 17 500,00
2. "Siłownia pod chmurką" przez Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 3 w Raciborzu
Powstanie „siłowni pod chmurką” zaplanowane jest na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 3 w Raciborzu, do którego uczęszczają dzieci z dzielnic Płonia i Obora. Stworzenie „siłowni pod chmurką” pomoże wspierać i upowszechniać kulturę fizyczną wśród mieszkańców dwóch dzielnic. Usytuowanie siłowni na terenie ZSP Nr 3 umożliwi bezpośredni dostęp uczniom szkoły, a jednocześnie służyć będzie wszystkim mieszkańcom dzielnic Płonia i Obora bez względu na wiek, możliwości fizyczne i kondycję z uwagi na otwarty charakter, przy jednoczesnym bezpiecznym usytuowaniu na ogrodzonym i strzeżonym terenie szkoły i przedszkola, co w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia aktów wandalizmu. Położenie 1)śród drzew i krzewów na terenie zielonym zapewni spokój i komfort ćwiczącym. Przeprowadzone rozmowy i konsultacje społeczne potwierdziły zapotrzebowanie mieszkańców na tego typu obiekt, będący idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu wolnego przez większą część roku. Dodatkowym atutem jest to, że korzystanie z siłowni jest całkowicie bezpłatne, dostosowane dla osób w każdym wieku i o różnym stanie zdrowia. Realizacja projektu pomoże w propagowaniu zdrowego stylu życia wśród mieszkańców dzielnic Płonia i Obora „siłownia pod chmurką” składać się będzie z kilku stanowisk certyfikowanych urządzeń do ćwiczeń. Teren pod urządzeniami jest terenem zielonym (trawa). Dla ćwiczących zamontowane zostaną również ławki do siedzenia. „Siłownia pod chmurką” jest odpowiedzią na potrzebę rozpropagowania zdrowego stylu życia wśród mieszkańców, integrację oraz alternatywę dla form spędzania czasu wolnego/. Biorąc pod uwagę powierzchnię terenu rekreacyjnego na terenie ZSP Nr 3 w przyszłości istnieje możliwość doposażenia siłowni, a także stworzenia miejsca integracji mieszkańców, organizacji spotkań i imprez lokalnych.
Wartość projektu 52 000,00
Strefa nr 10 - CENTRUM
1. Budowa integracyjnego placu zabaw dla dzieci
Projekt zakłada rewitalizację przestrzeni publicznej w parku przy Placu Bohaterów Westerplatte poprzez odbudowę zniszczonego (i w części zlikwidowanego), a istniejącego w tym miejscu jeszcze przed kilkoma laty plac zabaw dla dzieci. Projektowany, nowy plac zabaw zawiera urządzenia dostosowane do dzieci w każdym wieku oraz posiada charakter integracyjny (część urządzeń jest zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych). Projekt zakłada powstanie 2 stref zabawy (pierwsza część integracyjna przeznaczona także dla dzieci najmłodszych, oraz druga: przeznaczona dla dzieci w wieku ponad 5 lat). W projekcie przewidujemy także zakup i montaż dodatkowych wolnostojących sprzętów, m. in.: huśtawek i karuzeli, doposażenie placu w ławki, kosze i regulamin, a także ogrodzenie placu zabaw (wraz z instalacją 2 furtek). Istniejące i niezniszczone elementy: piaskownicę (wymagającą jedynie odświeżenia tj. umycia wodą z piaskiem), ławki oraz kosz na śmieci chcemy zachować i wkomponować w nowy plac.
Wartość projektu 119 157,59
Strefa nr 11 - OSTRÓG
1. "Plac do street workout'u i kalisteniki"
Plac do street workout'u to innowacyjny obiekt sportowy składający się z różnego rodzaju profesjonalnych przyrządów (drążków, poręczy, drabinek) do ćwiczeń kalistenicznych (z masą własnego ciała). Ten rodzaj treningu siłowego może wykonywać każdy niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Wielką zaletą jest to, że nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu a sam trening jest darmowy. Na tego typu obiekcie można wykonywać ćwiczenia na każdą partię mięśni, począwszy od najprostszych takich jak pompki, podciągnięcia, brzuszki, do skomplikowanych ewolucji czy figur gimnastycznych. Street workout jest świetną alternatywą dla siłowni. Zamiast kupować drogi karnet i spędzać czas w zamkniętym pomieszczeniu, można ćwiczyć za darmo na świeżym powietrzu, przy czym nie rozwijamy tylko swoich mięśni ale także cały organizm. Lepsze dotlenienie powoduje zwiększoną wydolność, dzięki czemu osiągamy lepsze wyniki sportowe. Ponadto kalistenika to świetne uzupełnienie w treningu innych dyscyplin sportowych. Brak obciążenia dodatkowymi kilogramami niweluje ryzyko kontuzji do minimum.
Wartość projektu 41 500,00
2. Szlak sensoryczny - terapia, edukacja, zabawa
Założeniem projektu jest stworzenie miejsca wzajemnej integracji społecznej w którym odnajdą się osoby niepełnosprawne, w podeszłym wieku, dzieci oraz dorośli. Szlak będzie służyć edukacji, terapii i wypoczynkowi. Będzie się składał ze stacji oddziałujących na strefę słuchową, wzrokową, dotykową oraz ruchową. Każdy odwiedzający znajdzie a szlaku wiele atrakcji w postaci nietypowych urządzeń rekreacyjno-edukacyjnych, sprzyjających ogólnemu rozwojowi. Szlak będzie wyposażony w najwyższej jakości sprzęty z certyfikatem: huśtawka „ptasie gniazdo”, trampolina ziemna – wbudowana na stałe w podłoże, samoobsługowa huśtawka dla osób niepełnosprawnych an wózkach inwalidzkich, moduły sensoryczne, tj. gongi, dźwiękowa wieża z talerzami, megafon, piramidy luster, tablice z efektami złudzeń optycznych i kolorowych szkłem. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z różnorakich elementów oddziałujących stymulująco i rozwijająco na motorykę i zmysły. Osoby w podeszłym wieku będą mogły zwiększać sprawność manualną i ruchową poprzez spacery na przestrzeni wolnej od barier architektonicznych lub odpoczywać w zacienionym miejscu pod drewnianą altaną wyposażoną w wygodne ławki z oparciem i stoły. Altana będzie mogła dodatkowo służyć organizacji różnorodnych zajęć dla dzieci (plastycznych, terapeutycznych, rekreacyjnych, pikniki itp.). Z założenia ma być to miejsce wzajemnych spotkań służących rozwojowi, aktywizacji, kompensacji oraz terapii. Szlak sensoryczny ma być przestrzenią spotkań całych rodzin, matek z małymi dziećmi, osób dorosłych a także seniorów. Miejscem wolnym od stygmatyzacji, w którym każdy pozytywnie i z przyjemnością spędzi swój wolny czas.
Wartość projektu 91 769,90
3. Rewitalizacja podwórka osiedlowego
Projekt zakłada rewitalizację zaniedbanego podwórka w kwadracie ulic: Stalmacha, Dąbrowskiego, Różyckiego, Londzina. Realizacja projektu polegałaby na: stworzeniu placu zabaw dla dzieci jako bezpiecznego miejsca zabaw, które obecnie wobec braku w najbliższej okolicy takiej alternatywy nie mają gdzie spędzać czasu wolnego; zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjno – wypoczynkowej na której będą się znajdowały wygodne ławki z oparciem oraz stół. Miejsce to powinno być zacienione, aby chroniło latem od szkodliwych promieni słonecznych. Z tej przestrzeni będą mogli skorzystać seniorzy, osoby w średnim wieku, młodzież, a także całe rodziny; utwardzenie terenu i wyznaczenie miejsc parkingowych, co spowodowałoby lepszą komunikację, a także zaprowadziłoby ład na osiedlu; odnowę lub wymianę osiedlowego śmietnika w celu lepszego użytkowania i odpowiedniego zabezpieczenia odpadów; zazielenienie terenu poprzez nasadzenie dużej ilości trawy, drzewek, krzewów, itp.; zagospodarowanie małej infrastruktury (ławki z oparciem, 3 małe kosze na śmieci, oświetlenie miejsca parkingowego, śmietnika, placu zabaw). Projekt rewitalizacji podwórka zakłada stworzenie miejsca funkcjonalnego i estetycznego, będącego miejscem odpoczynku, relaksu, a także wzajemnej integracji.
Wartość projektu 135 000,00
4. Sygnalizacja świetlna na żądanie przy skrzyżowaniu ulic Siwonia - Cecylii
Celem projektu „Sygnalizacja świetlna na żądanie” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pieszym. Skrzyżowanie ulic Siwonia i Cecylii położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz gimnazjum Nr 2. Jest to zatem trasa uczęszczana każdego dnia przez liczną grupę dzieci. W pobliżu znajdują się duże osiedla mieszkaniowe oraz miejsca publiczne, z których korzystają zarówno mieszkańcy dzielnicy, jak i ogół raciborzan. Ulica Siwonia to prosty na dość długim odcinku ciąg komunikacji drogowej, co sprawia, że często prędkość pojazdów, ograniczona tu przepisami do 40 km/h, jest znacznie przekraczana. Stanowi o nie tylko utrudnienie dla mieszkańców, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla pieszych (zwłaszcza dzieci i osób starszych), jak i uczestników ruchu drogowego. Projekt przewiduje wykonanie sygnalizacji świetlnej na żądanie na przejściu dla pieszych przy ul. Siwonia – skrzyżowanie z ulicą Cecylii. Takie rozwiązanie znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort życia dużej grupy raciborzan.
Wartość projektu 90 000,00