Szkolenia BHP
Odbycie szkolenia BHP jest pierwszym zadaniem, jakie stoi przed każdym nowym pracownikiem. To właśnie dzięki niemu możemy zostać dopuszczeni do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP dla nowych pracowników dotyczy każdego pracodawcy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz przepisami wykonawczymi jest on zobligowany do tego, aby przeszkolić także zatrudnione już osoby. Zaniedbanie w tej kwestii może go dużo kosztować. Unikanie procedury wiąże się z wieloma sankcjami, jak choćby z karą grzywny w wysokości nawet do 30000 zł. To jednak tylko pieniądze, ale co jeśli pracownik wskutek niewiedzy wynikającej z braku odbytego szkolenia BHP ulegnie wypadkowi? W biurze to pewnie mało prawdopodobne, ale na budowie czyhają naprawdę poważne zagrożenia.
Za przestrzeganie przepisów BHP odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), natomiast same przepisy zebrane zostały w kilku dokumentach. Najważniejszym z nich jest Kodeks pracy, ale uzupełnieniem/rozwinięciem zebranych tam postanowień jest także Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 roku czy Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenia BHP dla pracowników dzielą się na wstępne oraz okresowe.
Szkolenie wstępne
Jak sama nazwa wskazuje, szkolenie wstępne odbywa się z chwilą przyjmowania do zakładu nowego pracownika. Podstawą jest instruktaż ogólny, który polega na zaznajomieniu go z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy, z regulaminem danego zakładu oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie BHP odbywają wszyscy nowi pracownicy, także praktykanci, stażyści czy uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Instruktaż stanowiskowy jest skierowany do osób, które rozpoczynają pracę na stanowisku robotniczym lub innych, na których mogą wystąpić czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne. Szkoleniu poddany jest też pracownik, który został przydzielony do nowego stanowiska. Jeśli wykonuje on zadania na kilku stanowiskach, na każdym z nich powinien przejść stosowne szkolenie. Instruktaż stanowiskowy ma na celu zapoznanie pracownika z najważniejszymi informacjami odnośnie praktycznych umiejętności z zakresu wykonywania powierzonej pracy, czynników środowiska pracy, ryzyka zawodowego czy wiedzy dotyczącej ochrony postępowania przed zagrożeniami wypadkowymi.
Szkolenia okresowe
Szkolenie okresowe odbywają osoby już zatrudnione, a jego celem jest odświeżenie informacji na temat BHP. Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy określa kto powinien przejść takie szkolenie i jak długo jest ono ważne. Najczęściej muszą się szkolić pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych - nie rzadziej niż raz na 3 lata, a a w przypadku dużego zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracownika, muszą być przeprowadzone w formie instruktażu nie rzadziej niż raz w roku. Pierwsze Szkolenia stanowiska robotnicze BHP przeprowadza się w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. W przypadku pracodawców, kierowników, brygadzistów, pracowników inżynieryjno-technicznych, pracowników służby BHP czy pracowników administracyjno-biurowych okres ważności szkolenia BHP wynosi 5 lat. Termin, w jakim należy je przeprowadzić od momentu zatrudnienia wynosi 12 miesięcy.
Szkolenie BHP prowadzi wykwalifikowany pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, ale może je też przeprowadzić sam pracodawca, jeśli oczywiście posiada do tego stosowne kwalifikacje. Szkolenie BHP odbywa się w godzinach pracy i na koszt jego pracodawcy. Jeśli przekracza ono standardowy czas pracy, wtedy uczestnik może odebrać dodatkowe godziny wolne od pracy lub dodatkowe wynagrodzenie.
Artykuł został przygotowany przez serwis www.szkolenia24h.pl - internetowy katalog szkoleń i kursów z całej Polski.
Materiał zewnętrzny
Chyba mówimy o tej samej firmie Edytko, zatem też moge tylko powiedzieć, ze są profesjonalni w każdym względzie. Sam prowadzę firme budowlaną i zależalo mi na przepriwadzeniu rzetelnego szkolenia, tak abym nie musiał się później tlumaczyć tym z bhp. ta firma zasluguje na same dobre opinie ;)
a czy ktoś poleci firmę bhp w Szczecinie? siostra właśnie otwiera tam biznes i każdą decyzję analizuje po 100 razy, szukając sprawdzonych firm Ja w Warszawie korzystałam z usług bhp consulting z ul. Chłodnej- bardzo profesjonalnie przeprowadzone szkolenie, nikt nie przysypiał. :)
Jeśli ktoś szuka sprawdzonej firmy, to polecam Comes http://www.comesbhp.pl/szkolenia/ - przeszkolenie pracowników najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie z doświadczeniem, która jest na bieżąco ze zmianami w prawie, zmienia się ono z miesiąca na miesiąc. Comes organizuje szkolenia stacjonarne, online i z dojazdem do Klienta