Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tysiące nowych miejsc pracy W Rybniku? Powstanie kompleks energetyczno-wydobywczy

Spółka Bapro chce wybudować w Rybniku nowoczesny kompleks energetyczno-wydobywczy, w oparciu o innowacyjne technologie. Wartość planowanej inwestycji to 8 miliardów złotych.

Tysiące nowych miejsc pracy W Rybniku? Powstanie kompleks energetyczno-wydobywczy
Realizacja przedsięwzięcia planowana jest w Strefie Przemysłowej w okolicy Elektrowni Rybnik, w rejonie ulic Podmiejskiej, Ekonomicznej oraz Golejowskiej.

Docelowo powstać ma 3 tysiące miejs pracy w samym zakładzie i kilka tysięcy dodatkowych w branży okołogórniczej. Projekt inwestycyjny pod nazwą Bapro Energy Complex (BEC) zakłada połączenie w jednej lokalizacji wydobycie węgla, produkcję energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o efektywną technologię oraz wysokojakościowe paliwo węglowe. Chodzi o możliwość produkcji energii z węgla przy emisji zbliżonej do wartości występującej przy spalaniu gazu. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest w Strefie Przemysłowej w okolicy Elektrowni Rybnik, w rejonie ulic Podmiejskiej, Ekonomicznej oraz Golejowskiej, na terenach nienależących do miasta, przeznaczonych od wielu lat w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod zabudowę przemysłową. Eksploatacja złoża węgla „Paruszowiec” prowadzona będzie w głównej mierze na terenach niezurbanizowanych, w minimalnym stopniu dotyczyć będzie obszarów zamieszkałych dzielnic Rybnik-Pónoc, Paruszowiec-Piaski i Wielopole.

Projekt zakłada budowę nowoczesnego bloku energetycznego do wytwarzania energii cieplnej o łącznej mocy 600 MW, zakładu wydobywczego węgla kamiennego z planowaną wydajnością 3 milionów ton rocznie oraz zakładu przeróbki węgla produkującego, tzw. „czyste” produkty węglowe. Zakład będzie mógł produkować rocznie 4056 MW energii elektrycznej i 1261 TJ energii cieplnej. – Rozpoznaliśmy złoże węgla i dokonaliśmy analiz geologicznych oraz ekonomicznych, stwierdzając opłacalność budowy kompleksu energetycznego w nowoczesnej technologii zapewniającej niskie koszty wydobycia węgla oraz poszanowanie środowiska – podkreślał Mirosław Hojka, Prezes Zarządu spółki Bapro. W ramach inwestycji powstać ma także instalacja do wychwytywania dwutlenku węgla oraz zakład odsalania wód dla celów ich wykorzystania gospodarczego. Przedsięwzięcie zakłada również porozumienie z przyszłym właścicielem Elektrowni Rybnik i modernizację istniejącej infrastruktury elektrowni, celem uzyskania maksimum efektów prośrodowiskowych.

– Miasto dostrzega szereg korzyści w planach budowy kompleksu energetycznego, widzi jednak także zagrożenia. Chodzi przede wszystkim o ewentualne deformacje powierzchni terenów, pod którymi będzie prowadzona eksploatacja. Po szeregu konsultacji najbardziej zagrożone tereny zostały wyłączone z planów, a dzięki nowoczesnej technologii wpływ działalności górniczej na pozostałych nie będzie duży. Przedsięwzięcie należy oceniać w skali całego miasta. Zgodnie z założeniami będzie ono realizowane ze szczególnym uwzględnieniem troski o środowisko i interesy lokalnej społeczności. Mówimy o największej inwestycji w Rybniku od czasów powstania Elektrowni Rybnik, o nowoczesnym zakładzie produkującym energię, który sam będzie konsumował produkowany przez siebie węgiel, stworzy miejsca pracy i wygeneruje wpływy do budżetu miasta – zaznacza Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta do spraw inwestycji i gospodarki przestrzennej.

Spółka Bapro podkreśla, że planowane przez nią przedsięwzięcie to najbardziej proekologiczny projekt tego typu w Europie. Odpady płynne i stałe redukowane mają być poprzez ich powtórne wykorzystanie, a wody powierzchniowe chronione. – Bapro Energy Complex dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym i efektowi synergii daje możliwość wykorzystania węgla w energetyce, z uwzględnieniem wymogów Unii Europejskiej określonych w tzw. „pakiecie klimatycznym”. Daje to wieloletnią perspektywę rozwoju dla regionu rybnickiego pod względem bezpieczeństwa energetycznego i wykorzystania własnych bogactw naturalnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy – tłumaczy Mirosław Hojka z firmy Bapro.

Aktualnie spółka prowadzi prace dokumentacyjne dotyczące wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie węgla, którą planuje uzyskać w 2017 roku. Miasto będzie monitorowało cały proces przedinwestycyjny z punktu widzenia mieszkańca. Wyrazem tego będą m.in. planowane konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnic objętych przedsięwzięciem. Koncepcja zakłada rozpoczęcie budowy w trzecim kwartale 2017 roku i zakończenie inwestycji w roku 2022.

źródło: UM Rybnik

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].