Nie zapomnij o koniecznych szkoleniach okresowych
Uwaga kierowcy zawodowi przewożący towary. Jeśli prawo jazdy na samochód ciężarowy z lub bez przyczepy otrzymałeś w okresie od 1 styczeń 1981r. do 31 grudnia 1995 r. lub na autobus w tej samej konfiguracji otrzymałeś w okresie 1 styczeń 1991r. – 31 grudzień 2000r. zobowiązany jesteś do 10 września ukończyć pierwsze szkolenie okresowe.
Kod „95”
Szkolenie okresowe to 35 godz. zajęć dydaktycznych. Na podstawie świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego odbycie szkolenia, badań psychologicznych i lekarskich zostanie wydane prawo jazdy z kodem „95”, które upoważnia kierowcę do wykonywania tego zawodu. Z kodu będzie wynikać rodzaj szkolenia i termin jego ważności. Badania psychologiczne i lekarskie musisz odbyć po ukończonym szkoleniu okresowym. Jeśli wykonujesz przewozy drogowe różnymi pojazdami (tzn. do prowadzenia których konieczne jest posiadanie co najmniej dwóch różnych kategorii np. C i D lub C+E i D, możesz ukończyć szkolenie okresowe tylko dla danej grupy kategorii.
Ile godzin kwalifikacji?
A co dla osób chcących wykonywać pracę w transporcie drogowym, które uprawnienia do kierowania pojazdami: kat. C (ew.C1) zdobyły po 10 września 2009 r. lub kat. D (ew. D1) zdobyły po 10 września 2008r.?
W tym przypadku mamy do wyboru: kwalifikację wstępną tzw. ”pełną” – 280 godz.; kwalifikację wstępną przyspieszoną – 140 godz.; kwalifikację wstępną uzupełniającą – 70 godz.; kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną – 35 godz. Kiedy jednak wybrać kwalifikację, której ukończenie trwa 70 godzin, a kiedy kwalifikację przyspieszoną (35 godzin)? Rozstrzyga o tym wiek osoby starającej się o uprawnienia. Uprawnienia te są uzyskiwane także według ustalonej kolejności i hierarchii.
Kwalifikacja wstępna kończy się egzaminem teoretycznym w postaci testu. Przed otrzymaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej musisz wykonać badania psychologiczne i badania lekarskie. Pamiętaj, że przed upływem 5 lat od uzyskania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej musisz ukończyć szkolenie okresowe, ponownie zrobić badanie psychologiczne i lekarskie i wymienić prawo jazdy. I tak co 5 lat.
(ts)