Żużlowe twory i ścianka wspinaczkowa. Zwiedzamy hałdy kopalń „Ignacy” i „Rymer”
W ramach cotygodniowego cyklu o obiektach kopalnictwa w rejonie Raciborza zwiedzimy hałdy nieczynnych już kopalń „Ignacy” w Niewiadomiu i „Rymer” w Niedobczycach w okolicach Rybnika.
Kopalnia „Ignacy” powstała w roku 1792. Była to jedna z pierwszych kopalń na ziemi rybnickiej. Pierwotnie nosiła nazwę „Hoym”. Na przestrzeni dziejów miała wielu właścicieli, a jednym z nich był raciborzanin Cuno, który nabył ją w 1834 r. Od roku 1871 nosiła nazwę „Hoym-Laura”. W roku 1936 na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego nadano jej imię „Ignacy”. W 1940 kopalnię przejął koncern Hermann Göring. Po 1945 r. Włączono ją do "Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego".
Kopalnia jest nieczynna od roku 1968, jednak w 1999 r. została udostępniona do zwiedzania zabudowy powierzchniowej. Główną atrakcją są 2 maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku obsługująca szyb „Głowacki”, druga z 1920 roku, działa przy szybie „Kościuszko”. Dodatkowo w budynku administracyjnym znajduje się wystawa poświęcona górnictwu. Od 2006 r. kopalnia „Ignacy” znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki. Na jej terenie znajduje się wieża ciśnień obecnie wykorzystywana jako punkt widokowy.
Jedna z dwóch hałd tej kopalni jest już wyeksploatowana odzyskowo. Pozostało po niej wyrobisko z kuriozalnymi tworami ze zbitego żużlu. Druga, większa hałda jest zamkniętym terenem przedsiębiorstwa odzyskującego z niej kruszywo.
Linki do kopalni „Ignacy”:
http://ignacy.miastorybnik.pl/
http://avelinatravel.blogspot.com/2013/11/zabytkowa-kopania-ignacy-w-rybniku.html
http://rybnik.naszemiasto.pl/tag/kopalnia-ignacy-rybnik.html
http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,11954,poczatek-dala-kopalnia-hoym.html
W stanie nienaruszonym zachowała się natomiast jedna z trzech stożkowych hałd kopalni „Rymer” w Niedobczycach. W 1896 r. połączono ze sobą cztery pola górnicze w jedną kopalnię, którą nazwano „Johann-Jacob”. W 1902 r. nazwę zmieniono na „Romer-Grube”, a od 1936 r. nosi nazwę „Rymer”. Przy kopalni powstało osiedle robotnicze. Po 103 latach eksploatacji w roku 1999 kopalnię zaczęto likwidować. Podziemny obszar przejęły kopalnie „Chwałowice i „Marcel”.
W budynku cechowni kopalni „Rymer” znajduje się jedyna w okolicy ścianka wspinaczkowa, z której korzystają również raciborzanie.
Link do ścianki wspinaczkowej: http://www.cwcechownia.pl/
Naszych publikacji nie należy interpretować jako przewodnika turystycznego. Ideą cyklu jest zapoznanie zainteresowanych internautów z bogactwem i różnorodnością geologiczno-krajobrazową naszych okolic. Nie zachęcamy do zwiedzania miejsc przez nas prezentowanych. Eksploracja obiektów obarczonych ryzykiem odbywa się na wyłączną odpowiedzialność uczestników.
W przyszłym tygodniu zaprezentujemy odkrywkową kopalnię gipsu w Kobericach w pobliskich Czechach (do 1945 powiat raciborski).
Grzegorz Pinior
JOOONYYY - grupa eksploracyjna
Zobacz także:
- Wyprawa na Mount Charlotta w Rydułtowach
- Raciborzanie na hałdzie w Pszowie
- Odkrywamy sekrety kopalni gipsu w Dzierżysławiu
- Co łączy Adama Małysza z kopalnią piasku "Kotlarnia"
- Hałda kopalni Marcel w Radlinie. Kolory, które wzbudzają zachwyt
- Jakie tajemnice kryją kamieniołomy w okolicach Kietrza i Głubczyc
To wygląda ciekawiej niż Szarlota