RAFAKO: nowa prezes wbiła łopatę i rozpoczęła budowę bloku w Jaworznie
Przystąpiono do prac nad realizacją najważniejszego w historii RAFAKO kontraktu. - Myślę, że Donald Tusk jest z nami, bo zawsze ciepło mówił o tej inwestycji - powiedział w czasie otwarcia placu budowy Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Polecamy relację z uroczystości.
Choć Agnieszka Wasilewska-Semail zaledwie od dziesięciu dni piastuje stanowisko prezesa zarządu RAFAKO S.A., to właśnie jej przypadł splendor wbicia łopaty pod budowę nowego bloku Elektrowni Jaworzno III, drugiej największej inwestycji w polskiej energetyce ostatnich dziesięcioleci. Nie oznacza to jednak, że nowa prezes nie wie o niej zbyt wiele. Wręcz przeciwnie, związana wcześniej z PKO BP była bezpośrednio zaangażowania w skonstruowanie zabezpieczenia finansowego dla RAFAKO, którego pozyskanie ostatecznie pozwoliło raciborskiemu zakładowi podpisać z Tauronem Wytwarzanie (inwestor) kontraktu na budowę bloku.
Szpadle wespół z nową prezes RAFAKO wbili: Paweł Silbert (prezydent Jaworzna), Tomasz Tomczykiewicz (wiceminister gospodarki), Zdzisław Gawlik (wiceminister Skarbu Państwa), Dariusz Lubera (prezes zarządu Tauron Polska Energia), Albert Kępka (prezes zarządu Tauron Wytwarzanie).
- Ta inwestycja jest strategiczną dla Tauronu Wytwarzanie i Grupy Tauron. Nowy blok Elektrowni Jaworzno III będzie wytwarzał 6,5 TWh energii elektrycznej. To tyle, ile potrzebuje 2,5 miliona gospodarstw domowych - mówił w czasie uroczystości Dariusz Lubera. Albert Kępka podkreślał, że w szczytowym momencie na placu budowy będzie pracować 2,4 tys. osób. - Będziemy pracować, tak żebyśmy w marcu 2019 roku mogli spotkać się tu jeszcze raz na uroczystości zakończenia budowy - zapewniła obecnych Agnieszka Wasilewska-Semail.
Obecni na uroczystości przedstawiciele rządu wskazywali, że budowa bloku w Jaworznie to tylko część ogromnego, wartego 30 mld zł programu inwestycyjnego w polskiej energetyce. - To jest droga, z której rząd i prezesi spółek energetycznych nie mogą zejść - podkreślił Tomczykiewicz.
Inwestycja ta jest kluczową z punktu widzenia RAFAKO, gdyż raciborski zakład przejął większość pierwotnych zobowiązań Mostostalu Warszawa (partner konsrocjum). RAFAKO odpowiada w sumie za 99,99% zadania inwestycyjnego. Generalne wykonawstwo projektu jest w tym przypadku dla RAFAKO rzeczywistym, w odróżnieniu od budowy bloków energetycznych w Opolu, gdzie RAFAKO tylko na papierze figuruje jako generalny wykonawca (w rzeczywistości większość prac podzlecono Alstomowi).
Nowy, warty 4,4 mld zł blok elektrowni (całkowite nakłady inwestora wyniosą 6,158 mld zł) będzie zużywał 340 ton węgla na godzinę. 80% surowca będzie pochodzić z kopalni Tauronu Wydobycie. Produkowana w nim energia będzie pokrywać 5% krajowego zapotrzebowania. Blok na parametry nadkrytyczne będzie pracował z mocą 910 MW.
Czytelnikom polecamy najbliższy numer "Nowin Raciborskich" (23.09.14), w którym opublikujemy wywiad z nową prezes zarządu RAFAKO Agnieszką Wasilewską-Semail. Będzie można przeczytać m. in. o możliwym udziale RAFAKO w budowie polskiej elektrowni jądrowej, planach wejścia na poważnie w sektor chemiczny oraz porządkach w finansach raciborskiego zakładu.