Filary Ziemi Raciborskiej i srebrny jubileusz Raciborskiej Izby Gospodarczej [ZDJĘCIA]
Mieszko SA, Agromax, Gabriela, Auto Koza, SAFER, Hagemann oraz Wilhelm Wolnik to laureaci tegorocznej edycji Filarów Ziemi Raciborskiej.
Elity raciborskiego biznesu, przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych z całego powiatu raciborskiego spotkały się w Pałacyku RAFAKO na uroczystej gali Filarów Ziemi Raciborskiej oraz 25-lecia Raciborskiego Izby Gospodarczej. Na początku głos zabrał przewodniczący Rady Nadzorczej RIG Jacek Leśniowski. Przypomniał on pełne nadziei ale i trudności lata, gdy grupa przedsiębiorców z Raciborza postanowiła się zrzeszyć, aby wspólnymi siłami odnaleźć się na wolnym rynku.
- Sytuacji nie ułatwiała dobrze przygotowana w naszym regionie konkurencja zagraniczna. Nie wszystkim przedsiębiorcom się udało, nie wszyscy przetrwali, ale powstało też wiele firm, które odniosło sukces - wspominał J. Leśniowski.
Następnie przedstawiono historię Raciborskiej Izby Gospodarczej, akcentując kamienie milowe w działalności zrzeszenia - powódź z 1997 roku, podczas której ucierpiało 47 z 80 zrzeszonych w izbie firm, utworzenie we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zainicjowany w 2002 roku koncert charytatywny Gwiazdka Serc (do tej pory udało się zebrać w sumie 500 tys. zł), pierwszą galę Filarów Ziemi Raciborskiej (2008) oraz utworzenie platformy informacyjnej dla przedsiębiorców SilesiaINFO.
W trakcie gali uhonorowano Janusza Glinkę (współzałożyciel kupieckiej izby, która później przekształciła się w RIG), Stanisława Biela (pełnił funkcję prezesa izby przez 17 lat) oraz Andrzeja Żółtego (prezesa Raciborskiego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego).
Poproszona o zabranie głosu Gabriela Lenartowicz (wicewojewoda śląski, wkrótce posłanka Sejmu RP) w swoim przemówienia zwróciła uwagę, że srebrne jubileusze zrzeszeń przedsiębiorców wpisują się w 25-lecie "naszego dążenia do normalności - normalnej gospodarki - normalnego funkcjonowania i działania". G. Lenartowicz zwróciła uwagę, że izby gospodarcze nie zostały w tym czasie zaopatrzone w odpowiednie prerogatywy prawne, które pozwoliłyby im wywierać większy wpływ i samodecydować o kształcie życia gospodarczego kraju. - Myślę, że to wszystko przed nami - powiedziała G. Lenartowicz.
Prezydent Raciborza Mirosław Lenk podzielił się z przedsiębiorcami informacjami nt. podejmowanych aktualnie przez władze miasta działań dotykających przedsiębiorczości - poszerzenia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Ostrogu (trzy działki zostały już zagospodarowane, kolejne trzy wkrótce zostaną sprzedane trzem przedsiębiorcom z Raciborza) oraz przystąpienie do uzbrojenia tych terenów. W przyszłym roku władze planują rozpoczęcie uzbrajania terenów dla małych przedsiębiorców przy ul. Bartka Lasoty oraz budowę trzydziestu sześciu mieszkań na Ostrogu (TBS-ów). Prezydent liczy również na sprzedaż terenów po byłej cukrowni.
Starosta Ryszard Winiarski podziękował przedsiębiorcom za pomoc w reorganizacji szkolnictwa zawodowego (celem reformy jest większe dostosowanie szkolnictwa zawodowego i technicznego do potrzeb rynku pracy, w tym zapotrzebowania na fachowców zgłaszanego przez raciborskich przedsiębiorców). - Udało nam się po wielu latach i dzisiaj dziękuję wszystkim, którz nam w tym pomogli. Idziemy bardzo mocno w kierunku szkolnictwa zawodowego - powiedział.
Następnie przystąpiono do wręczenia Filarów Ziemi Raciborskiej. Poniżej publikujemy listę laureatów, których nagrodzono w tym roku.
- Mieszko S.A. (kat. duże firmy)
- Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe „AGROMAX” Sp. z o.o. (kat. średnie firmy)
- SAFER Sp. J (kat. małe firmy)
- Salon Odzieżowy Gabriela (kat. mikrofirmy)
- Bosh Service Auto Koza (kat. rzemiosło)
- Wilhelm Wolnik (kat. społeczna)
- Hagemann a.s. (za współpracę transgraniczną.
W imieniu wszystkich tegorocznych laureatów głos zabrał Wilhelm Wolnik. Dziękując Raciborskiej Izbie Gospodarczej, władzom miasta i powiatu za wyróżnienie zwrócił uwagę, że samorząd nie może stać daleko od przedsiębiorstw. - Najważniejszą rzeczą jaka może być - jest człowiek. I służenie temu człowiekowi. Właśnie tego dokonuje Raciborska Izba Gospodarcza oraz samorządy powiatu raciborskiej - powiedział.
Filary Ziemi Raciborskiej wręczane są przez RIG od 2008 roku. Od trzech lat gala ma charakter międzynarodowy (uczestniczą w niej partnerzy z Czech). Przedsięwzięcie ma na celu uhonorowanie statuetkami osiągnięć przedsiębiorstw, instytucji oraz osób fizycznych zasłużonych dla szeroko rozumianego społecznego i gospodarczego rozwoju Raciborza i Powiatu Raciborskiego.
Tegoroczna gala wręczenia Filarów Ziemi Raciborskiej została zorganizowana 28 października w Domu Strzeleckim RAFAKO. Oprawę artystyczną gali zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Raciborskiego Centrum Kultury oraz działający przy RCK zespół wokalny PERSPEKTYWA.
Poniżej publikujemy przygotowane przez RIG informacje na temat tegorocznych "Filarów Ziemi Raciborskiej".
Wojtek Żołneczko | Paweł Okulowski
Ludzie
Poseł na Sejm RP
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Starosta Raciborski