Bagnet na broń - Dzień Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu
Dziś na placu Długosza obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed południem odbyła się inscenizacja odbicia przed niepodległościowe podziemie więźnia z rąk bolszewików. W akcie tym wziął udział czołg T34 nazwany Ordon.
Nieco później licznie zebrane grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze prezentowali swoje stoiska. Zbierano też podpisy pod apelem do rządu (szczegóły w galerii). Była również darmowa, wojskowa grochówka, która się bardzo szybko rozeszła. Pomimo tego zainteresowanie wydarzeniem nie malało.
Zobacz także:
Sklep.nowiny.pl
Kursy InspiratON
Czy rodzi sie nowe pokolenie zastepcow tych modercow co zamordowali Ditera Przedzwinga
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3442229,po-zabojstwie-burmistrza-zdzieszowic-sledczy-ponownie-szukaja-sladow-zbrodni-wideo,id,t.html
pszak-Człowieku,skącz już walić tą propagandę z okresu Stalinizmu. Wiemy że jesteś komuch, ale nie chwal się tym,bo nie masz czym.
13 kwietnia 1945 – Horeszkowice: popełniono zbrodnię rabunkową na ośmioosobowej polskiej rodzinie przesiedleńców zza Buga zakwaterowanej w poukraińskim gospodarstwie popełniona przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych we wsi Horeszkowice 13 kwietnia 1945 roku. Historyk IPN, Mariusz Zajączkowski zakłada prawdopodobieństwo, iż motywem zbrodni była chęć objęcia przez jednego z partyzantów, Józefa Skoczylasa, gospodarstwa po zamordowanych chłopach ukraińskich. Według Zajączkowskiego sprawcą mordu był oddział Pogotowia Akcji Specjalnej NSZ pod dowództwem „Sokoła” chociaż niektóre źródła wskazują na odpowiedzialność oddziału „Romana”.
w meldunku, w rejonie Krowicy (gm. Pawłów, pow. Chełm) ujęto 6 żołnierzy niemieckich zbiegłych ze znajdującego się pod Chełmem obozu jenieckiego. Według partyzantów NSZ, Mariana Lipczaka „Dońca” i Eugeniusza Dudka „Sikorki” Niemców także rozstrzelano z rozkazu „Szarego”. (Mariusz Zajączkowski „Spór o Wierzchowiny. Działalność oddziałów Akcji Specjalnej NSZ w powiatach Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw i Lubartów na tle konfliktu polsko-ukraińskiego (sierpień 1944 r. – czerwiec 1945 r.)”: „Pamięć i sprawiedliwość. Pismo Instytutu Pamięci Narodowej” nr. 1(9)2006, Warszawa, 2006)
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu