Kilka sposobów na montaż lampy wiszącej
Bez lampy wiszącej nie obejdzie się w dużym domu lub małym mieszkaniu. Jest to niezbędny do oświetlenia domu dodatek, który może być zamontowany na kilka rożnych sposobów. Pierwszą, klasyczną opcję można zobaczyć w większości domów i jest to lampa wisząca na samym środku pokoju. U kogoś wisi kryształowy żyrandol, ktoś woli lampę z klasycznymi abażurami, a kto inny stawia na nowoczesne oświetlenie przypominające żarówkę. Są i tacy, którzy chętnie testują nowe pomysły i zamiast pojedynczej lampy wiszącej stawiają na oczka sufitowe, ciąg bliźniaczych lamp lub oryginalne plafony.
Montaż lampy pojedynczej we wnętrzu
Lampa wisząca na środku pokoju to oczywisty wybór, do którego skłania się większość osób. Nie musimy zastanawiać się nad doborem i miejscem montażu lamp. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model i cieszyć się ładnie oświetlonym salonem lub sypialnią. A żeby nie żałować wyboru, warto skorzystać z kilku praktycznych porad. Po pierwsze, do wnętrza należy dobrać lampę o odpowiednim rozmiarze.
Zbyt duża lampa przytłoczy aranżację, a mała lampka ledwie co oświetli przestrzeń dookoła siebie. Warto też wziąć pod uwagę moc żarówek. Główne oświetlenie we wnętrzu ma mieć co najmniej 60W,a ilość żarówek będzie zależała od wielkości wnętrza. Zamiennikiem tradycyjnej żarówki będą diody LED o mocy 12W(710lm). Takie rozwiązanie jest bardziej nowoczesnym i charakteryzuje się dużo większą oszczędnością. Od żarówek powoli przejdziemy do bezpośredniego montażu, gdzie będziemy musieli dopasować wysokość lampy do wysokości wnętrza. Warto pamiętać, że nie wszystkie modele lamp mają regulowany zwis (Lampa wisząca Metropolitan - Ardant.pl).
Przed zakupem oświetlenia warto zapoznać się z informacją od producenta lub dystrybutora. Dzięki temu oszczędzisz swój czas i nie będziesz musiał załatwiać zwrot lampy. Wybraną lampę należy umieścić na środku pokoju, dzięki temu światło rozprzestrzeni się po całym wnętrzu i równomiernie go oświetli. Zadbaj o to, by lampa wisiała na wysokości 2 metrów od podłogi. A gdy masz wysokich domowników, zamontuj oświetlenie bliżej sufitu. Dzięki temu każdy członek rodziny będzie mógł bez przeszkód poruszać się po wnętrzu.
Sprawdź lampy i żyrandole w salonie Ardant.pl
Jeden model, a wiele możliwości
Montaż lamp bliźniaczych lub podobnych we wnętrzu to prawdziwa sztuka. Polega ona na idealnym dopasowaniu kilku, czasami kardynalnie różnych lamp tak, by one równomiernie oświetlały przestrzeń. Przy takim montażu warto również wziąć pod uwagę odpowiednią odległość pomiędzy lampami. Ciąg bliźniaczych lamp sprawdzi się, gdy potrzebujesz oświetlić dłuższą poziomą powierzchnię (stół w jadalni, blat w kuchni).
Jest to również dobre rozwiązanie do przestronnego salonu lub dużego hallu. Lampy nie koniecznie mają być zamontowane w jednym ciągu. Możesz wybrać kilka podobnych do siebie modeli (Ardant.pl - Szklana lampa wisząca Gie El Home) i zamontować każdą z lamp w funkcjonalnych strefach. Czyli w miejscach, gdzie spędza się największą ilość czasu (przy kanapie, nad stołem, obok łóżka). Przy wyborze punktowego oświetlenia warto też wspomnieć o oświetleniu sufitowym, które sprawdza się w takich pomieszczeniach jak łazienka, przedpokój czy garderoba.
Materiał zewnętrzny
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ciekawe inspiracje :) Ja bym dodała jeszcze oświetlenie LED np. od Klusdesign.pl Proponują bardzo ciekawe rozwiązania z oprawami LED. Wystarczy sprawdzić ich inspiracje.