Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Baronowa pochowana z honorami. "Pokazała, że miłość jest najważniejsza"

Mieszkańcy gminy Lubomia pożegnali Bordynowską Panią po raz drugi. - Składamy Zofię Eleonorę w ręce Boga Wszechmogącego, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce - mówił ks. Jan Szarek, biskup-senior kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Baronowa pochowana z honorami. "Pokazała, że miłość jest najważniejsza"

Zofia Eleonora von Bodenhausen, znana również jako Bordynowska Pani, została ponownie pochowana. Jej szczątki spoczęły na historycznym wzgórzu - Kopcu w Syryni. "Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik" - powtarzali jeszcze przed uroczystością organizatorzy wydarzenia. I tak też było. Zofię Eleonorę pożegnało wielu mieszkańców. Na czele konduktu pojechał konny karawan z przełomu XIX i XX w. W karawanie umieszczono dębową rekonstrukcję XVIII-wiecznej, obitej aksamitem trumny ze szczątkami Bordynowskiej Pani.

- Zależało mi, żeby Zofia Eleonora von Bodenhausen - osoba niezwykle zasłużona dla tych ziem, była pochowana z godnością. Baronowa całym swoim życiem pokazała, co jest najważniejsze. A najważniejsza jest miłość. To ona kreśli sens naszego życia - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Miłość w tym wypadku miała szczególny wymiar. Zofia Eleonora wróciła nie tylko do miejsca, gdzie się urodziła. Wróciła tam, gdzie pochowano dwójkę jej przedwcześnie zmarłych dzieci.

Przepomnijmy, że Zofia Eleonora von Bodenhausen urodziła się w 1676 roku. Zmarła w 1751 roku w Brzegu, ale jej ciało zostało przewiezione właśnie na Grabówkę, której była właścicielką. Dwa lata temu szczątki Bordynowskiej Pani zostały poddane szczegółowym badaniom, dzięki którym odtworzono jej życiorys. Badacze dotarli także do dokumentów, które potwierdziły, że baronowa była niezwykłą postacią. - Była bardzo porządną kobietą - mówi wprost dyrektor Muzeum.

Zofia Eleonora była ewangeliczką. Dlatego posługę liturgiczną pełnili ks. Jan Szarek - biskup-senior kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz pastor Daniel Ferek z Wodzisławia Śląskiego. - Chcemy powtórnie pożegnać śp. Zofię Eleonorę. I chcemy to uczynić słowem Bożym. Módlmy się za naszą zmarłą współsiostrę - rozpoczął ks. Daniel Ferek, proboszcz parafii ewangelicko–augsburskiej w Wodzisławiu.

Z kolei biskup-senior Jan Szarek podkreślał, że uroczystość w gminie Lubomia ma charakter ekumenicznego świadectwa, wspaniałej pamięci historycznej, a także że przypomina, iż "jesteśmy tylko spadkobiercami tych", którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. - Składamy Zofię Eleonorę w ręce Boga Wszechmogącego, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce - powiedział.

Nie raz padło zdanie, że na szacunek zasługuje to, że pamięć o Bordynowskiej Pani przetrwała prawie 300 lat. - To fenomen. Głęboko wierzę w to, że mieszkańcy nadal będą kustoszami tej pamięci i że będą dbać o miejsce pochówku Zofii Eleonory - mówi dyrektor Sławomir Kulpa.

O miejsce pochówku nadal zamierzają troszczyć się władze gminy. Przypomnijmy, że gmina sfinansowała renowację pomnika, badania, a także przekazała środki na przygotowanie uroczystości. Razem około 110 tys. zł. - Będziemy dbać o to miejsce - podkreśla wójt gminy Lubomia Czesław Burek.

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pokerface (94.254. * .185) 28.05.2018 11:48

Ty, Uto, szastanie kasą? Jakby nie badania naukowe i nauka w ogóle, to dalej byś po lesie chodził i drewienka zbierał.

~Uto (46.134. * .93) 28.05.2018 11:09

110000? Szastanie kasą.

~Czornowpysku (188.117. * .5) 28.05.2018 10:21

Zadbajcie o ul.Korfantego,albo coś pożytecznego,a nie drogi w polu lepsze niż we wsi