Bitwa na rynku w Raciborzu. Żołnierze Wyklęci starli się z ubekami i czerwonoarmistami [ZDJĘCIA]
Inscenizacja historyczna była elementem miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Materiał wideo:
W sobotnie popołudnie 29 lutego na raciborskim rynku przeprowadzono inscenizację odbicia więźniów niepodległościowego podziemia z rąk żołnierzy Armii Czerwonej oraz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wydarzenie było częścią miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony 1 marca.
W galerii obszerna fotorelacja zdjęciowa z inscenizacji na raciborskim rynku. Więcej informacji w następnym numerze "Nowin Raciborskich" (3.03.2020 r.).
Podstawowe informacje o Żołnierzach Wyklętych
Z kim walczyli?
Żołnierzami Wyklętymi nazywamy antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który stawił zbrojny opór sowietyzacji Polski pod koniec II wojny światowej oraz po zakończeniu konfliktu (apogeum walk przypada na lata 1944 – 1947). Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczyli z bezpieką polską i sowiecką (NKWD, Smiersz) oraz wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dlaczego wyklęci?
Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 roku. Stanowi ono bezpośrednie odwołanie do listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym dowódca jednostki wojskowej zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na mężu kobiety napisał o nim: wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko. Żołnierze Wyklęci nazywani są również „żołnierzami drugiej konspiracji” lub „żołnierzami niezłomnymi”.
Dlaczego 1 marca?
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011. Na dzień celebracji święta wybrano 1 marca, nawiązując tym samym do daty wykonania wyroku śmierci (1.03.1951) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Żywa lekcja historii. Dobrze, że można to obejrzeć na filmiku i szkoda, że tak niewiele osób zdecydowało się na imprezę na żywo. Pora była dobra, pogoda też, tylko przyjść, obejrzeć, zjeść ciepłą grochówkę. Może coś promocja z urzędu zawaliła? Powinno być więcej ludzi, impreza na wyższą frekwencję, wstyd, że szkoły nie posłały swoich reprezentacji. W ogóle mało vipów raciborskich, żadnych dyrektorów szkół, radnych, polityków. Widać tylko Wosia i prezydentów.
Wielki szacun z inscenizację.
Brawo Panowie i Panie.
Fajnie, że mają mundury armii brytyjskiej!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie mają pojęcia o rekonstrukcji!!!!!!!!!!!!!!! Porażka kolejna prezydenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Racibórz Wielki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dobrze ze nam ks. Jacka nie ubili!
Nie mogły rekonstruktory na bis odbić Polowego?