Radni zablokowali budowę nowej kopalni w Rybniku
Stało tak jak zapowiadał prezydent Piotr Kuczera. Rybniccy radni podjęli wczoraj uchwałę, która zmienia plan zagospodarowania przestrzennego.
- Wszystko wskazuje na to, że RDOŚ zmierza do wydania pozytywnej decyzji dla spółki Bapro, a to oznacza, że firma będzie miała szansę na wydobycie węgla pod naszym miastem. Jako miasto będziemy zgłaszać uwagi. Będziemy odwoływać się od tej decyzji. Walka trwa, nie składamy broni - pisał kilka dni temu prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Na czwartkowej sesji rady miasta przedstawiono uchwałę, która zmienia plany zagospodarowania przestrzennego w rejonie planowanego wydobycia. Wprowadzone przez miasto ustalenia uniemożliwiają lokalizowanie zakładu górniczego w rejonie planowanym przez Bapro.
W czwartek odbyła się sesja rady miasta, na której rybniccy radni oddali za zmianą miejscowego planu dla obszaru w rejonie ul. Golejowskiej, gdzie miałby zostać ulokowany zakład, 23 głosy - przy jednym wstrzymującym się.
Przypomnijmy, we wtorek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach informowała, że powadzone przez nią postępowanie dowodowe, dotyczące potencjalnej eksploatacji przez prywatnego inwestora złoża węgla Paruszowiec w Rybniku zostało zakończone. Na wniesienie ostatnich uwag strony postępowania mają czas do 12 maja. Potem sprawa zostanie rozpatrzona w oparciu o posiadane dowody i materiały.
O wydanie decyzji środowiskowej, która w przyszłości miałaby umożliwić wydobycie węgla kamiennego z rybnickiego złoża Paruszowiec, ubiega się spółka Bapro z Dąbrowy Górniczej. Planom sprzeciwia się miejscowy samorząd oraz mieszkańcy miasta, którzy złożyli wiele uwag w toczącym się postępowaniu środowiskowym.
W czwartek Kuczera, w odpowiedzi na pytania niektórych radnych o zmianę początkowego nastawienia władz miasta ws. tej inwestycji wyjaśniał, że trzeba ważyć interesy gospodarcze i społeczne.
Radni pytali też m.in., czy jeśli zmieniony miejscowy plan nadal dopuszcza w tym obszarze działalność produkcyjną i magazynową, wyklucza to produkcję i magazynowanie węgla. "Kopalnia gdzieś musi mieć siedzibę, gdzieś muszą być elementy wyprowadzające złoża na powierzchnię. Był pomysł, aby to było w rejonie ul. Golejowskiej. Ta uchwała pod względem uniemożliwienia tego będzie skuteczna" - deklarował Kuczera.
Pełnomocnik prezydenta Rybnika ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej Tomasz Cioch uściślał, że dokument miejscowy nie może wprost zakazać lokalizacji zakładu górniczego - zostałoby to uchylone przed nadzór prawny. Dlatego zmieniony plan np. obejmuje ochroną tamtejsze szpalery lip czy uniemożliwia lokalizowanie przy pobliskiej zabudowie mieszkalnej obiektów niebezpiecznych dla środowiska - co daje przesłanki uniemożliwiające lokalizację takiego zakładu.
Rybniccy samorządowcy wyjaśniali też, że nie mogą zmienić funkcji terenu z produkcji i magazynów np. na zieleń nieurządzoną, bo obniżyłoby to wartość działek i naraziłoby miasto na wnioski o odszkodowania od ich właścicieli. Ostatecznie przyjęta w czwartek uchwała ws. MPZP dla terenów przy ul. Golejowskiej wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego.
Przedmiotem toczącego się w RDOŚ postępowania jest wydanie "decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża Paruszowiec".
Spółka Bapro, która chce uruchomić w Rybniku kopalnię eksploatującą złoże Paruszowiec, oceniała wcześniej, że inwestycja o wartości ok. 3 mld zł przyniosłaby korzyści miastu i całej polskiej gospodarce. Według założeń, kopalnia miałaby zatrudniać bezpośrednio ok. 2,5 tys. osób, co mogłoby dać trzy razy więcej miejsc pracy w jej otoczeniu, przy wpływie na środowisko ograniczonym do minimum.
Myślę że zakłady górnicze zatrudniające mieszkańców Rybnika powinny się wsłuchać w głos radnych i zwolnić wszystkich rybniczersów by pracowali przy tych nowych technologiach.
Idź tam głosuj na Klatforme :* wiadomo juz gdzie te 19 mld?
#MaxZwalonko- u nas za to nie ma problemu z kutrami i połowem śledzia.wy w tej Konfederacji to jednak sami geniusze.co jeden to bardziej madry a co drugi to w Czechach robi wiem bo znam .ewentualnie możecie jechać Korwinowi ogródek pozamiatać .hehe . albo temu ze średnim co na prezydenta startuje.
I bardzo dobrze, pozamykać wszystkie kopalnie i będzie spokój. Tylko na śląsku są takie cyrki. W inncych województwach nie ma kopalń i nie ma problemu ;)
A to tylko w Rybniku kino ma problemy i go zamykają? no to ciekawa teoria :))))))
@kinomaniak - hitem była też plotka o pękających ścianach Plazy - tę plotkę rozpowiadali wodzisławscy frustraci - ci sami którzy zapowiadali, że taki Focus czy Plaza powstaną prędzej czy później wszędzie. A nie powstały i nie "pękły".
@op - przykład z Ostrawą zaprzecza trochę postawionym przez ciebie tezom o upadku Rybnika. Bo po pierwsze pracują tam głównie mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, a poza tym jest to świetny przykład na miasto które porzuciło górnictwo - a mimo to brakuje tam rąk do pracy i ściągają ludzi ze Słowacji czy Polski. A to z kolei dowód, że miasto może się skutecznie przeobrazić. Tak samo będzie z Rybnikiem - tyle, że po pierwsze mamy na to dużo czasu, po drugie czekają na nas miliony. ista miast które skorzystają już istnieje i niestety nie jest zbyt długa ale... oczywiście Rybnik się załapał: https://rybnik.naszemiasto.pl/ktore-miasta-z-woj-slaskiego-otrzymaja-pomoc-od-unijnego/ar/c1-7571555
Słyszeliście ze z powodu długiego zamknięcia kin najmniej jeszcze pół roku jedno z rybnickich kin już ogłasza likwidację?
@Don_C - jakimś znakiem czasu jest to, że miasto i mieszkańcy nie chcą spółki Bapro która podobno oferowała w górnictwie 2000 miejsc pracy. Czyżby rybniczanie nie widzą już w tej branży przyszłości? A może dlatego, że mieszkańcy mieliby ponosić różne negatywne skutki jej działalności - a do pracy tłumnie garnęliby się mieszkańcy powiatu SWD i SRB? Rybnik to miasto które dobrze sobie finansowo radzi i jest chyba jedynym które ma jakiś pomysł na siebie po 1989 roku. Wszystkie inne brną trochę jakby we mgle...
@MaraMasara - no też mnie dziwi ta "czarna rozpacz" nad zakładem który zatrudniał ostatnio 200 osób. Masz rację - skoro ktoś chce mieszkać w Wodzisławiu czy Jastrzębiu - to czemu mamy się obawiać o Rybnik? @op - to prawda, że jeździli i nadal jeżdżą tylko, że zakłady się zmieniły. Przykładowo kiedyś na kopalni Rymer wydobywano węgiel - dzisiaj jest tam jeden z największych w regionie producentów różnego rodzaju materiałów budowlanych. Ale Ryfama to... łakomy kąsek jeśli chodzi o teren. Kiedyś w Silesii produkowano garnki - dzisiaj jest tam największy w Polsce producent grzejników. Jeśli dla kogoś prowincją jest Rybnik - czym są okoliczne miejscowości - grajdołem? Rybnik to nadal centrum administacyjne, ośrodek wydobywczy, energetyczny, produkcyjny, transportowy, przetwórczy. I co ciekawe - co raz bardziej innowacyjny. Taka firma Biostat - nie tylko uruchomiła niedawno ogólnopolską specjalną aplikację do kontaktów z lekarzami ale jest na tyle bogatą firmą, że kupuje sprzęt do szpitala. Macie jakieś innowacyjne firmy w Jastrzębiu lub Wodzisławi? Nie bo po co skoro do takiej pracy fajnie się dojeżdża do Rybnika. Swoją drogą Biostat zatrudnia już prawie tyle ludzi ile... Ryfama. :))) Dlaczego mam nie wierzyć, że jesteśmy w stanie świetnie przeobrazić się w miasto nowoczesnych technologii, skoro nawet bez programów jakie są zapowiedziane rozwijają się u nas świetnie takie firmy jak Biostat?
Koniec Rybnika z powodu małego zakładu?
W Wodzislawiu były kiedyś 4 kopalnie,prodryn,semet,koncentraty,kbo teraz nie ma ani jednej kopalni i wreszcie mamy małe,czyste i spokojne miasteczko, a też straszyli co to będzie jak kopalnie zlikwidują
Jak komuś mało to jest autostrada (wybudowana za Tuska) zawsze można pojechać do Kato,Kraka czy Ostrawy.
A ja ja się nie cieszę bo w Rybniku spędziłem wiele lat w szkole i pracy i żal patrzeć na na upadek Rybnika który trwa już od początków transformacji ustrojowej Kiedyś Rybnik to było centrum oświatowe i robotnicze regionu Dzisiaj to prowincja
Zaczyna się spełniać marzenie posla kogucika i innych. Teraz Ryfama potem kopalnie i elektrownia. Następna będzie Plaza bo kto tam będzie kupował? Ale oczywiście @Arteks zadowolony bo będzie tam coś lepszego na terenie Ryfamy. Wy będziecie tak spijali śmietankę że po galotach wam poleci :-)) Uroczyście ogłaszam koniec Rybnika takim jakim go znacie!
Zamiast maszyn górniczych niech tam robią panele fotowoltaiczne,solary,wiatraki i całą zieloną energię,niech naprawią te środowisko,które zniszczyli!
cd i Ryfamy to prowincja
teraz mamy sponsora w postaci UE- Arteks czy ty myślisz nad tym co piszesz? Ta UE została tak zaskoczona wirusem ze nie ma nawet na testy dla europejczykow a ty myślisz ze wam da Jakim trzeba być durniem żeby się cieszyć że zlikwidowano zakład który dawał pracę rybniczanom Ten jak piszesz kapitalny teren do inwestycji stoi odłogiem już wiele lat a inwestora nie widać W tym miejscu kiedyś stała kużnia i spawalnia w ktorych pracowało setki pracowników Do Ryfamy pociagami z Chałupek i Jastrzębia jeżdzili mieszkańcy Turzy Łazisk Moszczenicy Godowa i okolicy Większość pracuje dzisiaj w Ostrawie Rybnik po upadku Silesii RZN-ów Ryfamy i innych zakładow to dzisiaj prowincja z pustymi galeriami i pustym parkingiem wielopoziomowym
@do_Arteks - znam to. Ciekawa koncepcja przeznaczona na centrum techniki ale... to nie jest była kopalnia tylko huta. W Ostrawie są też byłe kopalnie i też są przekształcone w piękne obiekty służące innym celem np. Dul Michal. Zresztą na Śląsku też mamy świetne przykłady rewitalizacji np. Szyb Wilson czy przekształcenie d. kopalni Gliwice w centrum biurowe, ciekawie jest też w Zabrzu, Sosnowcu, Czeladzi. W Rybniku właśnie trwają prace na Hoymie - niestety tylko w Jastrzębiu, Żorach i Wodzisławiu takie dziadostwo i brak pomysłów na dawne szyby kopalniane i budynki. Część rozebrana, część pusta, część zasiedlona byle jak...
Artes polecam ci zajrzeć do sąsiadów i zobaczyć ich Dolni Vitkovice w Ostravie ,jak fajnie można zagospodarować pokopalniany teren oczywiście jak otworzą granice
@op - bardzo dobrze, że padła Ryfama właśnie teraz kiedy zatrudnia 200 osób, a nie wtedy jak zatrudniała 3000. To nowy, kapitalny teren do inwestycji w centrum miasta. Przyda się bo w ramach transformacji gospodarczej Unia chce miastom górniczym przeznaczyć setki milionów EUR, a wtedy w takim miejscu będzie można postawić biurowce dla firm działających w nowoczesnych technologiach.
Świetnie, że radni Rybnika zablokowali budowę nowej kopalni. Widać, że Rybnik zrozumiał, że górnictwo w Polsce nie ma przyszłości i SUPER, że będziemy mieli czas i środki unijne które pozwolą na spokojnie przeobrazić miasto. Wałbrzych został zaskoczony skalą zamknięć i zwolnieć i pozostawiony sam sobie przez państwo. Teraz mamy sponsora w postaci EU i znając możliwości Rybnika - z pewnością spijemy śmietankę. To co mi się podoba w Rybniku czy Wałbrzychu to starą kopalnię przekształca się w centrum turystyczno-naukowe i przyciąga tym turystów. W Jastrzębiu czy w Wodzisławiu tereny dawnych kopalń to przerażające rudery i miejsce spotkań ludzi z półświatka. Np. JAS-MOS, MOSZCZENICA, 1 Maja - to przykłady upadku i braku pomysłu na zagospodarowanie tych miejsc.
Mamy dość kopalnie i dopłacania do górnictwa,związków i ich emerytur!
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Ostatecznie padła Ryfama KWK Jankowice i Chwalowice też na skraju bankructwa Rybnik chyba czeka los Wałbrzycha
Walibrzuch (188.146. * .200) Wał na brzuchu mosz a na mózgu tuż ?
Jakie czasy takie sukcesy. Pozamykają wam wszystko i będziecie Plazy zamykać.
I prawidłowo, już wystarczająco tych nieopłacalnych kopalń.. skończyło się finansowanie i już w Rydułtowach kwiczą, że wypłaty tylko do listopada :D ja zamówiłem węgiel z Rosji i bardzo sobie chwale. Zasypię flotem i gore jak trzeba.
i bardzo dobrze zrobili. sens ma tylko kopalnia Bzie, bo tam jest wegiel, który jest na pewno potrzebny i gdzie indziej go nie ma za dużo.
Baju baju bedziesz w raju , budujci sobie w Niemczech , tam jest duzo pokladow ktore zostały pod ziemią , ktorych nikt nie rusza.