Marklowice z najlepszą oświatą w powiecie wodzisławskim, Gorzyce z najgorszą
Czasopismo samorządu lokalnego „Wspólnota” opublikowało w marcu ranking „Miejsca sprzyjające edukacji”, zrealizowany przy współpracy ekspertów Evidence Institute. Przez rozwijającą się epidemię koronawirusa ranking pozostał u nas praktycznie niezauważony.
W rankingu wskazano samorządy, w których edukacja znajduje się na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Sklasyfikowano w nim 2437 gmin miejskich i wiejskich z całego kraju. Autorzy rankingu wyjaśniają, że pozycja w rankingu jest pochodną oceny każdego samorządu w trzech kategoriach.
W kategorii Dobry start oceniono dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych kończących szkołę podstawową oraz gimnazjum. Czołowe miejsca zajmą tu gminy, w których prawie wszystkie dzieci mogą korzystać z przedszkoli, a wyniki egzaminów zewnętrznych są wyższe niż w samorządach działających w podobnym kontekście społecznym i gospodarczym.
W kategorii Nierówności autorzy rankingu porównali samorządy pod względem tego, jak zróżnicowane są wyniki egzaminów zewnętrznych. Najwyższe lokaty zajmują gminy, w których uczniowie mają zbliżone do siebie wyniki z egzaminu kończącego szkołę podstawową i gimnazjum. Inaczej mówiąc, są to gminy, gdzie między najlepszymi a najsłabszymi uczniami różnice są mniejsze niż gdzie indziej.
Z kolei kategoria Postęp odzwierciedla przyrost wiedzy i umiejętności uczniów między ukończeniem szkoły podstawowej a końcem nauki w gimnazjum. Według autorów raportu, jest to odpowiednik edukacyjnej wartości dodanej oszacowany dla gmin w oparciu o wyniki sprawdzianu szóstoklasistów oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego. Wskaźnik ten pokazuje jakość nauczania nauczycieli gimnazjów, z których wielu naucza obecnie w szkołach podstawowych.
Końcową pozycję w rankingu ustalono jako średnią z pozycji w tych trzech kategoriach.
Na których miejscach rankingu uplasowały się nasze miasta i gminy? W większości daleko od czołówki, ale też daleko od końcówki rankingu. Są jednak dwa wyjątki. Pozytywny to gmina Marklowice, która została sklasyfikowana na 129. miejscu. W gronie prawie 2,5 tys. gmin to wysoka pozycja i gmina zdecydowanie wyróżnia się nią na tle innych gmin powiatu wodzisławskiego. Więcej na temat tego sukcesu, w tym komentarze z Marklowic, napiszemy wkrótce. Co ciekawe w Urzędzie Gminy w Marklowicach o istnieniu rankingu i wyniku zajętym w nim przez gminę dowiedzieli się od naszej redakcji.
Negatywnym wyjątkiem jest z kolei gmina Gorzyce, która uplasowała się dopiero na miejscu 2075. i wypadła zdecydowanie najsłabiej spośród wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego. Ranking "Wspólnoty" był dość szeroko komentowany na poniedziałkowym (25 maja) posiedzeniu wspólnym komisji rady gminy, które w zdecydowanej większości zostało poświęcone tematowi gminnej oświaty, o czym napiszemy w najbliższym wydaniu "Nowin Wodzisławskich". - Jako wójt i rada gminy tej i poprzedniej kadencji zrobiliśmy wszystko, by zaplecze materialne naszych szkół było na poziomie XXI wieku. Znaczące środki finansowe zostały przekierowane na oświatę, rekordowe środki poszły na modernizację boisk szkolnych, ostatnio też na modernizację infrastruktury informatycznej. Stoimy przed decyzją o skierowaniu sporych środków na termomodernizację obiektów. Reszta zależy już tylko i wyłącznie od naszej kadry pedagogicznej i kadry zarządzającej jednostkami oświatowymi – powiedział podczas posiedzenia Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła gmina Podkowa Leśna z powiatu grodziskiego w województwie mazowieckim. Podium uzupełniają gminy Łękawica (powiat żarski, województwo lubuskie) i Lesznowola (powiat piaseczyński, województwo mazowieckie).
Miejsca w rankingu "Wspólnoty" zajęte przez gminy powiatu wodzisławskiego
Marklowice 129.
Lubomia 619.
Godów 751.
Radlin 812.
Rydułtowy 936.
Wodzisław Śl. 984.
Mszana 1389.
Pszów 1808.
Gorzyce 2075.
Z tego co wiem, to znajomości nie mają tam już żadnego znaczenia .... ;-)
Zgadzam się z komentarzem poniżej. W gminie Gorzyce w oświacie nie ma czegoś takiego jak rozmowa rekrutacyjna, wykształcenie lub doświadczenie. Liczą się po prostu znajomości
I czego się dziwić odnośnie tej najgorszej gminy jak przez lata krążyły legendy jak to jedna pani z UG na odpowiednim stanowisku zatrudniała jako nauczycieli swoją bliższą i dalszą rodzinę i znajomych. Ktoś z poza tego kręgu tam w szkole pracować nie mógł. Druga sprawa to w jednej ze szkół spotkałem się z nauczycielką, która dziesiątki lat uczyła plastyki czy muzyki i buch! Zrobiła sobie jakąś podyplomówkę i już uczyła historii.
Powiat grodziski – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grodzisk Mazowiecki. Jego wschodnie obrzeża oddalone są zaledwie około 30 km na południowy zachód od Warszawy.
~ares23: Powiat grodziski to powiat grodziski. W gimnazjum tego nie uczyli? A może podstawówki jeszcze nie skończyłeś? A może jesteś z gm. Gorzyce? To by dużo tłumaczyło.
co to jest powiat grodziski? :-)