W Rzuchowie wytopiono dzwon, który zawiśnie w miejscowym pałacu [ZDJĘCIA]
Specjaliści z Wydziału Odlewnictwa Politechniki Śląskiej przyjechali do Rzuchowa (gm. Kornowac), aby wytopić dzwon. – To pierwszy w Polsce plenerowy wytop pokazowy – mówi Ewa Mackiewicz, dyrektor fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.
Po raz trzeci pałac w Rzuchowie otworzył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Mieszkańców zaprosiła fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, która sprawuje pieczę nad obiektem, przeprowadzając w pałacu prace rewitalizacyjne. Wydarzenie wsparły dwie firmy zajmujące się dzwonami - pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla oraz Rduch z Czernicy.
Inicjatywę, którą nazwano „Dzwony... dzwonki... dzwoneczki” zorganizowano w sobotnie popołudnie 12 września. W programie zaplanowano pokaz wytopu dzwonu prowadzony przez specjalistów z Wydziału Odlewnictwa Politechniki Śląskiej, warsztaty ludwisarskie dla dzieci i dorosłych, wykład dr Elżbiety Bimler-Mackiewicz z muzeum w Rybniku na temat historii dzwonów i ludwisarstwa na Śląsku, wystawę fotograficzną i pokazy filmów o tematyce ludwisarskiej oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy perkusji Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku - Pawła Bukartyka i Jana Korusa. – Zaczęliśmy już być postrzegani, jako miejsce, w którym odbywają się różne ciekawe wydarzenia. I do tego właśnie dążymy. Chcemy, aby w ten sposób pałac w Rzuchowie był zapamiętywany – wyjaśnia Ewa Mackiewicz.
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Rzuchowie nie kończą się na jednym wydarzeniu. Na sobotę 19 września zaplanowano kolejną odsłonę. Tym razem będzie to spotkanie poświęcone jabłkom. W programie m.in. występ zespołu Rzuchowianki, spotkanie z dietetyczką, degustacja wyrobów z jabłek, jabłkowe konkursy i zabawy. A najmłodszych o 17.15 czeka spektakl Teatru Lalek Marka Żyły. – Impreza będzie smakowita – zapowiada pani dyrektor.
Faktycznie "kolos" ministranci po koledzie z takimi biegaja
Dzwoneczek raczej... jaka waga i wymiary?