Jak rozpoznać objawy zatrucia czadem? Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem?
Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, to śmiertelnie niebezpieczny zwiazek. Na zatrucie czadem jesteśmy szczególnie zagrożeni w okresie jesienno-zimowym. Sprawdź, co należy, a czego nie należy robić, aby uniknąć zagrożenia.
Czad jest bezbarwny i bezwonny. Powstaje m.in. w następstwie niewłaściwego użytkowania urządzeń grzewczych. Zatrucie czadem może prowadzić do uszkodzenia narządów, a nawet śmierci.
Skąd bierze się czad?
Czad powstaje m.in. w następstwie spalania drewna, oleju, gazu, czy węgla w niewystarczającej ilości tlenu. Przyczyną powstawania czadu może być też wada urządzenia grzewczego lub niedrożność przewodów kominowych.
Najczęstszą przyczyną zatruć w budynkach mieszkalnych jest nieszczelność, wady produkcyjnego i brak konserwacji przewodów kominowych, a także niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi na nowe).
Objawy zatrucia
Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dopływ tlenu do organizmu. Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: przyspieszenie akcji serca, szybki i nieregularny oddech, trudność oddychania, zaburzenia orientacji, zawroty i ból głowy, duszności, oszołomienie, osłabienie, znużenie, nudności, wymioty, senność.
Jak uniknąć zatrucia czadem?
Aby zmniejszyć lub całkowicie usunąć prawdopodobieństwo zatrucia czadem, należy pamiętać o kilku zasadach:
- sprawdź ciąg powietrza w pomieszczeniach - przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej, jeśli ciąg jest prawidłowy, kartka "przyklei się" do otworu wentylacyjnego,
- zamontuj czujnik tlenku węgla,
- jeśli korzystasz z piecyka gazowego, sprawdzaj szczelność przewodu spalinowego (jeśli czujesz zapach gazu, powiadom administratora i służby gazowe),
- zarządca lub właściciel nieruchomości powinien co najmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych (jeśli tego nie robi, upomnij się o to),
- korzystaj z mikrowentylacji okien i drzwi,
- nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu,
- przenośnych kuchenek używaj tylko na zewnątrz,
- nie uruchamiaj agregatu prądotwórczego w zamkniętej przestrzeni (np. piwnica, garaż)
- jeśli masz kominek - utrzymuj go w dobrym stanie (co roku czyść komin i przewód kominowy).
Jak udzielić pomocy?
Jeśli podejrzewasz, że w pomieszczeniu znajdują się poszkodowani, natychmiast wezwij specjalistyczną pomoc. Wstrzymaj oddech przed przekroczeniem progu pomieszczenia, w którym podejrzewasz obecność tlenku węgla.
Otwórz drzwi i okna, aby usunąć truciznę z domu. Zapewnij poszkodowanych dostęp do świeżego powietrza.
Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, zadzwoń na 112 i rozpocznij reanimację, jeśli tak - zadzwoń na 112 i oczekuj na przyjazd służb.
źródło: RCB, oprac. ż
Broszura informacji RCB dot. czadu [PDF]