Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezrobocie rośnie, ale da się znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy w dobie pandemii

COVD-19 odbija się na wszystkich dziedzinach życia. Trudno znaleźć branże, które funkcjonują tak, jak przed epidemią. Sytuacja, która trwa już ponad 9 miesięcy, wywołuje pogorszenie sytuacji finansowej, wpływa negatywnie na nastroje społeczne. W trakcie pierwszej i drugiej fali epidemii, w wyniku narzuconych ograniczeń niektóre firmy zawiesiły działalność, inne są na skraju bankructwa. Wszyscy mają nadzieję, że sytuacja wróci do normy. Tak się na pewno stanie, ale COVID-19 już na zawsze zmieni rynek pracy.

Bezrobocie rośnie, ale da się znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy w dobie pandemii

Wpływ koronawirusa na nastroje społeczne

Obecna sytuacja ma duży wpływ na kondycję psychiczną Polaków. Niskie zarobki, utrata źródła utrzymania, niemożność wyjścia z domu powodują nastroje depresyjne. Specjaliści alarmują, że coraz więcej osób choruje na depresje, nerwice, ma myśli samobójcze. Stan psychiczny utrudnia poszukiwanie pracy, uniemożliwia podnoszenia swoich kwalifikacji. Z drugiej strony ograniczenia pozytywnie wpłynęły na życie wielu ludzi. Pozwoliły odpocząć, zmienić system wartości. Popularny stał model pracy zdalnej, który pozostanie z nami na długo.

Wzrost bezrobocia był nie do uniknienia

Covid-19 mocno odbił swoje piętno na rynku pracy. Od marca br. wiele osób straciło zatrudnienie, niektóre firmy przestały istnieć. W najgorszej sytuacji znalazły się małe firmy, które w związku z restrykcjami musiały zawiesić działalność, o działalności branży turystycznej nie wspominając. Zmiany te można zaobserwować, analizując stopę bezrobocia. W styczniu 2020 r. wynosiło 5,5%, w kwietniu wzrosła do 5,8 procent (dane ze stat.gov.pl), a w sierpniu i wrześniu do 6,1%.

Trudno przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała pod koniec roku. Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego prognozuje, ze bezrobocie wzrośnie do 7%. Będą miały na to wpływ czynniki sezonowe, wprowadzenie kolejnych ograniczeń, ale również wygaszanie mechanizmów pomocowych.

Pandemia wpływa na zarobki Polaków

Sytuacja epidemiologiczna zmusiła wielu pracodawców do wprowadzenia zmian w systemie wynagrodzeń. Jak twierdzą eksperci z portalu pracy Aplikuj.pl, w momencie kryzysu nastąpiło natychmiastowe, silne zahamowanie dynamiki płac. Cięcie kosztów odbiło się na wynagrodzeniu w postaci wstrzymania planowanych podwyżek, premii, a nawet znacznych obniżek wynagrodzenia. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy aż 49% badanych Polaków jeszcze w lipcu twierdziło, że ich sytuacja finansowa była dużo gorsza niż w maju br.

Istnieją jednak branże, w których skutki Covid-19 nie są mocno odczuwane. W dobrej sytuacji jest branża IT, w której jedynie 20% badanych zgłosiło obniżenie pensji. Mniej odczuły pogorszenie warunków zatrudnienia również takie obszary zawodowe jak księgowość, retail, budownictwo, telekomunikacja czy ubezpieczenia. W gorszej sytuacji są pracownicy handlu, 44% z nich zgłosiło zmniejszenie wynagrodzenia. W tym sektorze obniżki utrzymują się też dłużej, podczas gdy w innych branżach spadki płac często były tymczasowe.

Gdzie znajdziesz pracę w dobie koronawirusa

Spadła też liczba ogłoszeń o pracę, choć na terenie Śląska i Zagłębia nie tak znacznie ze względu na stałe duże zapotrzebowanie zakładów produkcyjnych. Oferty pracy na Dolnym Śląsku dotyczą dziś głównie sektora przemysłowego, stanowisk związanych z IT, logistyki i personelu medycznego oraz farmaceutycznego, a sporadycznie innych wakatów (zobacz np: www.aplikuj.pl/praca/gliwice). Z wiadomych względów zniknęły ogłoszenia o pracy m.in. w gastronomii, w handlu przy obsłudze klienta czy hotelarstwie.

Okres świąteczny, który co roku obfitował w poszukanie pracowników tymczasowych, w tym roku jest pod tym względem uboższy, przedsiębiorstwa starają się realizować więcej zadań bez zatrudniania nowej siły roboczej. Jednak mimo trudnej sytuacji znalezienie pracy jest możliwe.

Jak będzie w Nowym Roku

COVID-19 zapoczątkował proces licznych zmian na rynku pracy. Eksperci uważają, że nadchodzi era pracy opartej na nowych technologach, elastyczności i kreatywności w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań, opierająca się w dużej mierze na pracy zdalnej i komunikacji cyfrowej. Zgodnie z danymi GUS w drugim kwartale 2020 r. już 13,1 proc. wszystkich pracujących wykonywało pracę w domu. Rynek pracy zmienia się, wiele osób będzie zmuszonych przebranżowić się i zmienić profil działalności.

Same procesy rekrutacyjne przeniosły się niemal w całości do sieci, dlatego warto być na bieżąco z ciekawymi narzędziami online i korzystać z szerokiej gamy przydatnych aplikacji i stron. Kreatory CV, mobilne wyszukiwarki ogłoszeń, darmowe wzory dokumentów aplikacyjnych i aplikacje do video calli sprawiają, że poszukiwanie pracy mimo wszystko jest wygodniejsze niż kiedyś.

Największe szanse na rozwój oferują nowoczesne technologie i automatyzacja procesów. Podnoszenie kwalifikacji i doszkalanie się zaowocuje szansą na lepszą i dobrze płatną pracę. Pandemia, która dotknęła świat, z punktu widzenia jednostki i jej zawodowej kariery może być szansą dla osób ambitnych, gotowych na rozwój i zmiany.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].