Festiwal Perspektyw Online - relacja z drugiego dnia
- Co po zakończeniu klasy ósmej można zrobić ze swoim życiem? Przed wami ta ważna chwila, czas decyzji, jak ułożyć sobie życie. Umiejętności, które nabędziecie w szkołach w Raciborzu, przydadzą wam się w przyszłości. Oczywiście człowiek uczy się przez całe życie i może się przekwalifikować, ale ten fundament jest bardzo ważny - powiedział redaktor naczelny "Nowin Raciborskich" Mariusz Weidner otwierając drugi Dzień Festiwalu Perspektyw Online.
Materiał wideo:
Przypomnijmy, celem Festiwalu Perspektyw jest zapoznanie uczniów kończących szkołę podstawową z ofertą raciborskich szkół ponadpodstawowych ukierunkowanych na kształcenie techniczne i zawodowe, a także pokazanie jak wybór szkoły i kierunku kształcenia łączy się z tym, co po szkole - odnalezieniem się na rynku pracy oraz ewentualnymi studiami.
Pierwszego dnia Festiwalu Perspektyw Online (9 grudnia) uczniowie mieli okazję zapoznać się z Liceum Sztuk Plastycznych oraz CKZiU nr 2 "Mechanik" w Raciborzu, a także pracodawcami związanymi z tą ostatnią szkołą (relacja z imprezy: Za nami pierwszy dzień Festiwalu Perspektyw Online. Dotarliśmy do 876 uczniów!).
"Kształcenie zawodowe to wspaniała rzecz"
Drugi dzień został poświęcony był Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu oraz Zespołowi Szkół Ekonomicznych. Jeszcze zanim uczniowie przenieśli się w wirtualna podróż do szkół i pracodawców, przemówił do nich prezydent Dariusz Polowy. - Pewnie są wśród was tacy, którzy wiedzą już, co będą robić w przyszłości, a są też tacy, którzy jeszcze tego wyboru nie dokonali. Bardzo zależy mi na tym, abyście mieli pełną świadomość tego, co będziecie chcieli robić w przyszłości. Dlatego warto zapoznać się z ofertą raciborskich szkół ponadpodstawowych. Właśnie po to jest Festiwal Perspektyw. Mam nadzieje, że rozmowy z rodzicami, z nauczycielami, z instruktorami, ale także i z kolegami umożliwią wam wybranie tego, co będzie dla was najlepsze. Powiem tyle - kształcenie zawodowe to wspaniała rzecz. Jestem elektrykiem i drukarzem, a dzisiaj jestem w miejscu, w którym jestem. Życzę wam dobrego wyboru i zbierania owoców - powiedział prezydent Raciborza.
Czego uczą w CKZiU nr 1?
Następnym przystankiem Festiwalu Perspektyw Online było wspomniane już CKZiU nr 1 w Raciborzu ("Budowlanka" - "Gastronomik"). Grzegorz Nowak, uczeń klasy czwartej na kierunku technik analityk, zaprosił ósmoklasistów do zwiedzenia pracowni analitycznej. - Nowa pracownia funkcjonuje w naszej szkole od dwóch lat. Została wyposażona w nowoczesny sprzęt, m.in. do badań bioanalitycznych - powiedziała Halina Marcol, nauczyciel chemii w CKZiU nr 1. Pani Halina przyznała, że technicy analitycy przeważnie kontynuują naukę na studiach chemicznych i pokrewnych. - Świetnie sobie tam radzą, ponieważ tutaj zdobywają bardzo mocne podstawy. Nasze szkolne laboratorium jest świetnie wyposażone - można powiedzieć, że na poziomie uczelnianym - dodała nauczycielka.
Następnie Kamil, przyszły technik budownictwa, opowiedział o zaletach tego kierunku kształcenia. - Wybrałem ten profil dlatego, że bardzo mnie to interesowało od młodych lat. Polecamy go wszystkim - powiedział uczeń.
Nauczycielka Magdalena Masiubańska zaprezentowała ósmoklasistom pracownię architektury krajobrazu. - Ta pracownia składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze pomieszczenie przeznaczone jest do teoretycznej nauki zawodu. Tutaj prowadzimy lekcje nt. roślin ozdobnych czy pielęgnacji terenów zielonych. Drugie pomieszczenie jest pracownią praktycznej nauki zawodu, gdzie uczniowie np. w okresie zimowym, uczą się jak rozmnażać rośliny ozdobne. W okresie letnim często wychodzimy na zewnątrz, zakładamy tereny zielone, pielęgnujemy zieleń już istniejącą - powiedziała nauczycielka. Następnie M. Masiubańska wyjaśniła ósmoklasistom, że po zdobyciu technika architektury krajobrazu będą mogli założyć własną działalność gospodarczą i śwadczyć usługi w zakresie projektowania i utrzymania zieleni, podjąć pracę w firmach zajmujących się tego rodzaju działalnością lub w urzędach, które również posiadają referaty i wydziały zajmujące się utrzymaniem terenów zielonych.
Najpierw zawód, potem studia
Po pracowni gastronomicznej, w której kształci się techników żywienia i kucharzy, oprowadził widzów dyrektor CKZiU nr 1 Jacek Kąsek. Dyrektor wspomniał również o rozpoczęciu przez szkołę kolejnego projektu, dzięki któremu w szkole powstaną kolejne nowe pracownie informatyczne dla techników geodetów oraz techników architektury krajobrazu. - Będą wyposażone w nowoczesny sprzęt, m.in. w drona do wykonywania pomiarów geodezyjnych - powiedział.
Dyrektor Jacek Kąsek dodał, że obecnie coraz więcej młodych ludzi wybierając szkołę ponadpodstawową kieruje się pragmatyką. - Najpierw zawód, potem praca i studia. Warto rozważyć tę drogę. Dobrą zachętą do podążenia tą ścieżką są między innymi nasze pracownie do praktycznej nauki zawodu. Stworzyliśmy w nich warunki odpowiadające tym rzeczywistym, panującym w zakładach pracy - wyjaśnił.
Pracownię dedykowaną technikum hotelarskiemu zaprezentowała nauczycielka Jolanta Skawińska. - To jednostka mieszkalna, w której ćwiczymy z uczniami jak przygotować pokój dla gościa hotelowego, jak przygotować pokój dla następnego gościa. Ten kierunek kształci i przygotowuje uczniów do pracy w hotelu i na recepcji, daje też duże możliwości awansu, np. na menedżera hotelu. Uczymy się tego jak gościa przyciągnąć do hotelu, jak kompleksowo przygotować dla niego usługi - powiedziała J. Skawińska.
Następnie Festiwal Perspektyw Online przeniósł się na powrót do redakcji Nowin Raciborskich, gdzie oprócz prowadzącego wydarzenie Mariusza Weidnera obecni byli również członkowie naszej Ekipy Zawodowców - Natalia Wołek i Jakub Piszczan, tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Uczą się tam techniki organizacji reklamy. - Interesuję się szczególnie reklamą internetową, chciałabym działać i rozwijać się w tej branży - powiedziała Natalia. - Po szkole mam zamiar udać się na studia graficzne. Na tym kierunku przekonałem się, że właśnie to chcę robić w przyszłości i będę do tego dążył - dodał Jakub.
Szkoła - praktyka - praca
Kolejnym przystankiem były rozmowy z absolwentami CKZiU nr 1 i Ekonomika, a także z przedstawicielami firm, gdzie praktykują uczniowie tych szkół. Dzięki nim ósmoklasiści mogli przekonać się, jak wiedza i doświadczenie nabyte w szkole średniej, przydają się w dorosłym życiu.
Martyna Błaszczok, absolwentka kierunku technik architektury krajobrazu, opowiedziała swoim młodszym koleżankom i kolegom o tym jak kontynuowała naukę na studiach, a także o tym jak znalazła pracę w Arboretum Bramy Morawskiej. - Nauka w "Budowlance" nie tylko pozwoliła zdobyć mi techniczne wykształcenia oraz pracę związaną z tym co kocham, bo rośliny były od zawsze moją pasją - powiedziała M. Błaszczok. Absolwentka "Budowlanki" przyznała, że ta szkoła dobrze przygotowała ją do matury, a praktyczna wiedza zdobyta w technikum, m.in. z rysunku technicznego, przydała się na studiach, dając jej przewagę nad innymi studentami.
Z kolei Sylwia Bogdon - kierownik ciastkarni PSS Społem - zaprosiła wszystkich absolwentów klas ósmych, którzy interesują się cukiernictwem, do podjęcia nauki w CKZiU nr 1 (gastronomia) połączonej z praktyką zawodową właśnie w ciastkarni Społem. - Zdobędziecie tu wiedzę na temat wszystkich rodzajów ciast i kremów, poznacie procesy technologiczne, sposoby dekoracji oraz składników potrzebnych do ich wykonania. Nauczycie sie obsługi maszyn oraz pieca. Po odbyciu trzyletniej praktyki i pomyślnym zdaniu egzaminów będziecie mogli pracować w naszej ciastkarni - powiedziała pani Bogdon.
Absolwentem "Budowlanki" jest również Grzegorz Stuchly z Bolesławia, właściciel firmy remontowo-budowlanej GregorBau, zajmującej się budową domów w stanie surowym wraz z zadaszeniem. - Nie miałem problemów z wyborem zawodu. Wiedziałem, że chcę być murarzem. Najpierw zdobyłem zawód w trzyletniej szkole zawodowej, a następnie skończyłem technikum. Wielu moich znajomych poszło od razu do technikum, ale ja chciałem zrobić najpierw zawodówkę, żeby mieć zawód, zdobyć doświadczenie i praktykę, których brakuje w technikum - powiedział G. Stuchly. Obecnie w jego firmie funkcjonuje pięć brygad pracowników, które w ciągu roku są w stanie wybudować piętnaście domów.
A może warto założyć własną firmę?
O tym jak założyć firmę opowiedział z kolei Piotr Dominiak z Inkubatora Przedsiębiorczości w Raciborzu.
- Każdy z was po zakończeniu szkoły średniej stanie przed wyborem, czy iść do pracy, czy też może kontynuować naukę na studiach, a może założyć własną firmę i zarabiać pieniądze na robieniu tego, co już potrafię najlepiej. Jeżeli macie pomysł na sprzedawanie swoich umiejętności, albo na tworzenie i sprzedawanie nowych produktów, możecie zacząć to robić już dzisiaj - założyć jednoosobową firmę lub spółkę z innymi osobami. Jak to zrobić? Jak zrobić to skutecznie? Z takimi pytaniami przychodzi do nas wiele osób, a my jako Inkubator Przedsiębiorczości jesteśmy po to, żeby im pomóc - powiedział P. Dominiak.
Ekonomik, czyli dwa w jednym
Następnie ósmoklasiści przenieśli się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Powitał ich dyrektor tej szkoły Paweł Ptak. - Zdaję sobie sprawę, że w wieku 15 lat wybór szkoły to jest bardzo trudny wybór, zwłaszcza, że zupełnie nie znacie szkolenia zawodowego. Dlatego ja chciałbym was zachęcić do tego, żebyście poszukali informacji o tym jakie są zawody, kim możecie zostać w przyszłości, żebyście sprawdzili ofertę naszych szkół. My kształcimy w branży ekonomicznej, handlowej, logistycznej, spedycyjnej, a także fachowców w szeroko pojętej reklamie oraz techników rachunkowości - powiedział dyrektor.
P. Ptak zwrócił uwagę młodzieży, że ZSE przygotowuje zarówno do matury, jak i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. - Macie takie dwa w jednym - możecie przystępować do egzaminu maturalnego i zdając go możecie wybrać wymarzoną uczelnię, ale przede wszystkim po zdaniu kwalifikacji zawodowych macie zawód i możecie wejść z przytupem na rynek pracy, a nasi absolwenci problemów ze znalezieniem pracy nie mają - podkreślił P. Ptak.
Praktykanci i absolwneci
Następnie dyrektor "Ekonomika" wyjaśnił uczniom, że kształcenie praktyczne odbywa się zarówno w szkole jak i na praktykach u pracodawców, co pozwala lepiej poznać rynek pracy. W przypadku "Ekonomika" praktyki można odbyć również zagranicą. Z tej możliwości skorzystała wspomniana już Natalia Wołek, która w zeszłym roku odbyła dwumiesięczną praktykę zawodową w Hiszpanii.
- Moja praktyka odbywała się w Maladze. Pracowałam w firmie, która skupiła się na tworzeniu gier komputerowych. Zajmowałam się ich social mediami, aby sprawić, żeby ich treści trafiły do większej grupy odbiorców - powiedziała Natalia.
Kolejnym punktem Festiwalu Perspektyw Online była prezentacja firmy Eko-Okna, którą przygotowała Natalia Wołek. Największy pracodawca w regionie od lat wspiera działania Nowin na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego oraz lokalnego rynku pracy.
Następnie dyrektor firmy VVF Joanna Ekiert opowiedziała o specyfice tego przedsiębiorstwa, w którym praktyki odbywają uczniowie "Ekonomika". - Wytwarzamy mydło w kostkach tradycyjną metodą, dzięki czemu jest ono bardzo przyjazne dla skóry. Jesteśmy dostawcą dla wielu dużych firm. Chętnie przyjmujemy praktykantów - powiedziała dyrektor Ekiert.
Firma VVF chętnie przyjmuje na praktyki uczniów raciborskich szkół, m.in. Ekonomika (księgowa, logistyk, spedytor), "Mechanika" (automatyk, elektryk, mechanik, informatyk), CKZiU nr 1 (technik analityk). - Praktyka zawodowa to fajny moment w naszym życiu. Możemy przyjrzeć się temu, jak będzie wyglądała nasza praca zawodowa w przyszłości i czy to, co myślę - co sobie wyobrażam, faktycznie dzieje się w tej pracy, czy to mi odpowiada w przyszłości - dodała dyrektor Ekiert.
Absolwent "Ekonomika" Michael Dyrszlag obecnie prowadzi działalność związaną z grafiką komputerową, fotografią i reklamą. - W trakcie szkoły nauczono mnie również przedsiębiorczości i marketingu. To miało duży wpływ na to, że postanowiłem otworzyć własną działalność - powiedział swoim młodszym kolegom. Dodał, że nawiązane w latach szkolnych kontakty utrzymuje do dziś, również na stopie zawodowej.
"Ekonomik" ukończyła również Nicola Stanieczek, obecnie pracująca w wydziale finansowym Urzędu Miasta Racibórz. - Nauka w "Ekonomiku" pomogła mi w poznaniu podstaw rachunkowości, przedsiębiorczości i oczywiście ekonomii - powiedziała, polecając naukę w tej szkole.
Absolwentem "Ekonomika" jest również Marek Morawiec, który szkołę ukończył dwa lata temu, zdobywając tytuł technika logistyka. Obecnie M. Morawiec pracuje w Wiedniu w firmie zajmującej się organizacją transportu ładunków na terenie całej Europy oraz w północnej Afryce. - W "Ekonomiku" można zdobyć doświadczenie i poznać ciekawych ludzi, a później zdobyć ciekawą pracę, jaką jest logistyk - powiedział.
Konkurs z nagrodami
Ostatnim punktem Festiwalu Perspektyw Online był konkurs z nagrodami, który tak jak wczoraj, został przeprowadzony za pośrednictwem platformy kahout.it. Wzięło w nim udział prawie 500 osób. Ósmoklasistom przyszło odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. nauki na kierunku architektura krajobrazu (rozmnażanie roślin), liczby krajów, do których eksportują swoje produkty Eko-Okna (35), jak nazywa się raciborska instytucja pomagająca w założeniu firmy (Inkubator Przedsiębiorczości), w jakiej szkole można uzyskać tytuł technika logistyka (Zespół Szkół Ekonomicznych). W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła osoba z Kuźni Raciborskiej. Wkrótce przyznamy również nagrody dla najbardziej aktywnej szkoły (bon o wartości 2500 zł) oraz klasy (bon o wartości 1500 zł).
Kto wspiera naszych uczniów i szkoły?
Festiwal Perspektyw jest częścią projektu Nowin pn. InspiratON – Czas na Zawodowców. Wspierają nas: Powiat Raciborski, Miasto Racibórz, Eko-Okna SA, Rafamet SA, Tokai-Cobex Polska Sp. z o.o., Węglokoks SA., JSW Szkolenie i Górnictwo. Partnerami przedsięwzięcia są również szkoły ponadpodstawowe podlegające pod Powiat Raciborski: CKZiU nr 1, CKZiU nr 2 "Mechanik", Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Liceum Sztuk Plastycznych.
Wojciech Żołneczko
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Prezes Stowarzyszenia ASK