Prawnicy wojewody unieważnili uchwałę radnych w sprawie skweru Jana Pawła II w Kuźni Raciborskiej
Chodzi o sprawę z grudnia, kiedy na sesji w Kuźni Raciborskiej podjęto decyzję w sprawie wyrażenia woli nadania skwerowi imienia Jana Pawła II.
Chodzi o skwer, który ma dopiero powstać. Według urzędniczych zamierzeń ma znaleźć się przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego – Powstańców w Kuźni Raciborskiej. Jak tłumaczył na grudniowej sesji burmistrz Paweł Macha, to inicjatywa związana z remontem ulicy Powstańców. – Ten remont zmienił trochę konfigurację również geodezyjną tego miejsca, ponieważ to rozwidlenie uległo powiększeniu. Tam powstała zatoka dla autobusów i został również ruszony krzyż, wcześniej ufundowany i wykonany przez naszych mieszkańców, właścicieli domu przyległego – tłumaczył. Dalej przypominał, że krucyfiks z biegiem lat uległ degradacji. Zapadła więc decyzja o wymienieniu krzyża na nowy, drewniany. Jak wskazywał burmistrz, te zmiany powodują chęć nadania temu miejscu nazwy Jana Pawła II. To pomysł Stowarzyszenia Mieszkańców „Kuźnia Przyszłości” (a konkretnie Ilony Wróbel – członkini Stowarzyszenia oraz wiceprzewodniczącej kuźniańskiej rady miejskiej). W przyszłości w tym miejscu ma również powstać parking. To jednak dopiero plany.
Kuźniańscy radni przystali na ten pomysł, podejmując uchwałę w sprawie wyrażenia woli nadania skwerowi imienia Jana Pawła II. To jednak okazało się błędnym krokiem, co w rozstrzygnięciu nadzorczym wskazali przedstawiciele wojewody Jarosława Wieczorka.
W dokumencie czytamy, że uchwała w tym kierunku może być podejmowana jedynie w sytuacji, kiedy radni nadają nazwę, a nie wyrażają wolę w sprawie jej nadania. Zaś decydując się na przyjęte rozwiązanie, przekazali burmistrzowi uprawnienia, co w świetle prawa stanowi jego naruszenie. – Wskazać należy, że uchwała ma jedynie charakter zamiarowy i nie ma ona charakteru normatywnego, nie zawiera żadnej wiążącej regulacji, a jedynie wyraża wolę podjęcia działań zmierzających do nadania nazwy „Skwer Jana Pawła”. Tak sformułowany przepis uchwały, nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa. Ponadto, na podstawie przedmiotowej regulacji Rada Miejska jednocześnie przekazała kompetencje decyzyjne w powyższym zakresie organowi wykonawczemu gminy. Skoro bowiem, na mocy uchwały, została przewidziana jedynie wola podjęcia działań zmierzających do nadania nazwy „Skwer Jana Pawła II”, to w rzeczywistości uprawnienie do podjęcia stosownej decyzji w przedmiocie nadania nazwy temu skwerowi, zostało przekazane Burmistrzowi Kuźni Raciborskiej, co w świetle art. 18 ust. I ustawy stanowi istotne naruszenie prawa – argumentuje Krzysztof Nowak, dyrektor Nadzoru Wydziału Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ludzie
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Panie Burmistrzu i cała Rado Gminy na czele z tą panią nawiedzoną, postawienie tego krzyża świadczy o
waszej indolencji umysłowej, ten krzyż postawiony praktycznie na ulicy kojarzy się z wjazdem na cmentarz co w czasie pandemiłnia jest super skojarzeniem.i do tego sygnalizacja swietlna dopełnia resztę efektu Dodam że brak miejsc parkingowych wokół Urzędu,nie jest problemem P Burmistrza on miejsce ma, reszta
drugiegi sortu won pod Biedronkę.JP2 ten krzyż i skwer chluby nie przynosi, tylko złość na nieudolność ludzi
rządzących w Gminie nazywających się radą gminy.
Proponuje postawić mu pomnik jak siedzi i trzyma dzieci na kolanach . Obowiązkowo twarzą w stronę przedszkola żeby miał co podziwiać
Skwer Tuszujących Pedofilię proponuję.
skwer będzie nazywał się
Skwer Robaczka
jesteś zadowolony ?
Żenada , jak by wyrazili wole nadania skwer armii czerwonej nie byłoby problemu