Nawet Elton John poleca Ekonomik, czyli nietypowy dzień otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu [FILM]
Czego można nauczyć się w "Ekonomiku"? Jakie perspektywy otwierają się przed absolwentami tej szkoły? Jak można uczyć się i bawić jednocześnie? Odpowiedzi na te pytania można poznać uczestnicząc w wirtualnym dniu otwartym Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.
Coś więcej niż podstawa programowa
Trwa Tydzień Dni Otwartych w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Raciborskiego. 24 marca ósmoklasiści mieli okazję wybrać się w wirtualny spacer po Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydawnictwo Nowiny we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu oraz szkołą. Zaczęło się standardowo - od wywiadu z Pawłem Ptakiem - dyrektorem i absolwentem szkoły w jednej osobie. P. Ptak przypomniał młodzieży, "Ekonomik" jest szkołą, która jednocześnie przygotowuje do matury oraz egzaminów zawodowych, co absolwentom umożliwia odnalezienie się na rynku pracy. - Szukamy balansu między podstawą programową a kształceniem miękkich umiejętności, które w podstawie programowej są zaniedbywane, a na rynku pracy są konieczne. Mówię o komunikacji, negocjacjach, pracy w grupie - podkreślił P. Ptak.
Następnie widzowie wirtualnych dni otwartych przenieśli się w mury "Ekonomika". Po szkole oprowadzili ich Natalia Wołek oraz Jakub Piszczan, którzy kształcą się na profilu technik organizacji reklamy. W trakcie tej wędrówki nauczyciele poszczególnych kierunków kształcenia opowiedzieli ósmoklasistom na czym polega ich specyfika oraz co można robić po ich ukończeniu.
Kierunki poszukiwane na rynku pracy
Agnieszka Dereszczyńska i Zygmunt Kobylak opowiedzieli o specjalności technik organizacji reklamy. Program kształcenia cechuje się dużą dozą kreatywności, jest przesiąknięty wiedzą ekonomiczną, plastyczną oraz lingwistyczną. Uczniowie uczą się m.in. wykonywania oraz profesjonalnej obróbki zdjęć, projektowania, produkcji artykułów reklamowych, wreszcie analizy skuteczności reklamy. Wyposażeni w tytuł technika mogą podjąć pracę m.in. w agencjach marketingowych oraz pijarowych.
Natalia Wołek i Jakub Piszczan określają Ekonomik jako otwartą i przyjazną szkołę, w której cały czas coś się dzieje. - Gdybym mógł, wybrałbym raz jeszcze "Ekonomik". Nie żałuję ani jednego dnia spędzonego w tej szkole - podkreśla Jakub.
Katarzyna Luterek odpowiada za kształcenie techników logistyków i spedytorów, a więc fachowców zajmujących się planowaniem i zarządzaniem łańcuchem dostaw, koordynacją przepływu surowców i produktów od producenta do odbiorcy, doborem odpowiednich środków transportu do przewożonych towarów itd. a więc tym wszystkim, co jest niezbędne dla funkcjonowania współczesnej gospodarki.
Technik handlowiec to zawód, w którym kształci Justyna Kwaśny. Uczy ona uczniów badania rynku, pozyskiwania i obsługi klientów, prowadzenia dokumentacji handlowej i magazynowej, marketingu i reklamy. Nauczycielka zwraca uwagę na ogromne zapotrzebowanie rynku pracy na fachowców w tej dziedzinie. Na portalu pracuj.pl tylko jednego dnia zgłaszanych jest około 150 ofert pracy dla technika handlowca.
Iwona Sobczak wprowadza młodzież w tajniki ekonomii i rachunkowości. Uczniowie uczą się obsługi programów komputerowych takich jak Insert czy Subiekt, fakturowania, przeprowadzania rozliczeń finansowych, rozliczeń z urzędem skarbowym oraz ZUS, księgowości, obsługi kadr. Zapotrzebowanie na techników ekonomistów oraz techników rachunkowości zgłaszają m.in. instytucje finansowe, banki, urzędy.
Zagraniczne praktyki i akcje z sercem
W trakcie wirtualnego dnia otwartego w Zespole Szkół Ekonomicznych podkreślono ważną rolę dwumiesięcznych praktyk zawodowych. Uczniowie "Ekonomika" mają okazję odbywać je w Hiszpanii, łącząc naukę zawodu ze zwiedzaniem tego pięknego kraju. Szkoła słynie również z organizacji licznych imprez i akcji charytatywnych. Uczniowie organizują Mikołajki dla dzieci z domu dziecka, wspierają schronisko dla zwierząt, uczestniczą w sprzątaniu świata itd.
Ekonomik to moje Ohio
Tym co najbardziej zapadnie w pamięć uczestnikom wirtualnego dnia otwartego w "Ekonomiku" z pewnością będzie nakręcony przez uczniów film fabularny, w którym liczne elementy humorystyczne połączono z wątkami dotyczącymi nauki w szkole.
Zapomniałeś zamknąć drzwi? Nie założyłeś "prestiżowej" maseczki z logo "Ekonomika"? Będziesz mieć z nimi do czynienia! (kadr z filmu promującego szkołę, który nakręcili uczniowie ZSE w Raciborzu).
Oglądając film ósmoklasiści mogli przekonać się, kto faktycznie "rządzi" na szkolnym korytarzu, dla kogo "Ekonomik" stał się drugim Ohio, a także dlaczego nawet Elton John poleca tę szkołę. Oprócz uczniów, w filmie wystąpił również dyrektor Paweł Ptak, który w końcowej sekwencji mówił już całkiem serio: Jeśli chcesz zdobyć dobry zawód, który gwarantuje ci pracę. Jeśli chcesz zdać maturę. Jeśli chcesz się rozwijać. Jeśli interesuje cię w przyszłości praca za biurkiem, to zapraszam do "Ekonomika".
* * *
Wirtualny Tydzień Dni Otwartych w powiatowych szkołach ponadpodstawowych został zorganizowany przez Wydawnictwo Nowiny we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz powiatowymi szkołami ponadpodstawowymi (ZSO nr 1, II LO, CKZiU nr 1, CKZiU nr 2 oraz ZSE).
- 22 marca odbył się wirtualny dzień otwarty w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu (Dlaczego warto iść do Kasprowicza, czyli wirtualny dzień otwarty w ZSO nr 1 w Raciborzu [FILM]).
- 23 marca zorganizowaliśmy wirtualny dzień otwarty w II Liceum Ogólnokształcących w Raciborzu (Szkoła, którą tworzą uczniowie, czyli wirtualny dzień otwarty w II LO w Raciborzu [FILM]).
Na 25 marca zaplanowaliśmy dzień otwarty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 ("Budowlanka" - "Gastronomik"). Na zakończenie, 26 marca, odbędzie się dzień otwarty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik". Linki do transmisji znajdziecie na www.inspiraton.pl.
Brawo za tę akcję! Pomysłowe dzieciaki. Jest nadzieja, że jednak ktoś zapracuje na nasze emerytury.