Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uzgodniono, że niektóre kopalnie będą fedrować jeszcze 28 lat

Negocjacje umowy społecznej dotyczącej górnictwa węgla kamiennego oraz transformacji województwa śląskiego weszły w decydującą fazę. Zdecydowana większość zapisów dokumentu jest już uzgodniona.

Uzgodniono, że niektóre kopalnie będą fedrować jeszcze 28 lat

– Można powiedzieć, że umowa jest już uzgodniona w ponad 90 proc. Rozbieżności dotyczą w zasadzie trzech zapisów. Są to jednak bardzo istotne kwestie, a różnice zdań między stroną społeczną a rządową są poważne – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, po kolejnej rundzie rozmów, która odbyła się 18 marca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Podczas dotychczasowych rozmów między przedstawicielami rządu i strony społecznej potwierdzono również harmonogram wygaszania kopalń, który został zapisany w porozumieniu między przedstawicielami rządu i Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym z 25 września ubiegłego roku. Zgodnie z przyjętą osią czasu ostatnie kopalnie węgla energetycznego na Śląsku mają zakończyć wydobycie w 2049 roku.

W obszarze harmonogramu likwidacji istnieje jednak rozbieżność między stronami rozmów. Dotyczy ona możliwości szybszego, niż przewidziany na osi czasu, zamknięcia kopalni w nadzwyczajnych sytuacjach. – Chodzi np. o sytuację, w której w wyniku zdarzenia geologiczno-górniczego zawali się najlepsza ściana w kopalni i nie będzie ona w stanie wypełnić założeń operacyjnych. Wówczas w takiej kopalni będzie wdrożony plan naprawczy. Jeżeli po wdrożeniu planu sytuacja nie będzie rokowała poprawy, kopalnia może zostać zamknięta szybciej, niż przewiduje harmonogram. Rozbieżności pomiędzy nami a rządem dotyczą szczegółów całego tego procesu i kryteriów, na podstawie których będzie można podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu wydobycia. Zależy nam na tym, aby uniemożliwić sytuację, w której każde zdarzenie geologiczno-górnicze będzie wykorzystywane jako pretekst do likwidacji – tłumaczy Dominik Kolorz.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SzaryMieszkaniec (31.174. * .181) 28.03.2021 01:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Do_szary_vel_objektywny (94.254. * .199)
Wodór - okej - czyste paliwo. Ale żeby uzyskać wodór potrzeba bardzo duuużo energii. Skąd ją weźmiesz? - Czyli wracamy do punktu wyjścia (wegiel, atom, odnawialne). Tylko nie spalanie wodoru a ogniwa paliwowe - ale jeszcze przeszkodą są wydajność, trwałość i cena. Sprawność procesu przemiany energia -> wodór -> energia jest na poziomie 35%. Ogniwa paliwowe wymagają chłodzenia, dodajmy do tego palność/wybuchowość wodoru. Węgiel najgorszy? - nie zapominaj o ropie, gazie, paliwie nuklearnym (tona CO2 mniej skazi ziemię niż kilogram paliwa nuklearnego - które będzie się rozkładać przez 10 tys lat).

~Do_szary_vel_objektywny (94.254. * .199) 26.03.2021 11:35
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Dobrze prawisz chłopie z tym,że ten węgiel jest najgorszy z tego wszystkiego.
Następnym razem poczytaj o wodorze nim zaczniesz kolejne głupstwa pisać

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .53) 26.03.2021 11:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co się przejmujesz? Rewolucja wszechświatowa potrzebuje, aby akurat teraz wszystko podrożało 3 razy. Tylko dlatego te pomysły z ekologią i pandemią zostały skumulowane. Jak ci nowocześni i postępowi, którzy nas zakrzykują z taką pasją, będą przez dekadę musieli zjadać własne dzieci (jak wcześniej u Stalina i Mao) to stopniowo otrzeźwieją.

~SzaryMieszkaniec (91.204. * .100) 25.03.2021 18:34
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Grozi nam zapaść energetyczna. Elektrowni atomowej - nie ma (atom to zło), źródła odnawialne - za mało - i też złe. Wiatr nie zawsze wieje, słońce nie zawsze świeci (do tego jest noc), deszcz nie zawsze pada. Wiatraki generują infradźwięki, panele zajmują powierzchnię, tamy przeszkadzają rybom. A jak zmagazynować energię na potrzeby życia, przemysłu, transportu? Dzisiejsza technologia akumulatorów zajmowałaby 3 województwa do wysokości 2 piętra. Ziemskie zasoby litu są małe - mamy zaledwie 10-15% potrzeb na 2030 rok, wydobycie i przeróbka pochłaniają gigantyczne ilości energii i robią potężne szkody dla środowiska (najwieksze złoża są w krajach gdzie w d...ie mają ekologię). Polska ma zasoby węgla do elektrowni konwencjonalnych na 250 lat.