Malarstwo sztalugowe Wiesława Mazura. Na Zamku Piastowskim podsumowano wystawę [ZDJĘCIA]
Wraz z łagodzeniem obostrzeń pandemicznych możliwe jest organizowanie wydarzeń kulturalnych. W efekcie Zamek Piastowski w Raciborzu zaprosił na kolejne spotkanie. Tym razem był to finisaż wystawy malarstwa sztalugowego Wiesława Mazura.
- Kolekcja, którą można było zobaczyć w dawnej siedzibie Piastów powstała w ostatnim okresie jego życia i nigdy nie była wystawiana, dlatego tym bardziej warto było ją zobaczyć - powiedział Mariusz Mazur, syn autora ekspozycji. Finisaż zorganizowano we wtorkowe popołudnie 25 maja w godzinach popołudniowych.
Wiesław Mazur (1938 – 2006) ur. w Nadwórnej (obecnie Ukraina). Z zamiłowania malarz i rzeźbiarz, związany z Opolszczyzną animator kultury. Z zawodu dekorator i projektant realizujący się w reklamie. W domach kultury w Paczkowie i Nysie, prowadził m.in. kółka plastyczne dla dzieci i młodzieży, posiadając uprawnienia I kat. Zorganizował w Nysie Klub Plastyków Nieprofesjonalnych, zrzeszając w nim okolicznych twórców. W tamtejszym domu kultury stworzył galerię Sztuki Nieprofesjonalnej oraz zamiejscową Galerię Sztuki Współczesnej. Tę ostatnią we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Opolu. Współtworzył z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paczkowie plenery malarskie dla amatorów, będąc ich komisarzem i kierownikiem organizacyjnym. W ostatnich latach pracy zawodowej kierował Ośrodkiem Kultury, Sportu i Wypoczynku we Frączkowie. Prowadził tam m.in. koło plastyczne dla dzieci i Klub Plastyków Nieprofesjonalnych. W ramach współpracy ze Szkołą Muzyczną w Nysie organizował cykliczne koncerty muzyki współczesnej i dawnej. Przez całą karierę artystyczną uprawiał malarstwo sztalugowe, próbował również realizować się w rzeźbie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Miał też kilka wystaw indywidualnych. Posiadał na swoim koncie wiele realizacji projektów wnętrz. Wśród nich można wymienić m.in. kawiarnię „Jagienka” i „Carcasone” w Paczkowie, wiele projektów wnętrz sklepów, projekt i realizację rzeźby ceramicznej - głowa Marii Skłodowskiej-Curie w Technikum Ekonomicznym w Paczkowie czy projekt kraty wejściowej metaloplastyka w USC w ratuszu w Paczkowie.
Więcej o wystawie można przeczytać w artykule: Malarstwem wyrażał siebie, czyli wystawa prac Wiesława Mazura na Zamku Piastowskim.