Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To już 24 lata. Zobacz setki zdjęć z wielkiej powodzi [ZDJĘCIA]

8 lipca 1997 roku po kilkudniowych opadach Racibórz zalała wielka woda. Dziś mijają dokładnie 24 lata od tego zdarzenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

To już 24 lata. Zobacz setki zdjęć z wielkiej powodzi [ZDJĘCIA]
Wszystko zaczęło się 6 lipca od rekordowych opadów, a już 8 lipca 1997 roku Racibórz zalała wielka woda

Kalendarium powodzi w Raciborzu:

  • 6 VII – władze ogłaszają pierwszy alarm powodziowy – w województwach bielskim i katowickim.
  • 7 VII – Nysa zalewa Kłodzko (giną 4 osoby) i Bystrzyce – miasta w Kotlinie Kłodzkiej. Część ulic i domów zostaje kompletnie zniszczona. Woda odcina także pobliskie wsie. Zamknięta jest większość przejść granicznych z Czechami.
  • 8 VII – fala powodziowa na Odrze dociera do Raciborza i wdziera się do miasta. Równocześnie wylewają rzeki główne województw tarnowskiego i nowosądeckiego (pomocy w tym rejonie potrzebuje 2200 rodzin).
  • 9 VII – Odra zalewa Kędzierzyn-Koźle. Fala na Wiśle zagraża Krakowowi (na szczęście wały pod Wawelem wytrzymują uderzenie – do przelania się rzeki przez wały przeciwpowodziowe brakowało ledwie 50 cm). Warta zalewa jedną z dzielnic Częstochowy. Wysokość fal powodziowych sięga 7-9 m, w poszczególnych miejscowościach stany alarmowe wód są przekroczone o kilka metrów.
  • 10 VII – zachodnia część Opola zalana przez Odrę, w Oławie zatopiona zostaje oczyszczalnia ścieków (liczne zalane oczyszczalnie, wysypiska śmieci i cmentarze oraz rozkładająca się padlina mogą być zdaniem fachowców źródłem masowych chorób zakaźnych).
  • 11 VII – fala dociera do Sandomierza (Wisła) i Brzegu (Odra).
  • 12 VII – Odra i Ślęża zalewają 45 proc. Wrocławia: w 650 tyś. Mieście brakuje wody pitnej, w części dzielnic nie ma prądu, gazu i łączności telefonicznej: w śródmieściu woda sięga 2 metrów. Dzięki barykadom spontanicznie budowanym przez mieszkańców woda nie dostaje się do katedry i zabytkowej części miasta. Zagrożone jest miejscowe ZOO – jeden z największych ogrodów zoologicznych Europy.
  • 13 VII – fala na Wiśle mija Warszawę, nie wyrządza jednak szkód.
  • 14 VII – odwołano trwający od tygodnia alarm powodziowy w Wałbrzychu.
  • 15 VII – Odra zalewa miasteczko Ścinawa; w Opolu zanotowano pierwsze samobójstwo związane z powodzią – 86-letni mężczyzna, któremu woda zniszczyła cały dobytek skoczył z mostu do Odry. Lekarze ostrzegają, że podobnych przypadków załamań psychicznych może być więcej.
  • 16 VII – Odra omija wały powodziowe i zatapia część Nowej Soli, alarm powodziowy w województwie bydgoskim.
  • 17 VII – Szczecin przygotowuje się do przyjęcia fali; prawdopodobnie konieczne będzie zamknięcie przejść granicznych z Niemcami.

Powódź tysiąclecia w liczbach: 52 ofiary śmiertelne, kilkadziesiąt osób zaginionych, 140 tys. Ewakuowanych. Zalanych 86 miast, 875 wsi oraz 541 tys. Hektarów ziemi uprawnej na obszarze 25 województw. Zniszczonych tysiące domów (bez dachu nad głową zostało ok. 40 tys. Osób). 160 mostów i 1500 km dróg krajowych i wojewódzkich. 8 tys. Sztuk padniętego bydła i trzody, miliony utopionych sztuk drobiu. Skażone Ola i ujęcia wody. Taki jest bilans powodzi tysiąclecia.

Zdjęcia pochodzą z archiwum portalu nowiny.pl i tygodnika Nowiny Raciborskie. Fot. Jarosław Przybysz, Małgorzata Kaszlikowska, Jolanta Zubko, Grzegorz Wawoczny.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rack (89.151. * .56) 08.07.2021 21:21

Niestety, władze miasta i gminy niczego nie nauczyły tamte czasy powodzi. 20 lat budowany zbiornik p. powodziowy i ostatecznie "COŚ NIE TAK" z efektem działania. Odra w swoim głównym, historycznym korycie - wygląda gorzej niż dawna Psina. Koryto rzeki od dawien dawna nie czyszczone, nie pogłębione. Prezydent /kolejny/ usypuje kamienie na brzegu tego koryta, ale zamiast uroku - będzie tylko KORYTO.! Wystarczy pójść na spacer w te strony i zobaczyć paskudny urok.
Zamiast oglądać zdjęcia, niech władze /gospodarze miasta zajmą się tematem wyczyszczenia koryta rzeki Odry raciborskiej!