Złoty Feniks dla ks. prof. Jerzego Szymika. "To wielka radość, wdzięczność, zadanie na przyszłość"
Jak już informowaliśmy przed kilkoma dniami, ks. prof. Jerzy Szymik, kapłan, teolog i poeta pochodzący z Pszowa, został laureatem nagrody Złotego Feniksa, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.
Nagroda została przyznana 23 września na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Informowaliśmy o tym w artykule:
Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Zapytaliśmy laureata, jak ważne jest dla niego to wyróżnienie, na tle wielu innych wyróżnień, które stały się udziałem ks. prof. w przeszłości, oraz jak traktuje decyzję Kapituły Nagrody o przyznaniu mu Złotego Feniksa?
Wdzięczny Bogu
- Decyzję kapituły nagrody traktuję z głęboką wdzięcznością. Jestem również wdzięczny kilkunastu wydawnictwom katolickim, z którymi współpracowałem w ciągu 35. lat mojej twórczości duszpasterskiej i naukowej, poetyckiej i dziennikarskiej, bo to one rozpropagowały moje pisarstwo w Polsce i zagranicą. Wyróżniłbym wśród nich zwłaszcza katowicką „Księgarnię św. Jacka”, w której ukazało się przeszło 30 moich książek.
Ale na pierwszym miejscu dziękuję Bogu, który jak dobry pasterz prowadził i prowadzi pewną ręką Opatrzności moje życie i pióro przez, mówiąc psalmem, ciemne i zielone doliny. Właśnie tak: czuję się prowadzony, bym służył Słowu, które stało się ciałem. Tak rozumiem istotę mojej twórczości.
Wyróżnienie to jest dla mnie ogromnie ważne. Być na liście laureatów Złotego Feniksa, na której w ostatniej dekadzie widnieją nazwiska profesorów Marka Jędraszewskiego i Czesława Bartnika, Andrzeja Nowaka i Stanisława Grygiela, Wandy Półtawskiej i Leszka Mądzika – to dla mnie wielka sprawa. Jest to też - lista laureatów Złotego Feniksa od 1999 roku, którą otwiera ks. Jan Twardowski – środowisko ludzi, od których się uczyłem a do których jest mi duchowo i intelektualnie bardzo blisko. Co mówię z pokorą. Tak że: wielka radość, wielka wdzięczność, wielkie zadanie na przyszłość.
Biogram laureata
Ks. prof. Jerzy Szymik ur. 1953 r. w Pszowie na Górnym Śląsku, kapłan Archidiecezji Katowickiej, teolog i poeta. Jest profesorem nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną.
W latach 1986-2008 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był m.in. kierownikiem Katedry Chrystologii (97-05). Od 2005 r. pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. jako profesor zwyczajny; członek Rady Naukowej Instytutu Teologicznego UŚ. W latach 2004-2014 członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W latach 2015-2020 członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Od 1991 r. stały współpracownik „Gościa Niedzielnego”.
Autor przeszło 60 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych (ostatnio m.in.: „Theologia benedicta”, t. I-III, Katowice 2010-2015; „Poezja i teologia”, t. I-III, Katowice 2009-2016; „25 wierszy niezapomnianych w wyborze czytelników”, Katowice 2017; „Dobre wino”, Katowice 2017; „Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu”, Warszawa 2018; „Prawda i mądrość. Przewodnik po teologii Benedykta XVI”, Kraków 2019; „Ogród”, Katowice 2020). Promotor 30 doktoratów, 203 magisteriów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI.
Laureat nagród naukowych (m. in. Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - 2001, Rektora Uniwersytetu Śląskiego – 2013, 2016), nominowany do nagrody „Totus” w dziedzinie kultury chrześcijańskiej (2010). Laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” (2005), srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2006), „Medalu Komisji Edukacji Narodowej” Ministerstwa Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania (2013), nagrody „Feniks” w kategorii nauk kościelnych za trylogię „Theologia benedicta” (2016), tytułu „Książka Roku” Komitetu Nauk Teologicznych PAN w dziedzinie nauk teologicznych za trylogię „Theologia benedicta” (2017), ogólnopolskiej „Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego” Civitas Christiana (2017), tytułu Honorowy Obywatel Miasta Pszów (2017/2018), wrocławskiej „Nagrody Czterech Kolumn” za całokształt twórczości (2018).
Mieszka w Pszowie i Katowicach.