Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Reżyser horroru „W lesie dziś nie zaśnie nikt” kręci film w Krowiarkach

Do secesyjnego pałacu z XIX w. w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie) ponownie zawitała ekipa filmowa. We wnętrzach tego obiektu dobiegają bowiem końca ujęcia do filmu „Przejście” w reż. Bartosza M. Kowalskiego („Plac zabaw” (2016), „Zacisze” (2017) czy „W lesie dziś nie zaśnie nikt” (2020 – cz. 1 i 2021 – cz. 2).

Reżyser horroru „W lesie dziś nie zaśnie nikt” kręci film w Krowiarkach
Producentka filmu "Przejście" Mirella Zaradkiewicz i reżyser Bartosz Kowalski przed pałacem w Krowiarkach.

Klasyka polskiej kinematografii

„Przejście”, to film fabularny luźno inspirowany prawdziwą historią. - Opowiada on o starszym człowieku, który ląduje w domu opieki i nie mogąc pogodzić się z nową, szarą, smutną rzeczywistością, zaczyna uciekać w głąb własnej wyobraźni. I wnętrza tej jego wyobraźni, ten alternatywny, fantastyczny świat kręcimy m.in. tu, w pięknych wnętrzach pałacu w Krowiarkach – mówi nam reżyser Bartosz Kowalski. W filmie występują legendy polskiej kinematografii: na ekranie zobaczymy Macieja Damięckiego, Zdzisława Wardejna, Włodzimierza Pressa czy Annę Nehrebecką.

Produkcja – jak zaznacza reżyser – przygotowywana jest od kilku lat, ale dopiero teraz udało się spiąć razem wszystkie elementy i rozpocząć zdjęcia. Jak ekipa dotarła do Krowiarek? - Do pałacu trafiliśmy cztery lata temu. Obiekt wskazał nam nasz ówczesny scenograf, który przeprowadził nas przez kilka takich miejsc w Polsce. Tu najbardziej nam się spodobało, pałac okazał się najbardziej pasujący do klimatu naszego filmu – podkreśla B. Kowalski.

Nie tylko „Przejście”

To nie pierwsza wizyta filmowców w Krowiarkach. - Miło nam, że teren wokół pałacu i sam pałac w Krowiarkach jest doceniony przez ekipy filmowe, które do nas wracają. Dwa lata temu był tu Lech Majewski, który kręcił ujęcia do filmu o francuskiej piosenkarce i aktorce filmowej Brigitte Bardot – mówi Andrzej Głodek, właściciel pałacu w Krowiarkach. - Realizacja zdjęć do filmu to zawsze promocja regionu. Myślę, że to też ciekawostka dla mieszkańców nie tylko Krowiarek, ale i Raciborza. Możemy pokazać, że coś się na tej naszej raciborszczyźnie dzieje - zaznacza.

Na marginesie dodajmy, że Lech Majewski to twórca takich filmów, jak „Młyn i krzyż” (2011) – pokazywanym m. in. w ramach Klubu Konesera w raciborskim kinie „Bałtyk” czy „Dolina Bogów (2019). Natomiast pełny tytuł filmu o największej gwieździe francuskiego kina to „Brigitte Bardot Cudowna”. W roli główniej wystąpiła Joanna Opozda, a film miał swoją premierę 8 października 2021 r. na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Część scenografii pozostanie w pałacu

Zewnętrznych murów pałacu w filmie jednak nie zobaczymy, gdyż ujęcia powstają wyłącznie w jego wnętrzach. - Oczywiście z zewnątrz ten obiekt jest niesamowity, ale nam to trochę nie pasuje do historii, bo jesteśmy w głowie, w wyobraźni głównego bohatera, więc widok zewnętrzny zostawimy na inny projekt, bo on jest absolutnie niepowtarzalny – podkreśla B. Kowalski. - Zeszliśmy też do podziemi, jesteśmy w piwnicach pałacu, gdzie dołożyliśmy naszą scenografią, która w połączeniu z zabytkowymi murami robi niesamowity klimat. Ten obiekt kryje w sobie mnóstwo niespodzianek. Wnętrza zapierają dech i są tak charakterystyczne, że ktoś, kto zna pałac, z pewnością go w filmie rozpozna – dodaje producentka Mirella Zaradkiewicz.

Kiedy efekt końcowy?

Zdjęcia do filmu „Przejście” trwają od 3 listopada i są już niemal na finiszu. - Z dzisiejszym zostały nam cztery dni do tego, aby zakończyć proces zdjęciowy – mówi Mirella Zaradkiewicz. - Film jest dość specyficzny, jest bowiem połączeniem dramatu społecznego z elementami fantasy. Mamy w nim także bohaterów, którzy są wykreowani całkowicie w technologii 3D. Ta część fantastyczna, wypełniona efektami komputerowymi, zajmie nam większość czasu przeznaczonego na postprodukcję – będzie to około 10 miesięcy, więc definitywne zakończenie prac nad filmem planujemy pod koniec przyszłego roku – dodaje producentka.

Park stoi otworem

Pałac w Krowiarkach otoczony jest liczącym ponad 17 ha parkiem krajobrazowym. Jest on cały czas dostępny dla spacerowiczów. - Jeżeli jesteśmy na miejscu, to każdy jest tu mile widziany. Jeżeli nie – na bramie jest numer telefonu, można zadzwonić i umówić się na wejście. Co prawda teraz pogoda, czy ogólnie pora roku nie sprzyja spacerom, ale na pewno kiedy będzie cieplej – wiosna, lato – zdecydowanie jest to przyjemniejsze, można przejść się po parku – mówi Andrzej Głodek.

Do zwiedzania nie są póki co udostępnione wnętrza, z uwagi na trwające prace remontowe. - Zakończyliśmy w tym roku remont dachu. Do ukończenia zostały cztery wieże: dwie okrągłe i dwie kwadratowe. To zamierzamy zrobić w przyszłym roku. Jak z tym się uporamy, to zostanie nam docelowo temat dachówki na całej powierzchni dachu, ale to dopiero wtedy, kiedy będzie on całkowicie wyremontowany, aby go jednolicie pokryć – zaznacza właściciel obiektu.

W planach na 2022 rok jest również remont mauzoleum. - Chcemy wstawić tam siedem okien z witrażami; projekt jest już przygotowany, a sam wzór witraży odtworzony dokładnie taki, jak za czasów Donnersmarcków. Mam nadzieję, że to się spełni i będzie to początek dobrych dni dla pałacu w Krowiarkach – kończy Andrzej Głodek.

Bartosz Kozina

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].