Zakupy za 3000 uśmiechów. Rybnickie "Półki Dobra" nie istniałyby bez życzliwych ludzi
Szacuje się, że przez rybnickie "Półki Dobra" przewinęło się około 3000 osób od początku działalności sklepu. To daje w przybliżeniu 150 osób dziennie.
Zakupy za jeden uśmiech
Nawet 150 osób dziennie korzysta ze wsparcia oferowanego przez rybnickie „Półki dobra” – sklepu dla uchodźców, w którym – przypomnijmy – środkiem płatniczym jest słowo dziękuję.
- Coraz więcej naszych ukraińskich gości powoli się usamodzielnia – znajdują pracę i mieszkanie, zaczynają tutaj w miarę normalne życie – zauważa prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Wielu jednak wciąż jeszcze potrzebuje naszego wsparcia i pomocy, bo przecież nawet po podjęciu pracy, wypłata nie pojawi się od razu – wyjaśnia.
Pracownicy sklepu - Ukrainki i Ukraińcy mieszkający w Rybniku, związani z projektem „28 dzielnica”, przyznają, że ostatnio da się zaobserwować mniej osób przychodzących po pomoc. I choć część z Ukraińców regularnie korzystających z oferty „Półek dobra” to te same osoby (sklep prowadzi rejestrację klientów), to codziennie pojawiają się nowi, szukający wsparcia na swój start w Rybniku. Od początku istnienia sklepu, przewinęło się przez niego ok. 3 tys. osób.
Na sklepowych półkach znaleźć można szeroki asortyment towarów, jednak najpotrzebniejsze, a tym samym najczęściej schodzące, okazują się te najbardziej podstawowe: wszelkiego rodzaju kasze, olej oraz konserwy – zarówno mięsne jak i rybne.
Sporym zainteresowaniem cieszą się też wieszaki z odzieżą wiosenną, ponieważ wiele osób dotarło do Polski w zimowych ubraniach, nie mając możliwości zabrania ze sobą niczego na zmianę.
Warto podkreślić, że „Półki dobra” to sklep, który nie istniałby bez dobrych ludzi – zarówno osób prywatnych jak i firm, na bieżąco dbających o jego zaopatrzenie. Wśród tych ostatnich warto wymienić choćby firmę Moraj, dostarczającą różnego rodzaju bieliznę.
Wiele osób prywatnych robiąc własne zakupy, poszerza je dodatkowe produkty, i po prostu przywozi do sklepu.
I Ty możesz pomóc
Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć zaopatrzenie sklepu, może to zrobić przynosząc towary bezpośrednio do „Półek dobra” przy ul. Ks. Brudnioka 5 (wejście od ulicy, nie od miejskiego parkingu!) w godzinach otwarcia: od poniedziałku do piątku: 16.00 - 19.00, sobota i niedziela: 10.00 - 13.00.
Wśród najbardziej potrzebnych produktów są:
- żywność długoterminowa (w tym mleko, mąka, płatki śniadaniowe, cukier, olej, kasza, ryż, makaron, sosy w słoikach do makaronów i kasz)
- chemia gospodarcza (środki czyszczące, płyny do mycia naczyń, proszki do prania)
- artykuły szkolne
- nowa bielizna dla kobiet, mężczyzn, a także dzieci i młodzieży. Uwaga‼ Przyjmowane są wyłącznie rzeczy nowe, z metkami - (np. slipy, skarpety, rajstopy, podkoszulki itp.)
- odzież wiosenna i letnia dla dorosłych i dzieci (ważne, żeby rzeczy były uprane, i w takim stanie, by osoba je oddająca sama nie wstydziła się ich nosić)
„Półki dobra” to działający od 5 marca br. w Rybniku punkt pomocy rzeczowej, przypominający zwykły sklep. Towary są tu poukładane na regałach według poszczególnych działów: odzież, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych. Ubrania są posegregowane i wiszą na wieszakach, albo leżą poukładane na specjalnych stołach. Są przymierzalnie, lustra, lada, no i obsługa sklepu, która doradzi, pomoże dokonać wyboru.
Z oferty „Półek dobra” może skorzystać każda osoba, która poświadczy swój przyjazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego br.
Sklep został zorganizowany w salkach parafialnych kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku przy ulicy księdza Franciszka Brudnioka 5, dzięki życzliwości proboszcza tej parafii, ks. Marka Norasa.