Rowerowe konsultacje w Halo! Rybnik. Mieszkańcy chcą, żeby ścieżki były lepiej dostępne dla niepełnosprawnych
W środę 21 września w punkcie Halo! Rybnik odbyły się specjalne konsultacje, w których udział wziął między innymi Łukasz Karbowiński, oficer rowerowy Rybnika.
Celem spotkania była dyskusja nad projektowanymi drogami i planowanymi kampaniami rowerowymi. Konsultacje miały formułę warsztatową, dzięki czemu uczestnicy mogli przedstawiać swoje pomysły na poprawę warunków jazdy na rowerze w Rybniku.
Wiele planów na drogi rowerowe w Rybniku to właśnie, wciąż dopiero plany, dzięki czemu mieszkańcy obecni na spotkaniu mogli proponować swoje zmiany i dzielić się pomysłami, wchodzić w dyskusję.
Mówiono o wymianie kostki brukowej na asfalt przy ul. Raciborskiej, którą kilku z uczestników uznało za niepotrzebną.
– Standardy rowerowe w Rybniku powstały jako jedne z pierwszych w regionie. Jeżeli chodzi o ul. Raciborską wtedy, to faktycznie, nawierzchnia z kostki brukowej została wymieniona na asfalt. Medialnie to może nie wyglądało dobrze, ale ta kostka to była tylko mała część trasy. Jeżeli tysiące rowerzystów ma się użerać z kostką, a koszt wymiany jest marginalny, to warto wymienić. W standardach rowerowych w Rybniku mogą być wyjątki, ale ja jestem po to, żeby dopilnować, by było ich jak najmniej – wyjaśnia Łukasz Karbowiński.
Mieszkańcy nie są również fanami hulajnóg elektrycznych, ale niestety na to niewiele można poradzić.
– Czy chcemy, żeby rowerzyści dzielili się ścieżkami z hulajnogami, czy nie – nie mamy na to wpływu, bo prawo jest, jakie jest i o tę powiększającą się grupę nowych użytkowników dróg również musimy zadbać – podsumowuje oficer rowerowy.
Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Chcą, by ścieżki rowerowe były dostosowane także do nich. Zaproponowano w tej kwestii między innymi zakup specjalnych rowerów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Wycenialiśmy system nowego roweru miejskiego, który zawiera między innymi rowery elektryczne, riksze, rowery dla niepełnosprawnych. Ten system kosztował trzy miliony złotych. To są ogromne pieniądze, które stwierdzam, że w tym momencie zostały wydane na infrastrukturę rowerową. Dopiero później udostępnimy mieszkańcom rower miejski. Nie wiem, czy to się uda, ale w planach jest posiadać dwa-trzy rowery dla osób niepełnosprawnych z możliwością wypożyczenia ich na telefon.
Chwałowice do centrum
Wiele planów związanych z poprawą pieszo-rowerowej dostępności w Rybniku wciąż pozostaje w sferze pomysłów.
Jeżeli chodzi jednak o realne plany, to warto wspomnieć o tym, że w ramach remontu chodnika przy ul. Chwałowickiej, trwają również prace projektowe nad nową drogą pieszo-rowerową łączącą Chwałowice z centrum. Powstanie ona w śladzie istniejącej ścieżki od ulicy Parkowej, pomiędzy torami kolejowymi, a Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi „Kolejarz”, przez tereny leśne, pod Drogą Regionalną, aż do ulicy Śląskiej. Trasa zostanie także połączona z ulicą Krupińskiego.
– Obecnie starając się dojechać rowerem zarówno z dzielnicy Boguszowice, jak i Chwałowice, trasę trzeba w znacznej części przebyć w ruchu ogólnym na drogach o bardzo dużym natężeniu ruchu, gdzie rowerzysta może nie czuć się bezpiecznie. Dzięki nowym drogom dojazd rowerem do centrum stanie się szybszy, łatwiejszy i bardziej bezpieczny – podkreśla Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy.