Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Znalazłeś cudzą rzecz ruchomą - musisz ją oddać. Czym jest przywłaszczenie?

Znalazłeś telefon, portfel lub inne zagubione przez kogoś rzeczy? Nie oddałeś właścicielowi? - uważaj to przestępstwo lub wykroczenie - przypomina policja.

Znalazłeś cudzą rzecz ruchomą - musisz ją oddać. Czym jest przywłaszczenie?
Na szczęście, dla wielu osób oczywiste jest to, że nie można korzystać z nieswoich rzeczy - komentują funkcjonariusze. / fot. ilustracyjne freepik

Ta sama reguła dotyczy znalezienia pieniędzy czy innych środków płatniczych. Płacenie zbliżeniowo znalezioną kartą bankomatową traktowane jest jako przestępstwo kradzieży z włamaniem, za które grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

- Przyłożenie karty płatniczej do terminala skutkuje uzyskaniem dostępu do konta, i w tym momencie dochodzi do przełamania bariery elektronicznej przez osobę nieuprawnioną, skradzioną lub przywłaszczoną kartą płatniczą - wyjaśnia policja.

Powiedzenie "znalezione nie kradzione" - to mylne przeświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Już małe dzieci uważają, że jeżeli coś znajdą to należy do nich. - Nic bardziej mylnego! Znalazłeś cudzą rzecz ruchomą - musisz ją oddać - apelują stróże prawa.

Przepis, który to reguluje to art. 284 kodeksu karnego:

Art. 284

  • § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  • §3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • §4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przestępstwo to polega na przywłaszczeniu przez sprawcę cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego, kiedy to "znalazca" używa cudzej rzeczy tak jakby był jej właścicielem lub osoba uprawnioną do korzystania z niej.

Jak traktowane jest przestępstwo przywłaszczenia?

Wg przepisów jest to czyn popełniony umyślnie. Co to oznacza? Ze "znalazca" - sprawca przywłaszczenia, ma świadomość, że znaleziona rzecz nie należy do niego, a mimo tego chce ją zatrzymać dla siebie bądź dla kogoś innego.

Jak zatem oddać znaleziony przedmiot?

Jeżeli nie ma żadnych znaków identyfikujących umożliwiających dotarcie do prawowitego właściciela, możemy oddać rzecz do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje przy każdym starostwie powiatowym. Poza tym zawsze w takiej sytuacji można zwyczajnie zgłosić się na policję. - Na szczęście, dla wielu osób oczywiste jest to, że nie można korzystać z nieswoich rzeczy - komentują funkcjonariusze.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Reinhold (78.31. * .25) 09.01.2023 11:14

Na posterunek Policji przyszedł Cygan (Rom) i pyta, jak cos znajdę to muszę oddać?.
-Oczywiście odpowiada posterunkowy, a co znaleźliście?.
-Znalazłem robotę, no to se ją weźcie...

~gitara (89.64. * .24) 09.01.2023 04:51

A 10% znaleźnego ?

~Kubaaa (85.202. * .83) 06.01.2023 11:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zalozmy ze znalazlem oecz nie uzytkowalem,czy to jest przestepstwo?_jezeli tak to jak dalej ta rzecz ruchoma wyrzuce to juz nie bede przestepca.Pytanie do prawnika.

~Prawdaaaaa (46.204. * .102) 06.01.2023 10:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kiedyś znalazłem tablice rejestracyjne i na policji nie chcieli jej przyjąć. Polepszyć takie coś