Jak wyglądał miniony rok w liczbach dla demografii Krzyżanowic (sołectwa: Bieńkowice, Tworków, Bolesław, Krzyżanowice, Owsiszcze, Roszków, Zabełków, Rudyszwałd, Chałupki i Nowa Wioska)? Jakie były najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom? Pytamy o to w miejscowym urzędzie.
Doroczny kiermasz gminy Krzyżanowice zorganizowano w niedzielę 18 grudnia. Tym razem w nowym miejscu – ruinach zamku, które nie tak dawno wzbogaciły się o całoroczną salę z przeznaczeniem na cele kulturalno-widowiskowe oraz społeczne.
Procesja, na czele ze św. Marcinem, tradycyjnie wyruszyła spod kościoła pw. Wszystkich Świętych w Bieńkowicach, by skierować się do starego klasztoru, gdzie swą siedzibę ma DFK. Mieszkańcom towarzyszyli Drengowie znad Górnej Odry.
Trzy miejscowości z regionu nagrodzono w tegorocznym konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego".
Słowa dotrzymali i za to zostali nagrodzeni medalem prezydenta RP. 50 lat temu 15 par złożyło przysięgę małżeńską, w której wytrwali do dzisiaj.
- Chcemy, aby prace zostały wykonane w czasie pięciu miesięcy od daty podpisania umowy -informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zapowiadając prace na terenie powiatów: raciborskiego i wodzisławskiego.
W niedzielę, 4 września w Bieńkowicach odbyły się dożynki. W korowodzie maszerowało ponad sto dzieci. Z takim zapleczem mieszkańcy mogą być spokojni o losy rolnictwa.
Choć państwo Ćmokowie zapewniają, że nie spóźnili się ze spłatą ani jednej raty kredytu, bank i tak położył rękę na pieniądzach z ubezpieczenia. A później ceny materiałów i usług budowlanych poszły tak mocno w górę, że dziś nie stać ich już na odbudowę zniszczonego gospodarstwa. - Zabierając nam te pieniądze w styczniu...
- Zawody sikawek konnych w Bieńkowicach o Puchar Starosty Raciborskiego uważam za otwarte - po wypowiedzeniu tych słów przez starostę Grzegorza Swobodę rozpoczęły się kolejne zmagania ochotników na terenie powiatu raciborskiego, na które przybyli także strażacy z Czech; dzięki czemu wydarzenie od lat okraszone jest mianem spotkania...
Tegoroczną odsłonę XIII Międzynarodowych i XVI Powiatowo-Gminnych Zawodów Sikawek Konnych zaplanowano na niedzielę 3 lipca.
Parafie podpisały umowy z Urzędem Gminy w Krzyżanowicach w sprawie przekazania dotacji na dofinansowanie robót budowlanych przy zabytkach położonych na terenie gminy. Środki zostały przyznane przez radę w uchwale przegłosowanej podczas marcowej sesji.
- Nowy wóz gaśniczy przyczyni się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Bieńkowic, ale również do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców całej gminy - powiedział Walter Witeczek, prezes OSP Bieńkowice. Samochód poświęciło dwóch duchownych: kapelan strażaków, o. Marceli Dębski oraz proboszcz miejscowej parafii, ks. Krystian Giemza.
- Jeśli chcemy lepszego świata, musimy chcieć lepszego życia. Tutaj w tym roku też was proszę abyśmy razem się modlili o pokój dla całego świata, dla naszej ojczyzny, a w szczególności dla Ukrainy. Niech ta wojna ustanie - tymi słowami biskup opolski Andrzej Czaja rozpoczął tradycyjną procesję wielkanocną w Bieńkowicach.
- Z dawien dawna było na Śląsku zwyczajem, że bogate wioski chłopskie na wiosnę urządzały nie tylko osobne procesye piesze ale także i konne wśród swoich niw i pól, ażeby się przekonać o stanie zasiewów i prosić Boga o szczęśliwe żniwo. Zwyczaj ten sięga zapewne jeszcze czasów pogańskich - czytamy w dawnych Nowinach o zwyczaju,...
Wielkanocne Procesje Konne na powrót, po pandemicznej przerwie, powracają w pełnej krasie. Odbędą się w Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia, w: Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Zawadzie Książęcej i Raciborzu-Sudole.
Choć organizatorzy wydarzenia niezaniechali procesji w okresie zaostrzonych restrykcji sanitarnych, to spotkanie odbywało się w ograniczonej formie. W tym roku procesja konna w Bieńkowicach (gm. Krzyżanowice) powraca w pełnej krasie. Szczegóły na poniższym plakacie.
Tragiczny wypadek na dworcu kolejowym w Żorach, niszczycielski pożar w Skrzyszowie oraz proces pedofila przed Izbą Karną w Raciborzu – między innymi o tym pisano w Nowinach w kwietniu 1912 r. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko