KRUS odpowiada na pytania czytelników e-mail: agro@nowiny.pl
Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki.
Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego o obszarze 5 hektarów. Nigdy nie zajmowałam się tym gospodarstwem ponieważ pracowałam zawodowo. Jest ono prowadzone przez mojego sąsiada – rolnika, który je dzierżawi. W marcu bieżącego roku straciłam pracę. Chciałabym ubezpieczyć się w KRUS. Czy jest to możliwe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Nie prowadzi Pani gospodarstwa rolnego osobiście i na własny rachunek ponieważ gospodarstwo jest wydzierżawione, dlatego nie spełnia Pani warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i nie może Pani zostać ubezpieczona w KRUS. Po rozwiązaniu umowy dzierżawy i rozpoczęciu prowadzenia gospodarstwa rolnego może być Pani ubezpieczona w KRUS.
Wraz z mężem jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 10 ha i wspólnie je prowadzimy. Mąż pracuje zawodowo i w gospodarstwie rolnym, w gospodarstwie ubezpieczony jest także syn. Mam chorą matkę która wymaga stałej opieki i OPS przyznał mi zasiłek dla opiekuna. Warunkiem przyznania tego zasiłku było zaprzestanie przeze mnie prowadzenia gospodarstwa rolnego. Ponieważ tak jest faktycznie – złożyłam takie oświadczenie w OPS i wypłacono mi zasiłek z wyrównaniem od 1 lipca 2013 r. Gospodarstwo prowadzi teraz wyłącznie mąż, ponieważ ja jestem zajęta opieką nad matką. Martwię się co będzie z ubezpieczeniem mojego syna – domownika, czy mimo, że ja nie będę ubezpieczona w KRUS on może nadal podlegać temu ubezpieczeniu?
Mąż Pani – mimo, że obecnie nie jest ubezpieczony w KRUS, ponieważ pracuje zawodowo, nie zaprzestał prowadzenia na własny rachunek działalności rolniczej. Skoro prowadzi on osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych, a domownik ( syn) stale pracuje w tym gospodarstwie, nie ma powodu do wyłączenia syna z obowiązkowego ubezpieczenia. Jedynie Pani zostanie z ubezpieczenia społecznego rolników wyłączona od 1 lipca 2013 r. ponieważ – jak wynika z oświadczenia złożonego w Ośrodku Pomocy Społecznej – zaprzestała Pani prowadzenia gospodarstwa rolnego.