Specjalista radzi: Młody Rolnik szansą dla przetrwania polskiej wsi
Wiesław Mika, specjalista Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu.
Na naszych oczach dokonuje się zmiana pokoleniowa na polskiej wsi. Wspomagając tę zmianę, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostępne będzie poddziałanie o nazwie Premie dla młodych rolników, które jest kontynuacją podobnego programu dla młodych rolników z PROW na lata 2007-2013, ale o nieco zmienionych zasadach.
Beneficjentem tego działania może być osoba, która nie ukończyła 40. roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, tj. do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący nim.
W drugim dopuszczalnym przez ten program przypadku, osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy winna stać się właścicielem lub objąć w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.
W przypadku nie posiadania odpowiednich kwalifikacji istnieje również możliwość uzupełnienia kwalifikacji zawodowych w okresie 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO) prowadzonego przez młodego rolnika nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 150 tys. euro. Nadal pozostało kryterium powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie równej co najmniej średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa, średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 ha. Nowością jest zapis, iż przynajmniej 70% minimalnej wielkości gospodarstwa stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Kolejnym nowym kryterium dostępu do tego programu jest zobowiązanie do rozpoczęcia prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, nie później niż w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu i prowadzenia tej rachunkowości co najmniej do dnia upływu okresu związania z celem. W wyniku realizacji biznesplanu w gospodarstwie beneficjenta nastąpi wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa co najmniej o 10%. Tak jak w poprzednich latach beneficjent zobowiązuje się do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako rolnik z mocy ustawy i w pełnym zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. W przypadku wypłaty pomocy mowa jest o ratach, ponieważ w aktualnym rozdaniu tego programu premia w wysokości 100 tys. zł wypłacana będzie w dwóch ratach tj. I rata 80% kwoty pomocy i II rata 20% pomocy. Pierwsza rata będzie wypłacana po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja. Druga rata będzie wypłacana po realizacji biznesplanu.
W przypadku działania Premie dla młodych rolników brak będzie możliwości wsparcia gospodarstw, których głównym kierunkiem produkcji jest: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.