Jak przyciągnąć dzikie pszczoły na pola?
Na polach i w ogrodach powinny znaleźć się domki dla owadów, np. takie jak dla pszczolinki i murarki ogrodowej na poletkach doświadczalnych firmy Bayer. Pszczoły samotnice są wyznacznikiem zdrowotności środowiska naturalnego.
Bez pszczół i innych owadów trudno mówić o zapylaniu i dużych plonach. Na przykład rzepak jest w 70 – 80 proc. samopylny, gdy więc na plantacji nie ma pszczół uzyskamy plon w wysokości 70 – 80 proc. Jeśli natomiast wystawimy od 2 do 4 rodzin na hektar rzepaku ozimego, zwiększymy jego plon o 20 – 30 proc. W latach kiedy jest bardzo mokro i pszczoły mniej oblatują rzepak, roślina będzie miała słabiej wykształcone łuszczyny. Należy więc pamiętać, aby tak stosować chemię, zasady prewencji i karencji, aby nie zagrażać życiu biologicznemu na polu.
Coraz powszechniejsza jest też tendencja do bioróżnorodności. Siejąc kwiaty, facelię przyciągamy owady: pszczoły, trzmiele, które zapylają również inne rośliny uprawne. Dziś bioróżnorodność powszechnie stosowana jest w Niemczech i we Francji.
(ewa)