Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 Data wydania: 23.06.15
Czytaj e-gazetę

Nawożenie z zyskiem!

Kwaśna gleba znacząco wpływa na poziom plonowania roślin. Oczywistym jest zastosowanie wapna w celu jej odkwaszenia. Podpowiadamy jak warto zrobić to w sposób najbardziej efektywny.

Pierwszą ważną kwestią jest termin wapnowania. Obserwując zakupy naszych klientów zauważamy, że w zdecydowanej większości stosują wapnowanie późnym latem i wczesną jesienią – po żniwach. Zatem znajdujemy się aktualnie w idealnym okresie, aby przygotować się do wapnowania i wykonać je w sposób przynoszący najwięcej korzyści. Oczywiście można stosować wapno wiosną, jednak zastosowanie go po żniwach w połączeniu z przyoraną słomą przynosi znakomite efekty.

Jak pisze profesor Stanisław J. Pietr: „Racjonalne zagospodarowanie słomy bezpośrednio po żniwach zapewnić może w zależności od gatunku roślin dostarczenie nawet do 70% substancji organicznej zawartej w pełnej dawce dojrzałego obornika (40 t). Właściwie prowadzona technologia przyorywania i dodatkowego nawożenia mineralnego zapewnia odbudowę i ustabilizowanie próchnicy”.

Zatem idealnym nawozem mineralnym jest wapno dolomitowe zawierające magnez FlorMex. Nawóz ten nie tylko przyczyni się do właściwego odczynu pH gleby, ale także poprawi zaopatrzenie uprawianych roślin w magnez, a w wyniku zmiany odczynu gleby z kwaśnego na obojętny przyswajalność magnezu zdecydowanie wzrośnie.

Kolejną ważną wskazówką dotyczącą wapnowania jest to, aby nie wysiewać wapna na obornik czy gnojowicę. Pomiędzy tymi zabiegami powinna zostać zachowana przerwa od 4 do 6 tygodni.

Warto pamiętać także, że jednym z warunków determinującym właściwe działanie naturalnych nawozów wapniowych FlorMex jest ich równomierne połączenie i wymieszanie z glebą, co ważne – na całej głębokości tzw. warstwy ornej. I tu pojawia się kolejna przesłanka przemawiająca za stosowaniem wapna po żniwach, pod podorywkę lub inną uprawę pożniwną, która w połączeniu z późniejszą orką siewną lub przedzimową pozwala na spełnienie tego warunku.