Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 Data wydania: 22.09.15
Czytaj e-gazetę

Czynią sobie ziemię poddaną

Głubczyce – stolicą gminno-powiatowych dożynek.

– Dożynki to jedne z najważniejszych świąt w życiu rolnika i całej społeczności wsi, to czas świętowania i odpoczynku po ciężkiej pracy podczas żniw, to czas podziękowania za zbiory. Dożynki to wspaniały moment na przypomnienie, że z owoców pracy rolnika korzystają wszyscy. Dlatego mieszkańcy naszego powiatu doceniają smak wspaniale wypieczonych bochnów chleba, gdy jego pajdy – symbol pracy rolnika i błogosławieństwa bożego – znajdują się na naszych stołach – powiedział podczas święta plonów starosta powiatu głubczyckiego Józef Kozina.

Bochny chleba z tegorocznych zbóż pobłogosławił przed kościołem ks. proboszcz Michał Ślęczka, a mszę św. inaugurującą gminno-powiatowe dożynki w Głubczycach koncelebrował ks. biskup Paweł Stobrawa. Podziękował on Bogu za hojność, za płodność ziemi, a człowiekowi za pracę, która jest wypełnieniem woli Stwórcy „Czyńcie sobie ziemię poddaną”.

Następnie barwny korowód przeszedł ulicami stolicy powiatu, pod głubczycki Ratusz, gdzie starostowie dożynek Irena Dziedzic i Kazimierz Leszczyński przekazali chleby staroście powiatu głubczyckiego Józefowi Kozinie i burmistrzowi Głubczyc Adamowi Krupie.

Starosta przypomniał, że przed rokiem żniwa były ciężkie, przy padającym często deszczu, a tegoroczne przebiegły w piekącym słońcu: – Ta zmienność i niepewność pogody sprawia, że nasi rolnicy muszą nie tylko siać, uprawiać i zbierać, ale także żyć w symbiozie z otoczeniem i przyrodą, żeby móc przewidzieć optymalny moment zbioru. W naszym rolniczym powiecie, gdzie grunty rolne stanowią ponad 80 proc., pomimo suszy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, prawidłowemu nawożeniu oraz wysokiej kulturze rolnej tegoroczne plony, acz nie najwyższe są zadowalające – dodał.

Podkreślił też, że w powiecie głubczyckim dobrze rozwijają się gospodarstwa indywidualne, duże przedsiębiorstwa, jak np. Kombinat Rolny Kietrz, Top Farms Głubczyce, rolnicze spółdzielnie produkcyjne. Sprawia to, że rolnictwo powiatu głubczyckiego wzorowo się rozwija.

Uroczystość dożynkowa była okazją do wręczenia Honorowych Odznak „Zasłużony dla Rolnictwa”, które otrzymali: Michalina Dunikowska – sołtys wsi Kwiatoniów, Barbara Szkurłat – sołtys wsi Królowe, Marianna Tomasiuk – emerytowana pracownica firmy Top Farms w Głubczycach, Ryszard Kowalczykowski – rolnik, hodowca bydła mlecznego w Głubczycach, Mieczysław Pączko – rolnik, hodowca trzody chlewnej w Gołuszowicach.

W przygotowanie imprezy włączyło się sołectwo Głubczyce Sady na czele z sołtysem Józefem Krasickim, przygotowując piękną koronę na ołtarz, dekoracje dożynkowe oraz obiad dla gości.

Uroczystość uświetniły występy orkiestry dętej, zespołów dziecięcych i folklorystycznych, koncert grupy „Gang Marcela”, a gwiazdą wieczoru był zespół VOX.

(ewa)


Powiatowy konkurs „Korony i wieńce żniwne” – rozstrzygnięty!

Okazale prezentowały się podczas dożynek korony i wieńce dożynkowe. Również w tym roku sołectwa dołożyły wszelkich starań, by były one wyjątkowe i niepowtarzalne, jednocześnie kultywując piękną tradycję ludową.

Te pieczołowicie wykonane z tegorocznych plonów symbole żniwne ocenione zostały w konkursie powiatowym, w którym wzięło udział osiem sołectw. Gminę Baborów reprezentowały sołectwa Babice i Boguchwałów, gminę Branice i Uciechowice, gminę Głubczyce – Zawiszyce, Głubczyce Sady oraz Pomorzowice, a gminę Kietrz – Nowa Cerekwia i Chróścielów.

Komisja przyznała: I miejsce sołectwu Głubczyce Sady, II miejsce – sołectwu Chróścielów, a III – sołectwu Nowa Cerekwia. Pozostałe sołectwa otrzymały dyplomy uznania oraz upominki za udział w konkursie.


Starościna dożynek Irena Dziedzic – pochodzi ze wsi Głubczyce Sady, jej domeną jest 3-arowa działka znajdująca się w kompleksie ogródków działkowych na terenach po byłym PGR. Od ponad 20 lat uprawia warzywa i owoce. Wcześniej pracowała jako nauczycielka, obecnie od czterech lat jest na emeryturze. Mąż jej zawodowo związany jest z rolnictwem. Zaraziła swym zamiłowaniem do ogrodnictwa dzieci.

Starosta dożynek Kazimierz Leszczyński jest rolnikiem w Głubczycach, gospodaruje na ok. 60 ha, posiada hodowlę trzody chlewnej w cyklu zamkniętym