Młody rolnik może liczyć na przywileje w Unii
Na przełomie sierpnia i września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie wydała ponad 100 decyzji dotyczących unijnego wsparcia, które ułatwi start młodym rolnikom.
Wnioski o płatność młodych rolników złożone powinny zostać do agencji do 30 września br. (dotyczy to wniosków o pomoc składanych w 2014 r.). W tym okresie muszą oni przejąć gospodarstwo, ubezpieczyć się w KRUS i nabyć numer ewidencyjny.
– Jeśli ktoś nie będzie miał zaświadczenia z KRUS, że jest ubezpieczony z mocy ustawy, wniosek najlepiej złożyć w ostatnim terminie, aby KRUS miał więcej czasu na wydanie zaświadczenia. Numery ewidencyjne, nadawane są bieżąco, należy tylko zgłosić się do biura powiatowego właściwego ze względu na położenie gospodarstwa – tłumaczy przedstawiciel Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie Jacek Jeziorski.
Nabycie gospodarstwa może nastąpić w sposób trwały (przekazanie gospodarstwa) lub poprzez dzierżawę np. z Agencji Rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, na okres co najmniej pięciu lat od planowanej daty wypłaty pomocy. Dzierżawy prywatne muszą być zawarte na okres co najmniej 10 lat i posiadać datę pewną, potwierdzoną notarialnie lub przez pracownika samorządowego np. w urzędzie gminy. Jeśli coś zmieniło się w przejmowanych działkach, należy złożyć wniosek o zmianę założeń biznesplanu. Przejmowane działki muszą być zgodne z tym, co jest zapisane we wniosku o przyznanie pomocy.
W działaniu dotyczącym młodego rolnika, zmiana struktury produkcji o więcej niż 30 proc. wymaga zgody ARiMR. Jeśli wnioskodawca nie wystąpi o taką zgodę, może się zdarzyć, że będzie musiał zapłacić karę w wysokości 3 proc. kwoty pomocy.
Zobowiązania, które młody rolnik musi wypełnić, liczone są od różnych dat: wypłaty pomocy, otrzymania decyzji, czy od rozpoczęcia działalności rolniczej. Jako pierwsze konieczne jest złożenie zaświadczenia z KRUS, że wnioskodawca jest ubezpieczony przez okres 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy. Takie zaświadczenie trzeba złożyć w ciągu 60 dni po upływie 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy. Jeśli wnioskodawca nie miał odpowiednich kwalifikacji, będzie mógł je uzupełnić, ma na to trzy lata, po czym ma 60 dni na złożenie dokumentu. Jeśli natomiast wnioskodawca nie posiadał powierzchni gospodarstwa o wielkości krajowej, będzie musiał powiększyć je i przedstawić potwierdzające to dokumenty. Złożyć następnie sprawozdanie wraz z oświadczeniem, że spełnia standardy w zakresie ochrony środowiska, dobrostanu i higieny produkcji, w zależności od tego, które z nich go dotyczą. Na koniec złożyć ankietę monitorującą, a więc ponowne oświadczenie o standardach. Nie wykonanie w terminie zobowiązania może grozić zwrotem pomocy w całości lub w części, a jeśli wnioskodawca złoży dokumenty po terminie – grozi mu kara w wysokości 3 proc. uzyskanej pomocy.