Mój zwierzak jest szczęśliwy
To pomysł na konkurs plastyczny zorganizowany w ramach kolejnego Zlotu Klubów 4H, a ogłoszony przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
Ma on na celu zapoznanie dzieci z tematem ochrony, odpowiedniego traktowania oraz opiekowania się zwierzętami w domach i gospodarstwach rolnych, uwrażliwienie na krzywdę zwierząt oraz łamanie ich podstawowych praw.
Konkurs, który polega na wykonaniu stracha na wróble z podobizną szczęśliwego zwierzaka domowego, pomyślany został dla dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich województwa opolskiego zrzeszonych w klubach 4H, działających przy szkołach podstawowych i gimnazjach publicznych oraz przy organizacjach wiejskich.
Prace ocenione i nagrodzone zostały podczas Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich w OODR w Łosiowie.
W konkursie wzięło udział 15 klubów 4H. I miejsce zajął Klub 4H z Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie, II miejsce – Klub 4H „Ekoludki” z Publicznego Gimnazjum w Łosiowie, III miejsce – Klub 4H „Urwipołcie” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach, a wyróżnieniami nagrodzono: Klub 4H „Europek” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kałkowie i Klub 4H „Maciejowiczanki” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Maciejowicach.
W przyjaźni z naturą
Europejskie Targi Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich były okazją do podsumowania dwóch konkursów: „Gospodarstwo rolne przyjazne środowisku 2015” i „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne woj. opolskiego”. Dotychczas organizowane niezależnie, w tym roku po raz pierwszy przygotowane w ramach programu „W przyjaźni z naturą”. Zwycięzców uhonorowano podczas konferencji w pałacu, znajdującym się na terenie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
Piąta edycja konkursu na „Gospodarstwo rolne przyjazne środowisku 2015” skierowana była do konwencjonalnych gospodarstw woj. opolskiego, zajmujących się głównie produkcją zwierzęcą. Udział wzięło w nim 11 hodowców bydła, trzody chlewnej i koni. Przyjęte kryteria obejmowały wszystkie elementy dobrego gospodarowania: ochronę środowiska, zdrowia ludzi i zwierząt, dobrostanu zwierząt oraz dobrej kultury rolnej. Brano pod uwagę również estetykę oraz dostosowanie wyposażenia do potrzeb gospodarstwa, magazyny paszowe, park maszynowy, przechowywanie środków ochrony roślin, sposób zagospodarowania odpadów, stosowanie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, funkcjonowanie oczyszczalni przydomowych, a także prowadzenie dodatkowej działalności nie związanej z głównym kierunkiem produkcji.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali zajmujący się hodowlą bydła: Ewa i Alfred Ptokowie z Centawy, gmina Jemielnica wespół z przedsiębiorstwem Rolno-Usługowym „Kłos” (gospodarstwo wielkotowarowe) z Malerzowic Małych, gmina Otmuchów.
W gronie wyróżnionych znaleźli się państwo Danuta i Czesław Glapowie z Branic (trzoda chlewna) oraz Grażyna i Stanisław Henzelowie z Przewozu, gmina Cisek (konie). Państwu Glapom podczas podsumowania konkursu towarzyszył kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa w Głubczycach, inż. Jan Rogala.
Podsumowano także ósmą edycję Konkursu „Na najlepsze gospodarstwo ekologiczne województwa opolskiego”, którego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział radomski. Odpowiedzialnym za organizację etapu wojewódzkiego był OODR w Łosiowie. Konkurs promuje rolnictwo, które najbardziej sprzyja środowisku, a którego działania wykraczają poza zwykłą praktykę rolniczą. Jak co roku, gospodarstwa mogły prezentować się w dwóch kategoriach: „Ekologia – środowisko” i „Ekologiczne gospodarstwo towarowe”. W pierwszej kategorii udział wzięły cztery gospodarstwa, a jej zwycięzcami zostali: Ewa i Władysław Tomaszewscy z Biadacza, gmina Kluczbork.
W drugiej kategorii wyróżnienie otrzymało gospodarstwo Sylwii i Janusza Zająców z Ligoty Bialskiej, gmina Biała. Ekologicznych gospodarstw towarowych jest najmniej, choć najbardziej są pożądane, gdyż zajmują się produkcją żywności ekologicznej w dużych ilościach kierowanej na rynek.
– Wiadomo, że produkcja zwierzęca upada, dlatego celem konkursów było przedstawienie tych gospodarstw. W ten sposób chcemy je wypromować i pokazać, że są jeszcze ludzie, którzy podejmują się takiej pracy. Mam trzy takie gospodarstwa, a wśród nich wielkotowarowe utworzone na terenie po byłym PGR w Malerzowicach Małych – mówi Stanisława Mędrala.
Konkursy dofinansowane zostały przez WFOŚiGW w Opolu. Nagrody zwycięzcom wręczyli m.in. dyrektor OODR w Łosiowie, Henryk Zamojski, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Opolu, Jan Krzesiński oraz dyrektor Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, Andrzej Butra.