Na koniec roku Prymasa Wyszyńskiego
Kończy się rok poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, którego papież Jan Paweł II nazwał Prymasem Tysiąclecia. Odbyły się finały konkursów wiedzy o słudze Bożym kard. Stefanie oraz sympozja poświęcone jego osobie i działalności. W konkursie przeznaczonym dla młodzieży pt. „Na grani Tysiącleci” wzięły udział trzy osoby z gimnazjum w Rudach. Start zaczął się w ubiegłym roku szkolnym, a opiekunem Aleksandry Kempy z klasy II a, Grzegorza Tomasiaka oraz Adama Marka z klasy III a był wikary Stanisław Knura, który obecnie pełni już funkcję proboszcza innej parafii.
Ola postanowiła napisać pracę literacką, której tytuł brzmiał „Relacje: Kościół - Naród - Państwo w nauce i działaniach Stefana kardynała Wyszyńskiego”. Gimnazjalistka przypomniała w niej słowa Prymasa określające istotę jego posłannictwa: Nie jestem ani politykiem, ani dyplomatą, nie jestem działaczem, ani reformatorem. Jestem natomiast ojcem Waszym duchowym, pasterzem i biskupem dusz Waszych. Jestem apostołem Jezusa Chrystusa. Posłannictwo moje kapłańskie, pasterskie, apostolskie, wyrosło z odwiecznych myśli Bożych ze zbawczej woli Ojca radośnie dzielącego się swoim szczęściem z człowiekiem. Praca dotarła do szczebla ogólnopolskiego, z którego Ola wróciła z dyplomem i nagrodami jako laureatka. Na finał zmagań konkursowych pojechała ze swoim obecnym katechetą Adamem Pazurkiem.
Grzegorz Tomasiak, dobrze zapowiadający się malarz, wykonał olejny obraz na płótnie przedstawiający Prymasa na tle Jasnej Góry i wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Dzieł-ko zostało wyróżnione w etapie wojewódzkim w Katowicach. Namalowałem taki obraz, ponieważ w 1966 r. Kardynał odnowił przymierze chrztu Polski i zawierzył kraj opiece Maryi. Kiedy maluje się coś na konkurs, trzeba wziąć pod uwagę natchnienie i farby, które mają swój czas schnięcia - argumentował swój pomysł Grzegorz. Jest on także autorem portretów dla spółdzielni uczniowskiej. Jego klasowy kolega Adam, na konkurs wysłał portret Prymasa wykonany olejem na desce, która miała kształt koła. I tym razem tłem była osoba Maryi z częstochowskiego wizerunku.
azim