Jubileusz u sióstr franciszkanek
Jest ich zaledwie 70 razem z postulantkami i nowicjuszkami. Matka przełożona generalna s. Joanna Irena Grobelna ma swoją siedzibę w krzyżanowickim klasztorze. Posiadają jeszcze domy zakonne w Austrii, Czechach i na Ukrainie. To niewielkie zgromadzenie powstało w 1890 r., na Węgrzech i przyjęło nazwę Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy. Założycielką była matka Anna Brunner. Charyzmatem sióstr franciszkanek tej formacji jest przede wszystkim pielęgnacja nieuleczalnie chorych w myśl hasła „wszystkim dla wszystkich”.
15 sierpnia 1901 roku siostry przybyły z Węgier do Ostrawy, a stąd w 1927 r. do Krzyżanowic. Już w 1930 r. nastąpiło poświęcenie ich pierwszego domu w Polsce. W czasach stalinowskich 14 sióstr było internowanych w obozie na terenie Dębowej Łąki. Właśnie 8 grudnia ubiegłego roku obchodzono 45 rocznicę ich ponownego powrotu do macierzystego domu.
Zgodnie ze swoim powołaniem w Krzyżanowicach już od wielu lat prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla ok. 60 niepełnosprawnych wychowanek. Są wśród nich głęboko upośledzone już od urodzenia. To często trudne przypadki. Ale s. franciszkanki zaufały Maryi i św. Franciszkowi z Asyżu i ofiarnie wykonują przyjęte obowiązki, których nie mógłby znieść zwykły człowiek. Za to ogromne poświęcenie podziękował im w sposób szczególny ks. abp, Alfons Nossol podczas uroczystości 150-lecia urodzin matki założycielki, która odbyła się 14 grudnia zeszłego roku w Krzyżanowicach.
Krystian Niewrzoł