Kronika
W święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia podczas uroczystych mszy św. w wielu kościołach odbyły się nowe przyjęcia i ślubowanie Dzieci Maryi. Najliczniejsza była grupa 80 dziewcząt w dekanacie Racibórz zrzeszona jest przy parafii św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Aktualnie opiekę duchowną sprawuje nad nimi wikary ks. Jarosław Szeląg.
14 grudnia w Kościele katolickim obchodzono Dzień Postu i Modlitw o Pokój na Świecie. W świątyniach na ziemi raciborskiej odprawiano dodatkowo nabożeństwa wieczorne i apele jasnogórskie. Zaś o godz. 21.00 rozległy się dzwony na wieżach kościelnych.
25 grudnia minęła 69 rocznica urodzin śp. ks. prałata Stefana Pieczki, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dziekana Rejonu Racibórz, wielkiego i jednocześnie skromnego kapłana. W czerwcu br. obchodzono 10 rocznicę Jego śmierci. Z tej też okazji między innymi ukazała się interesująca książka autorstwa Ryszarda Frączka pt. „Przerwany Bieg”.
Tradycyjnie już w kościele św. Paschalisa w Raciborzu na Płoni odbędą się spotkania i adoracje przed franciszkańskim żłobkiem betlejemskim. W pierwszą niedzielę stycznia o godz. 15.00 miejscowa młodzież przedstawi jasełka. Za tydzień nabożeństwo urozmaici zespół kleryków franciszkańskich z Wrocławia, a w trzecią niedzielę przewidziane jest kolędowanie w j. niemieckim.
Diecezjalny Dom Rekolekcyjny w Raciborzu Miedoni 5.01. będzie miejscem spotkań Parafialnych Rad Duszpasterskich dekanatu raciborskiego. Następnego dnia odbędzie się tam „Opłatek” Ruchu Szensztackiego, a od 13 stycznia Andrzej Winkler poprowadzi warsztaty Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa. Kolejne soboty w Miedoni zarezerwowane są na spotkania rad duszpasterskich, tym razem dekanatów: Głubczyce, Gościęcin, Tworków, Branice, Kietrz i Łany. Jak poinformował nas ks. Hubert Czernia - dyrektor domu, od 27 stycznia przez tydzień prowadzone będą dla studentów Uniwersytetu Opolskiego warsztaty z zakresu psychologii komunikacji.
30 grudnia zespół muzyczno - wokalny „Przecinek” z parafii Matki Bożej wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Velkich Hosticach - Opawa. Raciborzanie zostali tam przyjęci bardzo serdecznie. W Domu Parafialnym odbyło się spotkanie opłatkowe z miejscową młodzieżą. Zwyczaj ten nie był znany w Czechach, ale spodobał się młodym parafianom z Opawy.
W niedzielę 13 stycznia raciborskie Hospicjum im. św. Józefa organizuje w klasztorze Annuntiata doroczne spotkanie opłatkowe dla członków rodzin byłych podopiecznych, którzy odeszli już do wieczności. W ramach tzw. „zespołu osieroconych” hospicjum sprawuje nad nimi, w miarę potrzeb, opiekę psychologiczną i duszpasterską. Grupa ta liczy od 50 do 70 osób w różnym wieku.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich stale poszerza swoją działalność w Młodzieżowym Centrum Alternatywnym „Przystań” przy ul. Karola Miarki w Raciborzu. Przed świętami odbyło się tam interesujące spotkanie na temat: „Emocje znane i nieznane”.
8 stycznia w klasztorze Annuntiata odbędzie się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków raciborskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Na uroczystość przyjadą Czesi z zaprzyjaźnionej parafii p.w. św. Katarzyny w Opawie. Zaproszono też ks. abp Alfonsa Nossola, przedstawiciela biskupa diecezji ostrawskiej, primatora Opawy i prezydenta Raciborza oraz duszpasterzy współ-pracujących z KIK. Po mszy św. dziękczynnej w auli klasztoru odbędzie się agapa, podczas której nastąpi łamanie się opłatkiem oraz złożenie życzeń noworocznych.
Prowadzona przez Mariana Majerczaka Wypożyczalnia Książek Katolickich „Logos” przy par. Matki Bożej w Raciborzu zaprasza do Domu Katechetycznego we wtorki i czwartki od godz. 17.00 do 18.00. Raz w miesiącu organizowane są spotkania tematyczne. W grudniu omawiany był temat: Wątki biblijno-liturgiczne okresu adwentu.
Od 18 do 25 stycznia w Kościele katolickim obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo ekumeniczne dla całego dekanatu raciborskiego odprawione zostanie 20 stycznia w łubowickim kościele pod wezw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zaproszono między innymi ks. pastora Zbigniewa Kowalczyka - proboszcza parafii ewangelicko - augsburskiej w Rybniku, która obejmuje duszpasterstwem także teren ziemi raciborskiej i głubczyckiej.
Na początku lutego w Miedoni ks. Rudolf Świerc poprowadzi kurs lektorski dla liturgicznej służby ołtarza z terenu diecezji opolskiej. W ramach ferii zimowych odbędzie się obóz dziewcząt z grupy szensztackiej w Łabędach. Do końca lutego spotkają się Rady Duszpasterskie z dekanatów Koźle, Strzelce Opolskie i Ujazd. Ciekawie zapowiada się kurs Filipa dla młodzieży oazowej, a od 26 do 28 lutego na rekolekcjach spotkają się rolnicy z rejonu raciborskiego. Ks. dyrektor domu Hubert Czernia już zaprasza narzeczonych na kurs przygotowujący do sakramentu małżeństwa od 1 do 3 marca. Zapisy prowadzą parafialne poradnie życia rodzinnego.
Poświęcenie kościoła farnego w 1945 r.
Podczas działań wojennych w 1945 r. żołnierze sowieccy wkroczyli do kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Spaliło się wówczas 12 ołtarzy bocznych, sarkofag świątobliwej Ofki, organy, część ławek i wiele cennych obrazów. Remont i odrestaurowanie kościoła wymagały ofiar, głównie ze strony parafian pod przewodnictwem proboszcza ks. Bronisława Gałońskiego.Trwało to kilka miesięcy. Ostatecznie 14 sierpnia 1945 r. poświęcenia po odbudowie ze zniszczeń wojennych dokonał ks. infułat Bolesław Kominek, późniejszy arcybiskup, ordynariusz archidiecezji wrocławskiej.
kronikę zredagował K. Niewrzoł