Prymas Tysiąclecia w Raciborzu
Ks. kardynał Stefan Wyszyński - prymas Polski 13 listopada 1951 r. był również w Raciborzu. Wracał wówczas z Nysy, gdzie dokonał poświęcenia katedry po odbudowie ze zniszczeń wojennych. Mimo trudnej sytuacji politycznej Kościoła (okres stalinowski), zarówno przed kościołem jak i wewnątrz świątyni pod wezw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zebrały się liczne rzesze wiernych z Raciborza i okolicy wraz ze swoimi duszpasterzami. W imieniu parafian dostojnego gościa powitał mec. Walenty Piętka, a przy ołtarzu proboszcz ks. dziekan Jan Hajda. Były też wierszyki recytowane przez dzieci, między innymi przez Konrada Manderlę, ubranego w modną wtedy bluzę marynarską.
Ks. Prymas odprawił krótkie nabożeństwo i wygłosił homilię, rozpoczynającą się słowami: „Umiłowane dzieci Boże...” Lekarz Stefan Maślanka tak wspomina to historyczne wydarzenie: Miałem wówczas 7 lat. Byłem na tym spotkaniu z matką. Zauważyłem, iż wiele osób płakało ze wzruszenia gdy ks. kardynał Wyszyński przemawiał. Moja mama też. Jego słowa były jeszcze przez wiele dni przypominane i komentowane w naszym domu. Na początku grudnia 1951 r. ks. dziekan Jan Hajda otrzymał od prymasa list z podziękowaniem za wspólną modlitwę z ludem Raciborza, a na początku stycznia 1952 r. podziękowanie za album ze zdjęciami pamiątkowymi oraz życzenia na nowy rok wraz z prymasowskim błogosławieństwem. Po wielu latach ks. kardynał Stefan Wyszyński przysłał z Rzymu list z podziękowaniem dla parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny za modlitwy w intencji Soboru Watykańskiego II. Było to 26 lutego 1963 r.
Miniony rok 2001 ogłoszony był przez Episkopat Polski Rokiem Prymasowskim dla uczczenia 100 rocznicy urodzin i upamiętnienia 20 rocznicy śmierci tego świątobliwego duszpasterza i wielkiego Polaka. Jednocześnie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
Podczas licznych uroczystości kościelnych uczczono pamięć ks. Prymasa. Przez cały rok media, nie tylko katolickie, przypominały nam postać ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powstał między innymi film biograficzny „Prymas”, który również w Raciborzu wzbudził zainteresowanie wśród młodzieży. Niektóre parafie zorganizowały pielgrzymki do Prudnika - lasu gdzie więziony był ks. Prymas. Na wniosek Rady Pedagogicznej II L.O. w Raciborzu im. Adama Mickiewicza radni miejscy podjęli uchwałę o przemianowaniu części ul. Dworskiej na Kardynała Wyszyńskiego.Teraz jej mieszkańcy mogą szczycić się tak wspaniałym patronem. Wierni Kościoła katolickiego nieustannie modlą się o rychłą beatyfikację sługi Bożego ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Myśli i słowa Prymasa Tysiąclecia głoszone ponad 20 lat temu są ciągle aktualne jak choćby te: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy dla drugiego człowieka, twojego brata”.
Krystian Niewrzoł