Honorowy obywatel Kalemba
76-letni dziś Jan Kalemba urodził się w Rudzie, a obecnie mieszka w Augsburgu. Z wnioskiem o nadanie mu tytułu wystąpiło w kwietniu 2001 r. kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborksiej. Rada Miejska kilka tygodni temu podjęła odpowiednią uchwałę. W ubiegłym tygodniu uroczyście ją odczytano i wręczono pierwszemu honorowemu obywatelowi w XXI wieku. Intencją przyznających wyróżnienie było uhonorowanie osób nie będących mieszkańcami naszej gminy, a których w gronie obywateli bylibyśmy radzi widzieć - mówił burmistrz Ernest Emrich. Życzenia składali także radni, szefowie miejskich instytucji, przedstawiciel władz powiatu oraz Herbert Pawera, starosta czeskich Bolatic. Grała orkiestra Rafametu. Licznie przybyła młodzież szkolna.
Życiowe losy mocno związały Jana Kalembę z gminą Kuźnia Raciborska. W Rudzie skończył szkołę elementarną, a potem gimnazjum humanistyczne w Raciborzu. W czasie wojny został wcielony do Służby Pracy, następnie, jak wielu Ślązaków, do niemieckiego wojska i skierowany na front wschodni. Był ranny w 1945 r. Do rodzinnej miejscowości udało mu się powrócić dopiero dwa lata później. W 1949 r. zdał w Opolu maturę i zaczął pracę w kuźniańskim Rafamecie, w którym przepracował ponad czterdzieści lat. Był już wówczas najmłodszym w powiecie raciborskim sołtysem. Ciągle się kształcił. Ukończył Studium Ekonomiczne w Raciborzu, Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Katowicach, dzięki czemu został pierwszym w Polsce sołtysem z tytułem magistra, Studium Rachunku Ekonomicznego w Warszawie oraz studia doktoranckie w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach. Tematem pracy był „Przemysł hutniczy w księstwie raciborskim w XIX w.”.
Znany jest jako pasjonat lokalnej historii. Przez dziesiątki lat szperał w archiwach i zebrał ogromną ilość materiałów na temat przeszłości Kuźni Raciborskiej oraz okolicznych miejscowości. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych. Napisał dwie książki o Rafamecie. Od przejścia na emeryturę w 1990 r. całkowicie poświęcił się kronikarskiej pasji. Władze chcą doprowadzić do wydania drukiem historii Kuźni Raciborskiej jego autorstwa. Jan Kalemba był założycielem i pierwszym przewodniczącym miejscowego koła TMZR oraz miejskim radnym.
Wręczenie tytułu było również okazją do przypomnienia dokonań i zasług innych - żyjących i nieżyjących - mieszkańców gminy, którzy podobnie jak dr Kalemba wnieśli wiele do jej dziejowego dorobku. Poczet zasłużonych postaci barwnie przedstawił Jan Kluska, szef koła TMZR-u.
(waw)