Moc nowoczesności
Bardzo zadowoleni mogą być obecni i przyszli uczniowie raciborskiego Mickiewicza, czyli II LO przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego. Pod koniec stycznia oddano tu do użytku nowoczesną pracownię informatyczną i multimedialną. Jej zakup został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu, który objął trzysta liceów w Polsce - mówi dyrektor placówki Leszek Wyrzykowski. II LO jest jedyną szkołą, która ma teraz tak dobry sprzęt. Procesory Celerona mają moc 800 MHz, zaś sieć 1 GHz - opisuje opiekun pracowni Marek Ryś, nauczyciel matematyki i informatyki. Za pieniądze MEN-u zakupiono szesnaście stanowisk dla uczniów, do których dochodzi komputer nauczyciela i komputer serwer. Mamy małą salę i był kłopot z ich rozmieszczeniem. To, co udało się wykonać jest chyba jedynym w regionie pomysłem na funkcjonowanie takiej pracowni. Każde miejsce zostało wykorzystane. Nigdzie nie plątają się żadne kable - cieszy się dyrektor Wyrzykowski.
To jednak nie jedyna pracownia w II LO. W mniejszym, bocznym pomieszczeniu są jeszcze cztery stanowiska, z których mogą swobodnie korzystać uczniowie. Gama możliwości ogromna: przeglądanie i ściąganie danych z internetu, odtwarzanie płyt multimedialnych, skanowanie zdjęć oraz drukowanie prostych dokumentów. Szczególnie surfowanie w internecie, dzięki sieci 1 GHz oraz szybkiemu łączu SDI, stało się szybsze.
Starania o nowoczesny sprzęt, bez którego placówka stawiająca na wysoka jakość kształcenia nie może dziś dobrze funkcjonować, trwały dość długo. Do uczestnictwa w programie MEN-u II LO wytypowało Starostwo. Nie wiadomo jednak było, czy w związku z dziurą budżetową rząd da pieniądze. W końcu dał, co nie przeszkadzało nauczycielom i uczniom II LO, zabiegać o komputery poprzez... polską ambasadę na Węgrzech. W Budapeszcie szkoła z Raciborza ma partnerskie gimnazjum im. Św. Stefana. Podstawą komunikowania się jest internet. Stara pracownia nie dawała dużych możliwości. Wiem jak wam zależało, skoro napuściliście na nas polską ambasadę - mówiła z uśmiechem podczas otwarcia pracowni przedstawicielka Śląskiego Kuratorium Oświaty.
Dyrekcja II LO podkreśla wielką pomoc, jaką wyświadczyli rodzice, zaprzyjaźnione firmy oraz instytucje: Starostwo, Wyroby Hutnicze Majnusz, Zakład Stolarski Waniek, Rameta, Henkel, ING Bank Śląski, Bank Spółdzielczy w Raciborzu, PKO BP, Rafako, Nowobud.
Wiadomo już jakie nachylenia profilowe uruchomi w nowym roku szkolnym II LO. Są to: matematyka i fizyka z angielskim i niemieckim; matematyka i informatyka z angielskim i niemieckim; biologia i chemia z angielskim i niemieckim; biologia i ochrona środowiska z angielskim i niemieckim; humanistyczny z rozszerzonym j. polskim i historią oraz angielskim i francuskim; humanistyczny z problematyką teatralno-filmową z angielskim i francuskim oraz językowy angielski (drugi język: rosyjski, niemiecki bądź francuski do uzgodnienia z grupą).
(waw)