W skrócie
RACIBÓRZ
11 lutego odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, które współtworzy polsko-czeski Euroregion „Silesia”. Przedstawiono sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności, sprawozdanie finansowe za 2001 r. i preliminarz wydatków tegorocznych oraz program działania.
6 lutego prezydent Adam Hajduk wziął udział w spotkaniu samorządowców woj. śląskiego, które odbyło się w sali obrad Sejmu Śląskiego. Jego organizatorem był marszałek Jan Olbrycht. Omówiono budżet województwa; tegoroczny kontrakt regionalny, w ramach którego budżet państwa dofinansowuje inwestycje (m.in. budowa szpitala w Raciborzu), sytuację na rynku pracy, zaprezentowano projekty „Forum inwestycyjne Silesia 2002” oraz „Śląska Organizacja Turystyczna”, poinformowano o zamiarze utworzenia Biura Regionalnego w Brukseli a także Regionalnego Funduszu Poręczeniowego Sp. z o.o.
Wicestarosta Krzysztof Kowalewski wziął udział w szkoleniu o zarządzaniu nieruchomościami zabytkowymi w świetle obowiązujących przepisów oraz możliwościach pozyskiwania środków pomocowych.
Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże miastu 209 tys. zł na budowę sortowalni opakowań plastikowych na terenie bazy Zakładu Usług i Higieny Komunalnej na Płoni.
Racibórz otrzymał 1,6 mln zł na realizację lokalnego planu ograniczania skutków powodzi i profilaktyki powodziowej. Pieniądze przyznano już w ubiegłym roku, ale wpłynęły do kasy ratusza w tym roku. Umowę o ich przekazanie podpisano w październiku z Biurem Koordynacji Projektów Banku Światowego we Wrocławiu. Przekazał je Bank Światowy. Sfinansują m.in. budowę systemu monitoringu oraz wydanie materiałów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej.
Od 13 do 17 lutego w RCK (sala kameralna w DK Strzecha) odbędą się warsztaty folklorystyczne pt. „Taniec-muzyka-śpiew”.
23 lutego w sali kameralnej RCK przy ul. Chopina o godz. 17.00 rozpocznie się finał konkursu poetyckiego „Okruch” i „Nadzieja”.
W dniach od 16 do 23 kwietnia Zespół Szkół Ogólnokształcących - I LO im. J. Kasprowicza w Raciborzu organizuje w Młodzieżowym Domu Kultury wystawę pt. „O regionie z sercem” propagującą działania na rzecz środowiska lokalnego prowadzone przez młodzież szkół powiatu raciborskiego i rybnickiego. Zorganizowana zostanie w ramach tegorocznych Dni Ziemi.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna organizuje międzybiblioteczny konkurs plastyczny pt. „Harry Poter i jego przygody”. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie pracy ilustrującej postać, scenkę lub wydarzenie z wybranego tomu przygód Pottera i złożenie jej do 15 kwietnia w swojej filii MiPBP. W konkursie nie wezmą udziału prace będące efektem kalkowania, kopiowania lub wiernego naśladowania oryginalnych ilustracji książkowych. Szczegóły na stronie www.biblioteka.a4.pl.
Zarząd miasta zatwierdził roczny harmonogram obchodów rocznic i świąt państwowych oraz imprez kulturalnych.
Rada Miasta zatwierdziła skład zespołu ds. przedstawienia jej opinii o kandydatach na ławników Sądu Rejonowego w Raciborzu.
1 marca Muzeum w Raciborzu zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Krzyż i ukrzyżowanie” autorstwa Mariana Zawisły. Placówka pokaże pochodzące ze zbiorów własnych eksponaty obrazujące śmierć i mękę Chrystusa. Podczas otwarcia wystąpi chór, schola i zespół instrumentalny parafii Św. Anny w Babicach.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu otworzyła w czwartki trzy kolejne placówki: filia nr 2 przy ul. Rudzkiej 28 (czynna od godz. 11.00 do 18.00), filia nr 7 przy ul. Warszawskiej 32 (czynna od godz. 10.00 do 18.00) oraz filia nr 8 przy ul. Żorskiej 2 (czynna od godz. 13.00 do 18.00).v
I LO im. J. Kasprowicza informuje, że testy predyspozycji językowych dotyczące kandydatów dla klasy dwujęzycznej i klasy DELF I LO oraz dla klasy pierwszej gimnazjum dwujęzycznego na rok szkolny 2002/2003 odbędą się: 11 czerwca o godz. 12.00 dla liceum ogólnokształcącego i 12 czerwca o godz. 12.00 dla gimnazjum dwujęzycznego.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach filia w Raciborzu proponuje następujące nowości: Arusztowicz B. „Jak pomóc dziecku z dysfunkcją narządu ruchu”, Bartoszewicz J. „Wykłady ze statystyki matematycznej”, Bińczycka J. „Prawa dziecka. Deklaracje i rzeczywistość”, Bobkowicz L. „Autyzm dziecięcy. Zagadnienia diagnozy i terapii”, Borecka J. „Biblioterapia”, Czerniawska O. „Style życia w starości”, Dauber H. „Obszary uczenia się w przyszłości”, Dzięgielewska M. „Aktywność ludzi starszych”, Gajek L. Kałuszka M. „Wnioskowanie statystyczne”, Kwietniewska M. „Pani na opak. Scenariusze przedstawień szkolnych”, Komar W. „Współczesność i nauczyciel” oraz Leppert R. „Edukacja w świetle współczesnym”.
22 lutego w Muzeum w Raciborzu zostanie otwarta wystawa malarstwa Józefa Olendra.
16 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Regionalnej Strategii Innowacji RIS-Silesia. Przewodniczącym Komitetu został marszałek Jan Olbrycht. W jego skład weszli przedstawiciele zarządu województwa, agencji rozwoju regionalnego, instytucji badawczo-rozwojowych, uczelni wyższych oraz środowisk gospodarczych i samorządowych. Celem projektu RIS-Silesia jest opracowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego. Dokument stanowić ma zalążek systemu kreującego i monitorującego działania innowacyjne w regionie oraz przygotowanie do integracji z Unią Europejską. Ma to być pomost pomiędzy środowiskami naukowymi i gospodarczymi, który wspiera innowacyjności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw poprzez stworzenie instrumentów finansowania przedsięwzięć innowacyjnych i uproszczenie procedur związanych z ich wdrażaniem. Powołane zostanie Regionalne Forum Innowacyjności, które stanowić będzie płaszczyznę wymiany doświadczeń i informacji w tym zakresie pomiędzy zainteresowanymi podmiotami. Planowane jest również utworzenie Centrum Wiedzy Technologicznej i organizacja Targów Innowacji. Na bazie strategii opracowane zostaną projekty przedsięwzięć innowacyjnych realizowanych przy współudziale środków unijnych w latach 2007-2013. Partnerami projektu RIS-Silesia są Zarząd Województwa Śląskiego, Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Agencja Rozwoju Nord-Pas de Calais z Francji i Agencja Rozwoju Limburgii z Belgii. Projekt RIS-Silesia uzyskał 3. miejsce w konkursie Komisji Europejskiej „Promocja Innowacji oraz Wsparcie MŚP”. Projekt realizowany będzie przez 32 miesiące. Przewidywany koszt wyniesie ok. 460 tys. euro. Beneficjantami projektu będą przedsiębiorstwa, instytucje naukowo-badawcze, władze samorządowe z terenu województwa śląskiego oraz instytucje wspierające sektor MŚP. RIS-Silesia jest pierwszym w Polsce projektem wspierającym działania innowacyjne, który uzyskał współfinansowanie ze środków unijnych.
Z bibliotecznej półki
Oddział Muzyczny Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu poleca nowe płyty CD: „Futur 2 Future” Herbie Hancock, „Echoes” Pink Floyd, „Biała flaga” Republika, „Unplugged in New York” Nirvana, „Matrix”, „Simply the best” Judas Priest, „Greatest Hits” Madonna i „Let There Be Rock” AC/DC. Zapraszamy w poniedziałki i środy od 11.00 do 18.00, wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 16.00. W Wypożyczalni Głównej przy ul. J. Kasprowicza 12 są już m in.: „Patty Diphusa” Pedro Almodovara, „Zły wybór” Johna Gilstrapa, „Niepamiętnik Dolores Price” Wally Lamb, „Przerwany bieg” Ryszarda Frączka, „Smak świeżych malin” Izabeli Sowy oraz „I będę żyć...” Jerri Nielsen. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00.