Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (515) Data wydania: 13.02.02

Kulturowa pamiątka

Regionalizm przeżywa renesans. Szczególnie w małych miejscowościach. Głównie za sprawą szkół - jak w Krowiarkach, gdzie ostatnio projekt ścieżki edukacyjnej dotyczącej historii lokalnej doczekał się publicznej prezentacji.

Krowiarki to z pewnością jedna z tych miejscowości, gdzie mieszkańcy czują wciąż sentyment do własnej historii, śląskiej tradycji - i dzięki temu trzymają się razem. Świadczy o tym olbrzymie zainteresowanie, jakim cieszyła się niedawna uroczystość poświęcona Dziedzictwu Kulturowemu. Zorganizowana w miejscowej szkole, przy współudziale nauczycieli i uczniów podstawówki i gimnazjum, miała formę zbioru pieśni ludowych i przedstawień z życia śląskiej wsi.

Łączyła je w jedno stara tradycja, dziś już nieco mniej widoczna, ale wciąż żywa. Pieśni „Świeć, miesiączku”, „Głęboka studzienka” i „Zachodzi słoneczko” oraz melodie „Trojoka” czy „Grozika” budziły aplauz, a tańce ludowe, wykonane przez dzieci przystrojone w śląskie stroje, przypominały przedwojenne jeszcze czasy. A skecze po śląsku, o księżniczce na ziarnku grochu, motocyklistach, czy o reklamie lekarstwa nie tylko zaraziły wesołością, ale przypominały żywą gwarę miejscową i wiele zapominanych już słów, wychodzących z użycia, a niegdyś powszechnych na wsi.
 
Sporym zainteresowaniem cieszyły się również wystawy dokumentów, książek i starych fotografii, współczesnych zdjęć zabytków Krowiarek - z obowiązkowym pałacem von Gaschinów na czele - a także prezentacja multimedialna historii drugiej co do wielkości obecnie miejscowości w gminie Pietrowice Wlk. Można było się z niej dowiedzieć między innymi, gdzie mieściła się niegdyś Kopanina, jak przedstawiał się rodowód właścicieli pałacu, gdzie w czasie wojny ulokowane były na krótko lotniska zwiadowcze Niemców, a później i Rosjan...

Starszych gości interesowała równie mocno wystawa przedmiotów i dzieł ludowych. Można było się dzięki temu dowiedzieć, jak kiedyś nazywano przedmioty domowego użytku w gospodarstwie - na przykład że piły do drewna to „szrajtcogi”, małe piłki „sztichcojgi”, świdry to „borery”, cążki „szrigcange”, a hebel to „landhoubel”. Nie zabrakło na widoku takich skarbów jak stare gwoździe (zwane „hufnalami”), szpila do chlyba, krajalnia do kapusty, prasa do bułek, mała młockarnia („fachel”), noży do strugania końskich kopyt („kowole hokery”), podków zimowych i letnich i homontów dla krów i rumaków. A podobnych staroci, często zużytych przez czas i nadżartych przez rdzę, pewnie w niejednym gospodarstwie wciąż pełno się wala. Jak mówili organizatorzy wystawy, może lepiej nie wyrzucać ich na złom, ale przynieść choćby do szkoły - żeby dzieci mogły pamiętać, jak oma „warzyła”, a opa „strugoł”...

(sem)