Zaszczytne tytuły
Patentami, które potwierdzają, że ich właściciel w latach walki zbrojnej z najeźdźcami z honorem pełnił żoł-nierską powinność i uzyskał zaszczytny tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, mogą się cieszyć 94-letnia Maria Szołtysek z Rud i 88-letni Józef Til. Ustanowione zostały z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przyznają je prezes Rady Ministrów oraz kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nadawane są najstarszym żyjącym żołnierzom. Pani Maria odebrała go, 21 lutego, w kuźniańskim Urzędzie Stanu Cywilnego podczas uroczystej części sesji zarządu miasta. Wręczali go przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona i burmistrz Ernest Emrich. Obecny był przewodniczący miejscowego związku kombatantów Antoni Biliński. Panu Tilowi patent wręczono w domu. Każdy z nich ma swój numer.
Maria Szołtysek mimo wieku cieszy się dobrą formą. Urodziła się w Sosnowcu, młodość przeżyła w Olkuszu, a resztę życia przyszło jej spędzać w Kuźni Raciborskiej. W stolicy gminy mieszkała do 1980 r. Prowadziła rodzinny dom. Jej nieżyjący już mąż z dziada pradziada był leśnikiem. Tu też pełnił taką funkcję. Zmarł w dniu przeprowadzki do Rud. Pani Maria tam jednak została. Jest znana wielu ludziom. Zazdroszczą jej wieku. To zaś jest zasługa miłości do ziół. Szołtyskowa zbiera je od młodości i czyta wszystko na ich temat. Potrafi wykorzystać walory lecznicze roślin. Nigdy nie kupowała lekarstw. Leczyła się sama - ziołami.
Józef Til urodził się w miejscowości Sworze w województwie Stanisławów. Podczas kampanii wrześniowej dostał się do niewoli w niemieckich stalagach. W 1946 r., wracając z obozu przejściowego w alianckiej strefie okupacyjnej, w Kuźni Raciborskiej odnalazł rodziców i siostrę. Tu osiadł. W latach 1959-1972 pracował w Prezydium Rady Narodowej. Był sekretarzem i urzędnikiem stanu cywilnego. W 1976 r. przeszedł na emeryturę.
(waw)