Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (517) Data wydania: 27.02.02

Sobieski, powódź i powstania śląskie

Czy raciborska młodzież zna historię swojego miasta? Z wiedzą na temat faktów historycznych naszego regionu bywa różnie. Jednak w rankingu na najpopularniejsze wydarzenie historyczne, zdecydowanie wygrywa przemarsz Jana III Sobieskiego. Znana najmłodszym jest również powódź z 1997 r.

W ubiegłym tygodniu przedstawiłam ranking legend i podań cieszących się największą popularnością wśród raciborskiej młodzieży. Tym razem, na podstawie ankiet przeprowadzonych w szkołach na wszystkich szczeblach edukacji, zaprezentuję listę wydarzeń historycznych związanych z naszym regionem, podawanych przez moich ankietowanych.
 
Najczęściej wymienianym przez młodzież wydarzeniem historycznym był przejazd Jana III Sobieskiego przez Racibórz. Taką informację podała jedna trzecia ankietowanych. Wielu z nich określa nawet dokładną datę pobytu króla na raciborskim zamku. Jako źródło wiedzy na ten temat wymienia lekcje historii, na których nauczyciele omawiają kolejne etapy wyprawy pod Wiedeń, ze szczególnym uwzględnieniem przejazdu przez Racibórz. Jan III Sobieski, jadąc z odsieczą pod Wiedeń 24 sierpnia 1683 r. zatrzymał się w Raciborzu. Napisał o tym w listach do swojej żony - Marysieńki - podaje 12-letnia Beata z SP 1. Niektórzy wspominają również o sadzeniu przez hetmana pamiątkowych drzew na trasie swojej wędrówki. Kiedy przez Brzezie przejeżdżał król Jan III Sobieski, to posadził tam lipki - informuje 15-letnia Iwona z Gimnazjum nr 2. Częstym błędem młodych raciborzan było kojarzenie króla Sobieskiego z legendą o powstaniu herbu Raciborza. To właśnie temu monarsze niektórzy przypisali przygody ze złamaną połówką koła, która uzupełniła raciborski herb.
 
Drugim, wspomnianym przez ankietowanych faktem jest powódź z 1997 r. (prawie 50 osób). Młodzi ludzie z wielką dokładnością opisali to lipcowe wydarzenie. 8 lipca nastąpiło tragiczne zdarzenie. Były duże opady deszczu i ulewy. Nocą Czesi podnieśli tamę. Odra zalała Racibórz. Cierpiało dużo ludzi. Próbowano się ratować, lecz było dużo ofiar. Inni pomagali jak mogli. Powódź przeszła, ale wciąż w naszej pamięci tkwią obrazy tej tragedii - wybuchający ZEW i wysoki poziom wody - pisze 11-letnia Justyna z SP 1.
 
Ośmiu ankietowanych wymienia też zarazę cholery na Raciborszczyźnie. Kojarzyli często ten fakt z postawieniem Kolumny Maryjnej na raciborskim Rynku. Tyle samo osób wymieniło trzy powstania śląskie i plebiscyt. Kilka osób wspomniało także  o najeździe Mongołów na Racibórz. Pojawiły się również wypowiedzi dotyczące działalności Eufemii Piastówny i założeniu klasztoru dominikanek, powstania węzła kolejowego w Raciborzu oraz życiu Mieszka Plątonogiego. Kilka osób opisało również działalność polityczną Arki Bożka, przyjazd do Raciborza Franciszka Liszta, a nawet przybycie na Płonię franciszkanów. Kilku ankietowanych wspomniało również o pierwszej wzmiance o Raciborzu w kronice Galla Anonima z 1108 r.
 
Ankietowanym jest także znany fakt otrzymania przez Racibórz praw miejskich. Podawane są rozbieżne daty tego wydarzenia, jednak wszyscy umiejscowili ten fakt na przestrzeni XIII w. Kilka osób podało też, że Racibórz był ważnym ośrodkiem na szlaku bursztynowym. Jedna osoba wspomniała nawet przelot sterowca nad Raciborzem. Jednak zdecydowana większość przyznaje się, że nie zna żadnego faktu historycznego związanego ze swoim rodzinnym miastem.

E.Wa