Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (517) Data wydania: 27.02.02

Zeszyty Mickiewicza

W II LO im. Adama Mickiewicza doszli do wniosku, że dorobek nauczycieli i uczniów musi znaleźć swój trwały ślad w literaturze. Tak powstały „Zeszyty naukowo-artystyczne II LO w Raciborzu”. Pierwsza tego typu inicjatywa wśród szkół ziemi raciborskiej.

Uczestnictwo w niektórych olimpiadach przedmiotowych, to dziś dla uczniów chcących osiągnąć dobry wynik nie tylko wkuwanie suchej wiedzy, ale i praca badawcza w terenie. Trzeba odkryć w sobie żyłkę naukowca i poznać metodologię naukowych dociekań. Efekty poszukiwań wnoszą często wiele nowego do poznania materii rzeczy. Cenne prace literaturoznawcze powstają podczas matur. Są popisem erudycji, oczytania i zdolności do syntetyzowania. Gruszek w popiele nie zasypują nauczyciele. Na co dzień wykładowcy podręcznikowej wiedzy, w zaciszu domowych pokoi pasjonaci danej dziedziny wiedzy, których nurtujące problemy zmuszają do ciągłego poszerzania zasobu wiadomości.
 
Nikogo nie trzeba więc chyba przekonywać, że szanująca się szkoła powinna mieć swoje zeszyty naukowe, swego rodzaju scripta scholaris, bez których trudno przenieść dorobek nauczycieli i uczniów do literatury i historii. Prace nie opublikowane giną bowiem w szufladach i zostają zapomniane. Nie przynoszą żadnego pożytku. Jeśli więc swoje scripta ma każdy uniwersytet, to nic nie stoi na przeszkodzie, by miały je również licea. „Zeszyty naukowo-artystyczne II LO w Raciborzu” to wyjątek w raciborskim szkolnictwie. Jak na razie szkoły wydawały tylko gazetki koncentrujące się na życiu uczniowskiej braci. Teraz II LO wyznaczyło nowy kanon. Daje sygnał, że o obliczu placówki decydują osiągnięcia uczniów i nauczycieli. To znak, że kształcenie wychodzi poza podręczniki. Możemy w nim znaleźć coś odkrywczego, coś z pasji poszukiwań. Coś bardzo kreatywnego.
 
Pierwszy zeszyt, który niedawno ujrzał światło dzienne ma podtytuł „Humanistyka i nauki ścisłe - punkty wspólne”. Przypomnijmy przy okazji, że w ubiegłym roku pod takim samym hasłem II LO zorganizowało obóz naukowy. Zeszyt zawiera trzynaście tekstów następujących autorów: A. Czogała - „Cóż to jest prawda? - w matematyce”, M. Ryś - „Liczenie na palcach”, W. Maciaszek - „Czas i przestrzeń w historii”, A. Płachta - „Fatum czy wolna wola? Refleksje nad ludzkim losem po lekturze utworów wybranych epok”, M. Masełko -
„Współczesne tendencje w dziedzinie nazewnictwa”, A. Ziętak - „Z podtekstem czy bez? (O powieści Williama Faulknera pt. „Azyl”), J. Szczerbicki - „Próba rekonstrukcji środowiska przyrodniczego w czwartorzędzie na obszarze Kotliny Raciborskiej”, M. Tarnowska - „Wpływ destrukcyjnej działalności człowieka na rezerwat roślinności stepowej „Gipsowa Góra” k. Kietrza”, J. Galli - „Wpływ higieny kolejnych etapów doju na mikrobiologiczne skażenie mleka”, A. Machowski - „Eksploatacja surowców mineralnych i jej przyrodnicze skutki w gminie Krzyżanowice”, S. Nowak - „Obchody milenium chrześcijaństwa Polski - doświadczeniem wolności Polaków”, T. Machniak - „Wpływ twórczości Adama Mickiewicza na kształtowanie się świadomości narodowej Polaków” oraz H. Dengel - „Dokąd zmierza współczesna nauka?”.

(waw)