Już minęło pięć latek
Organizacja, zarejestrowana w lipcu 1997 roku jako Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej sprawuje opiekę nad wszelkimi formami działalności młodzieżowych grup artystycznych i zespołów folklorystycznych. Łącznie w kilku grupach tanecznych: „Efekt I”, „Efekt II”, „Szkraby”, „Majoretki” i Zespole Pieśni i Tańca „Raciborzanie” (trzy grupy wiekowe) tańczy ok. 150 dzieci i młodzieży. Od czterech lat stowarzyszenie posiada własną siedzibę w klubie osiedlowym „Itaka” SM „Nowoczesna”, gdzie może ćwiczyć nowe układy taneczne. Dzięki rodzicom młodych tancerzy i innym ofiarodawcom zakupiono kolorowe stroje ludowe z różnych regionów Polski oraz ubiory dla zespołów tańca nowoczesnego.
Założycielem, kierownikiem artystycznym i choreografem wszystkich grup jest Aldona Krupa, posiadająca znaczny dorobek artystyczny i wychowawczy w pracy z dziećmi i młodzieżą. Raciborzanka dziesięć lat temu ukończyła Studium Choreografii Tańca, działające pod egidą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Bierze także udział w wielu warsztatach artystycznych organizowanych przez CIOFF i inne stowarzyszenia artystyczne. Rok temu otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Folklorystyką zainteresowała się w dzieciństwie, uczestnicząc w wielu szkolnych imprezach. Jako studentka, tańczyła również w Zespole „Katowice” przy Uniwersytecie Śląskim. Obecnie jest nauczycielką w Społecznej Szkole Podstawowej w Raciborzu oraz prawie wszystkie popołudnia poświęca swoim tańczącym wychowankom.
Raciborskie zrzeszenie jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Polskiej Sekcji Międzynarodowej, Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF i IOF). W związku z tym raciborzanie biorą udział w imprezach nie tylko krajowych, ale również o zasięgu ogólnoświatowym. Członkowie stowarzyszenia mieli okazję tańczyć już na międzynarodowych festiwalach w Austrii, Brazylii, na Cyprze, w Hiszpanii, Grecji, Republice Czeskiej i Niemczech. Biorą również regularnie udział w przeglądach i międzynarodowych festiwalach w kraju: w Wodzisławiu Śląskim, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Boguszowicach, Nowym Sączu, Czechowicach-Dziedzicach, Zebrzydowicach i Sierpcu. Są zdobywcami czołowych miejsc w: Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego w Kłobucku
(II miejsce w 1997 r., I miejsce w 1998 r.), Międzynarodowym Tanecznym „Festiwalu Pomarańczy” na Cyprze (I miejsce w 1997 r.), Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Brazylii w Rio Grand do Sul
(I miejsce w 1998 r.), Wojewódzkich Spotkaniach Tanecznych w Olkuszu (trzy drugie miejsca w różnych kategoriach wiekowych w 1999 r. i dwa pierwsze miejsca rok później), Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach (II miejsce 1999 r., II miejsce w 2000 r.), Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Cieszynie (II miejsce 1999 r.), I Wojewódzkim Dziecięcym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłosik” w Zebrzydowicach ( I miejsce w 2000 r.), itd. Ze względu na wydarzenia wrześniowe w Stanach Zjednoczonych, młodzi ludzie nie mogli skorzystać z zaproszenia do Chin i Syrii. Zespół „Raciborzanie” wziął udział również w nagraniach dla telewizji Katowice oraz I programu TVP.
Członkowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej są także wykonawcami dwóch wielkich, wielokrotnie nagradzanych widowisk artystycznych - „Wesela Śląskiego” i „W 80 dni dookoła świata”. Premiera pierwszego przedsięwzięcia odbyła się w październiku 1999 roku i była wielkim wydarzeniem kulturalnym Raciborza. Najprawdopodobniej już jesienią, scenariusz tej inscenizacji, wraz z opracowaniem naukowym i płytą CD zostanie wydany przez Bibliotekę Śląską. Artyści przedstawiają również wiele innych scenek folklorystycznych w ramach edukacji regionalnej dla uczniów raciborskich szkół. Drugi zamysł został zrealizowany w marcu ubiegłego roku i był inscenizacją znanej powieści dla młodzieży autorstwa Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Znalazło się w nim trzydzieści układów tanecznych, charakterystycznych dla danego kraju, który zwiedził bohater Fileas Fogg wraz ze swym lokajem.
Sobotnia impreza stanowiła podsumowanie pięcioletniej działalności, a dla licznie przybyłej publiczności członkowie stowarzyszenia zaprezentowali najciekawsze tańce, jakie przygotowali na przestrzeni tych lat. 25 najbardziej zasłużonych tancerzy, związanych ze stowarzyszeniem już od ponad pięciu lat, otrzymało z rąk Aldony Krupy dyplomy, będące podziękowaniem za tę kilkuletnią
współpracę. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem „Sto lat” dla Aldony Krupy, założycielki tej rozwijającej się organizacji społecznej.
Ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć występu w sobotnie popołudnie, mogą czuć się zaproszeni na II Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Śląska Kraina Trzech Kultur”, które odbędą się od 1 do 5 maja na dziedzińcu zamkowym. Będą tam również gościć zespoły z Żor, Ozimka, Czech, Niemiec i Austrii.
E.Wa