Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (524) Data wydania: 17.04.02

Czy w lochach był skarb?

Stare zamkowe podziemia zostaną zabezpieczone i zinwentaryzowane. Wstępne oględziny wskazują, że ktoś już w nich czegoś szukał.

Ktoś tu już czegoś szukał - uważa dr Jacek Owczarek, śląski wojewódzki konserwator zabytków z Katowic, który 11 kwietnia wraz z archeologiem wojewódzkim Jackiem Pierzakiem przyjechał na raciborski zamek, gdzie, przypomnijmy, znaleziono zejście do piwnicy średniowiecznej baszty. Nowiny Raciborskie jako pierwsze pisały obszernie o tym odkryciu tydzień temu. Podczas ubiegłotygodniowej wizji obecni byli również przedstawiciele władz powiatu i miasta.
 
Pierwsze oględziny potwierdziły, że otwór w dziedzińcu prowadzi do korytarza, a ten do piwnicy starej baszty, wybudowanej w XIII/XIV wieku, a zburzonej w połowie XVII w. Świadczą o tym odkryte cegły gotyckie, tzw. palcówki. Po pożarze zamku w 1858 r., podczas jego odbudowy, niejaki Schneider odnalazł przejście, które niegdyś prowadziło stąd pod Odrą do klasztoru dominikanek. Naniósł je na mapę, którą odnaleziono pod koniec lat 80. w sygnaturce na dachu kaplicy zamkowej.
 
Na miejscu baszty wzniesiono budynek mieszkalny, który spłonął w latach 50. XX w. Teraz pozostała po nim jedynie frontowa ściana widoczna od strony mostu zamkowego. Na ścianie odkrytej piwnicy baszty widoczna jest data „1957”. Została wyryta w tynku. Są też jakieś napisy, które ktoś wykonał ... mocno kopcącą świecą. Najbardziej intrygują jednak wykucia w ścianach. Jedno w części południowej (od strony miasta) wykonano w celu obejścia ściany z cegieł, która broniła dostępu do przejścia w stronę Odry. Inne, znacznie mniejsze, znajduje się w ścianie pół-nocnej. Kolejne w małym przejściu pod dziedziniec.
 
W archiwach nie zachowała się żadna wzmianka na temat jakichkolwiek poszukiwań na zamku w latach 50. Gdyby prowadzono je oficjalnie, to na pewno dziś wiedzielibyśmy o piwnicy baszty. Jest wielce prawdopodobne, że ktoś ją penetrował na własną rękę, chcąc zapewne wejść do lochów prowadzących pod Odrę lub też szukając jakichś rzeczy. Być może na zamku ukryto coś podczas II wojny światowej.
 
Teren, na którym znajduje się zejście do podziemi zostanie zabezpieczony. Podczas zaplanowanych na lato imprez plenerowych nie będzie tu można wejść. Jednocześnie przeprowadzone zostaną prace inwentaryzacyjne. Archeolodzy i konserwatorzy zbiorą podczas nich wszystkie dane o obiekcie. W przyszłości prawdopodobnie na tym terenie zostaną przeprowadzone szeroko zakrojone badania archeologiczne.

G. Wawoczny